3. Matematik Olimpiyat Ödülleri Sahiplerini Buldu

"3. Matematik Olimpiyat Ödülleri Sahiplerini Buldu"

Kars Özel Çelik Başarı Koleji ve Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü işbirliğinde bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Matematik Olimpiyatlarının ödül töreni Kars Özel Çelik Başarı Kolejinde gerçekleştirildi.

3. Matematik Olimpiyat Ödülleri Sahiplerini Buldu

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Özel Çelik Başarı Koleji ve Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü işbirliğinde bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Matematik Olimpiyatlarının ödül töreni Kars Özel Çelik Başarı Kolejinde gerçekleştirildi.

Olimpiyat düzenleme kurulu başkanı ve Matematik Bölüm öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan Deniz, “Şüphesiz devletler artık teknolojideki söz sahipliliğine göre sınıflandırılmaktadır. Amerika, İngiltere, Çin, Rusya gibi devletleri dünya devi yapan özellik onların teknolojileridir. Bugün bilim öyle bir hal aldı ki teknolojik robotlar ve yapay zeka canlıların tüm işlevlerini yapabildikleri gibi daha fazlasını da yapıyor. Daha geçenlerde Rus liderinin açıklaması; gelecekte yapay zekaya kim daha fazla hükmederse dünyayı o yönetir dedi. Tüm bunlara bakıldığında teknoloji ile doğrudan bağlantılı olan fen bilimlerinin ne kadar önem arz ettiğini görmezden gelemeyiz. İşte burada şunu iyi bilmeliyiz: Matematik olmadan fen bilimleri-teknoloji-sanayi-Bilim olamaz. Yani matematiksiz bir bilim düşünülemez. Bugün yapay zekanın temelinde matematik vardır. Dolayısıyla matematik son derece önemli bir araçtır. Ne yazık ki ülkemizde ise matematik adeta can çekişiyor. Geçen yıl üniversite sınavındaki matematik ortalamasına bakıldığında 80 sorudaki doğru cevap sayısı 9 dur. Demek ki matematiği yeteri kadar anlatamıyoruz ve anlamıyoruz.” dedi.

Deniz daha sonra şunları söyledi:

“Bizde bu soruna karınca kadarınca çözüm üretmek için kollarımızı sıvadık. Üç yıl önce KAÜ-FEF Matematik Bölümü olarak Kars Özel Çelik Başarı Koleji ile birlikte Kars’ta Matematik Olimpiyatları yapmaya karar verdik. Matematik Olimpiyatlarının amacı; ortaokul öğrencilerinin matematiğe olan ilgilerin artırma ve gelecekteki sınavlara veya yarışmalara katılımlarını sağlamaktır. Matematik olimpiyatlarındaki sorular matematikteki özel yetenekleri keşfetme amacı doğrultusunda belirlenmektedir. Bu nedenle içerik ve düzey olarak diğer sınavlardan farklıdır. Her yıl 300 ün üzerinde başvuru oluyor. Her geçen yıl bu olimpiyatı daha bir profesyonel hale getirerek daha çok öğrencinin sınav katılımını sağlamayı hedefliyoruz. Son olarak Matematik Olimpiyatı Komisyon Üyelerimize ve Özel Çelik Başarı Koleji Yönetici ve İdarecilerine teşekkür ediyorum. Dereceye giren öğrencileri tebrik ve takdir ediyorum.”

Dereceye giren öğrencilerden birinci olan Denizhan Öztürk’e ödülünü Komisyon başkanı Prof. Dr. Erhan Deniz, ikinciye Doç. Dr. Murat Çağlar, Üçüncülere Dr. Öğr. Üyesi Veysel Nezir ve Sınıf bazdaki dereceye giren öğrencilere de ödülleri Özel Çelik Başarı Matematik Öğretmenleri ve aynı zamanda komisyon üyeleri Tahsin Ateş, Furkan Kadirhan ve Erdi Akbulut tarafından verildi.

MATEMATİK OLİMPİYATI KOMİSYON ÜYELERİ:

-Prof. Dr. Erhan Deniz (Komisyon Başkanı)

-Doç. Dr. Murat Çağlar

-Dr. Öğr. Üyesi Veysel Nezir

-Mat. Öğrt. Tahsin Ateş

- Mat. Öğrt. Furkan Kadirhan

- Mat. Öğrt. Erdi Akbulut

Olimpiyatlarda dereceye giren Öğrencilerin İsimleri:

Birincilik Ödülü

7. Sınıf Öğrencisi Denizhan Öztürk- Özel Çelik Başarı Koleji

İkincilik Ödülü

6. Sınıf Öğrencisi Berfin Su Yılmaz- Bahçeşehir Koleji

Üçüncülük Ödülleri

7. Sınıf Öğrencisi Armanç Gedik- Özel Çelik Başarı Koleji

7. Sınıf Öğrencisi Rüveyda Mingsar- Özel Çelik Başarı Koleji

6. Sınıf Öğrencisi  Boran Ulakçı Fevzipaşa Ortaokulu

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.239171