KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Dünya Göçmen Kuþlar Günü Etkinliði
Anasayfaya Dn Tm Çevre Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Göçmen Kuþlar Günü Etkinliði
2016-05-11 - 16:27
IÐDIR
Facebook'ta Paylas

 Dünya Göçmen Kuþlar Günü Etkinliði        

Iðdýr’da, “Dünya Göçmen Kuþlar Günü” nedeniyle çeþitli etkinlikler düzenlendi.

2006 yýlýndan bu yana tüm dünyadaki yaþam alanlarýnýn korunmasýna dikkat çekmek için 9-10 Mayýs tarihlerinde ‘Dünya Göçmen Kuþlar Günü’ kutlanýyor.

Her yýl deðiþik temalarýn iþlendiði Dünya Göçmen Kuþlar Günü’nün 2016 yýlý için konusu ise “ “Kuþ Dostu Enerji Üretimi” olarak belirlendi.

Program kapsamýnda Doða Koruma ve Milli Parklar Iðdýr Ýl Þube Müdürlüðü’nce okullarda yenilenebilir enerji üretimi, “Kuþ Dostu Enerji Üretimi” temasýnýn iþlendi.

’Doða ve Çevrenin Korunmasý’na yönelik seminer verildi. Aras Kuþ Halkalama Ýstasyonu’nda götürülen Özel Hazar Koleji öðrencilerine Orman ve Su Ýþleri Iðdýr Ýl Þube Müdürü Mete Türkoðlu tarafýndan bilgiler verildi.

Türkoðlu, Aras Kuþ Araþtýrma ve Eðitim Merkezi Iðdýr ili Tuzluca ilçesi Yukarý Çýyrýklý köyünde  Aras nehri kýyýsýnda  bulunan alanda göç eden bir çok kuþumuz burada dinlenerek tekrar göçlerine devam etmektedir.

Ýnsan saðlýðý, doða ve çevre her þeyin üzerinde tutulmalýdýr. Siz çocuklar büyüyünce doðadaki canlýlarý korumalýyýz. Onlara kesinlikle zarar  vermemeliyiz.”dedi. Daha sonra soru ve cevap þeklinde doðadaki canlýlarýn yaþamlarý anlatýldý.

Aras Kuþ Halkalama Ýstasyonu’nda götürülen öðrencilere Ekolojik Uzman Biyolok Emrah Çoban tarafýndan ‘Kuþlarýn göç yollarý, kuþlarýn doðadaki ekolojik iþlevleri’ bilincini kavratmak amacý bilgi verdi. Programda öðrenciler, ‘Kuþ Halkalama’ etkinliðini gerçekleþtirdiler. Halkalanan kuþlar hakkýnda bilgi alan çocuklar yakalanan kuþlarý  tekrar doðaya býraktýlar.

Ekolojik Uzman Biyolok Emrah Çoban, Iðdýr Ýl Çevre ve Orman Müdürlüðü ve Kafkas Üniversitesi tarafýndan yürütülen çalýþmalar sonucu Halkalama çalýþmalarýmýz devam ediyor. 256 Tür bölgede belirlendi. 186 Tür’de  halkalama çalýþmalarý gerçekleþtirdik. “dedi.

Çoban, Bu gün Ak Mukallit ve Hüt hüt kuþu olarak iki kuþu yakalayarak halkaladýk. Halkalanan kuþlarla ilgili Hazar koleji öðrencilerimize bilgiler verdik.”dedi.

Aras Kuþ Halkalama Ýstasyonu’nu Orman ve Su Ýþleri Iðdýr Ýl Þube Müdürü Mete Türkoðlu, Çevre ve Þehircilik Ýl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, Iðdýr Meteoroloji Müdürü Zekeriya Domaç ve  Hazar Koleji öðrencileri ziyaret etti.

(BA-BA-S) IÐDIR (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI - SERDAR ÜNSAL

 KHA

Haberin tamamini okuyabilmek iin abone olmaniz gerekmektedir. Abone olmak iin TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Facebook'ta Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
Bu Haber 1150 Defa Okundu

YORUMLAR

Çevre Kategorisine Ait Diğer Haberler

Tarihî Akçakale Adasý Çöp Adasý Oldu! Kars Çayý pis kokular yayýyor Kars’ý Çiçekler Ýle Bezetiyorlar 5 Haziran Dünya Çevre Günü Altý Ülkeden Doðasever, Sarýkamýþ’ta Dünya Çevre Gününü Kutladý Okullar Aðaçlandýrýlýyor Iðdýr Aras Nehri Kuþ Cenneti’nde Dünya Biyoçeþitlilik Günü Kutlandý Çelik Baþarý Koleji Hatýra Ormaný Oluþturdu Çýldýr Gölü Kütük Ev’de son durum 15 Temmuz Þehitleri anýsýna hatýra ormaný oluþturuldu Kars’ta aðaçlar budanýyor! Bozayýlarýn korumasý için Ýtalya-Türkiye arasý iþbirliði

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VDEO HABERLER
Ciritte heyecanl anlar
Ciritte heyecanl anlar
Anketler
OK OKUNANLAR
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...

Referandum Sonular, Kars Referandum Sonular, 2010 Referandum Sonular, Referandum Oy Sonular, Trkiye Referandum Sonular, izmir haber, canl referandum sonular

RSS 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır