• 19 Haziran 2019 Çarşamba

155 Yıllık Camii ve 9020 Yıllık Kilise yan yana dökülüyor

"155 Yıllık Camii ve 9020 Yıllık Kilise yan yana dökülüyor"

Ermenistan ve Gürcistan sınırının sıfır noktasında bulunan Kars Arpaçay Doğruyol Köyündeki Camii ve Kilise bitişik olma özelliği ile dikkat çekiyor.

155 Yıllık Camii ve 9020 Yıllık Kilise yan yana dökülüyor

KAFKAS HABER AJANSI / SUAT İNCEDERE

Ermenistan ve Gürcistan sınırının sıfır noktasında bulunan Kars Arpaçay Doğruyol Köyündeki Camii ve Kilise bitişik olma özelliği ile dikkat çekiyor.

Dünyada 2 farklı ibadethanenin yan yana olduğu nadir mekanlardan biri Kars Arpaçay Doğruyol Köyüde bulunan 155 yıllık tarihi Cami-i ve 9020 yıllık Gürçü Kilisesi bakımsızlıktan çürümeye terk edildi.

Yüzlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yerlerinden biri olan 220 haneli,  Köyde bir Gürcü kilisesi, iki de Cami-i bulunmaktadır.

Bu yapılar bitişik olmakla birlikte, Kilise ve Câmii’ye aynı kapıdan içeri girilmektedir.

Köyde bulunan yeni Cami-i ile de  bahçe kapı komşusu Cami-i ve Kilise

Köyde gayri Müslim olmasa da, köyde tarihe- kültüre olan saygı ve hoşgörü,  bu kilisenin günümüze kadar ayakta kalmasını sağlamıştır.

Doğruyol Köyünde 10 yıl önce yeni Camii yapılmasıyla birlikte kaderine terk edilen Cami-i ve Kilise, bakımsızlıktan viraneye döndü.

Camii içinde bulunan el emeği göz nuru tarihi halı, kilim ve çok kıymetli zili’lirinde bulunduğu ve bu eşyaların da haraç mezat satıldığı söyleniyor.

Osmanlı motiflerinin ahşap el işçiliği ile kök boyayla boyanmış eşsiz 155 yıllık tarihi Cami-i duvarları sismik sarsıntılardan çatlamış, pencere camları kırılmış çatısında kuşlar yuva yapmış.

Çıldır gölü kıyısındaki Doğruyol Köyünde 13 yüzyılarda kaldığı tahmin edilen kilise güneyine ekran cam ile birlikte kullanılan mekan, düzenlemesi ile orjinalitesini büyük ölçüde getirmiştir.

14,16 × 11,10 metre boylarında ve tek nefli kilise doğu batı doğrultusunda dikdörtgen alana yerleştirilmiştir.

Düzgün kesme taştan inşa edilen yapının batı kenar ortasında profilo ile belirlenmiş bir giriş kapısı karşısında dışa taşıntı yapmayan yarım yuvarlak şekli Apsis vardır.

İçten giriş mekan ile ofisi önü ayran idi profili duvar periyle dıştan kuzey ve güney cephelerinde profilo ışık gölge oyunlarını yansıtan yuvarlak yüzeysel beşer kemer bulunuyor. Sonradan içeriye güney duvardan bir giriş kapısı olarak Cami’ye geçiş sağlanmış burası daha sonra Cami’nin son cemaat yeri avluya dönüştürülmüştür.

Köye ve Cami-iye ait malzeme deposu olarak kullanırlar iki tarihi yapı, restora edilelerek bölge kültürüne katılmayı bekliyor.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / SUAT İNCEDERE

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.220679