KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Düþünceyle çalýþan tekerlekli sandalye
Anasayfaya Dn Tm Dünya Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Düþünceyle çalýþan tekerlekli sandalye - Engellilerin hayatlarýný deðiþtirecek bir buluþ daha yapýldý. Artýk bedensel engelli ve felçli insanlar yolculuk yapmak için, bir refakatçýya ihtiyaç duymayacak.
2010-08-10 - 20:10
MERKEZ
Facebook'ta Paylas

Düþünceyle çalýþan tekerlekli sandalye

Engellilerin hayatlarýný deðiþtirecek bir buluþ daha yapýldý. Artýk bedensel engelli ve felçli insanlar yolculuk yapmak için, bir refakatçýya ihtiyaç duymayacak.
Ýþte milyonlarca engellinin hayatýný deðiþtirecek buluþ.
Dünya çapýndaki engelli insanlarýn sayýsý aslýnda hiç azýnsanmayacak kadar fazla. Ýstastistiksel olarak milyonlarý aþan bu kiþileri günlük hayatta göremememizin nedeni onlarýn sosyal yaþamlarýný düþünmeden tasarlanan mimari ve araçlar. (Engelleri Kaldýran Robot Bacak)
Yurtdýþýnda engelliler için daha fazla sosyal imkan bulunsa da bu insanlar istedikleri kadar günlük hayatta aktif olamýyor. Bir engellinin en büyük isteði, hiç bir yardýmcý almadan yaþamýný sürdürebilmektir. Teknoloji ise engelli vatandaþlarýn bu isteklerinin gerçekleþmesine yardýmcý oluyor.( Biyonik Ayak, Hastalara Umut Olacak)
Günümüzde sadece parmak ucuyla bile kontrol edilebilen tekerlekli sandayeller bulunuyor. Ancak, ellerini kullanamayacak durumda olan hastalarýn refakatçi olmadan dolaþmasý mümkün olmuyor.
Ýspanya’daki Zaragoza Üniversitesi, tüm engellilerin hayatýný deðiþtirecek bir buluþa adým attý. Üniversite insanlarýn hareketlerinin beyin sinirleri arasýnda yarattýðý iletiþimi inceledi.
Elde ettiði bulgularý bir yazýlýma yükleyen araþtýrma ekibi, sadece düþünce gücüyle hareket edebilen bir tekerlekli sandalye üretmeyi baþardý. Test aþamalarýnda olumlu sonuçlar alan bu teknoloji önümüzdeki yýllarda farklý araçlarda da kullanýlacak.
(BA-BA-S) MERKEZ (KHA)Haberin tamamini okuyabilmek iin abone olmaniz gerekmektedir. Abone olmak iin TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Facebook'ta Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
Bu Haber 4445 Defa Okundu

YORUMLAR

Dünya Kategorisine Ait Diğer Haberler

Düðün dernek full izle kahkaha tufanýna boðuyor Muhteþem Yüzyýl son Bölüm izle full 26 Mart Çarþamba akþamý Irak’ta Yükseköðrenim görüþmeleri - Ýstanbul Üniversitesi haberleri Irak-Türkiye iliþkilerine deðindi - Ýstanbul Üniversitesi haberleri Taliban’dan Amerikalý askerlere Noel süprizi Saddamý’ýn gelini Ýstanbul’da öldü Hollanda Beþiktaþlýlar Gecesi coþkulu geçti - Beþiktaþ haberleri ZZTK Kuzey Irak-Erbil’deki fuara, zeytin ve zeytinyaðý ürünlerimizin ýrak pazarýndaki yerlerini saðlamlaþtýrmak için katýldý - Irak haberleri Turgut Torunogullarý’nýn Avrupa’daki gücü artýyor - Torunoðullarý haberleri Baþarýlý temsilciler ödüllendirildi - Torunoðullarý haberleri Kirli çamaþýrlar ortalýða döküldü - Wikileaks haberleri “Wikileaks terör örgütü sayýlmalý” - Wikileaks haberleri

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VDEO HABERLER
Ciritte heyecanl anlar
Ciritte heyecanl anlar
Anketler
OK OKUNANLAR
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...

Referandum Sonular, Kars Referandum Sonular, 2010 Referandum Sonular, Referandum Oy Sonular, Trkiye Referandum Sonular, izmir haber, canl referandum sonular

RSS 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır