KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

SUSUZA TEKLİFLER5

  Engin YAMEN

          enginyamen@hotmail.com
         SUSUZA TEKLİFLER5

 Susuza Teklifler5

Susuz ilçemiz ile ilgili tekliflerimize devam ediyoruz. Bizim bu konudaki tek amacımız, ilçemizin değişmesi, gelişmesi ve güzelleşmesi için katkı sunmaktır. Bütün bunların doğruluğu veya yanlışlığı değerli halkımızın takdirindedir.

Değişik zamanlarda yazdığımız yazılarda hep ilçemizin gelişebilmesi için kendi kaynaklarını harekete geçirmesi gerektiğini ifade etmeğe çalıştık. Bizim inancımıza göre kendi kaynaklarınızı kendi imkanlarınızla zorlayarak harekete geçirmezseniz, istediğiniz sonuca ulaşmanız oldukça zor olacaktır. Zaten siz bu imkanları harekete geçirmeğe başladığınız zaman devletin de yanınızda olduğunu, katkı verdiğini göreceksiniz. Ancak yapacağınız işlerde birlikte hareket etmek ve zamanın gerektirdiği bilimsel yöntemleri kullanmak gerekecektir. Bu anlamda üniversitemizin ve resmi veya özel ilgili meslek kuruluşlarının istenildiği takdirde mutlaka destek vereceğine şüphe duymamaktayız.

Şu halde ilçemiz, bütün bölgemizde olduğu gibi alt yapısı hayvancılığa dayalı bir coğrafyaya sahiptir. Ama gelin görün ki, hayvancılık potansiyeli bizim yarımız kadar bile olmayan yerlerden ulusal markalar çıkabilmiş, fakat bırakın ilçemizi Kars ilimizde bile bu anlamda bir marka oluşamamıştır. Bir avuç fedakar kaşarcı zorluklar içerisinde mücadele etmekte, çok büyük markalara karşı ayakta durmaya çalışmaktadır. Bu da ülkemizin dört bir tarafına dağılmış hemşehrilerimizin hala kendi damak tatlarını ısrarla koruma kararlarından gelmektedir. İstenirse Susuz’‘dan bile çıkarabileceğimiz bir süt ve süt ürünleri veya et ve et ürünleri üreten ulusal bir markamız Kars’‘ta bile mevcut değildir maalesef. Oysa Susuz’‘dan veya Kars’‘tan bütün Türkiye’‘ye yaygın üretim ve pazarlama yapabilen bir markamız olsaydı ne güzel olurdu değil mi?

Bütün bunların başlangıcı olması için ilçemize bir çeşit “Organize Hayvancılık Bölgesi” kurulmasını teklif ediyoruz. Belediyemizin bu konuda özellikle üniversitemizle işbirliği yaparak bilimsel anlamda getirisi olacak bir alt yapının kurulmasında öncülük edebileceğini düşünüyoruz. Tabii ki, bu orta veya uzun vadeli bir yatırım olacaktır. Müteşebbisler hayvanlarını daha modern bir alanda barındırma imkanına kavuşacakları gibi bakımlarını da sürekli bir gözetim ve denetim altında tutabileceklerdir. Bu durum zaman içerisinde beslenen hayvanlardan elde edilen ürünler bir arada olacağından bunların üretilip işletilmesi konusunda da daha gelişmiş yöntemlerin kullanılmasına yön verecektir. Mesela hemen bunun sonucunda et ve süt ürünleri üretim merkezi kurulabilecek, üretim yapan vatandaşımızın elindeki ürün değerlendirilebilecektir. Bütün bunlar zincirleme olarak yem bitkilerinin üretiminin artırılmasına, buralarda çalışacak insanımız için istihdam imkanına, nakliye işlerinde yeni çalışma alanlarının ortaya çıkmasına, pazarlama için aracı firmaların kurulmasına ve aklınıza gelebilecek daha nice imkanların elde edilmesine yol açacaktır.

Organize hayvancılık bölgesinin (kurulması halinde) hemen yanında bir mezbahane veya küçük çapta da olsa et entegre tesislerinin açılması yetiştiricilerin ürünlerinin anında değerlendirilmesine imkan verecek, üreticimiz anında para kazanmaya başlayacaktır.

Buradan bölgeye veya bütün Türkiye’‘ye olduğu gibi ihracat yapmak suretiyle yurt dışına da doğal yollardan beslenmiş hayvanların etleri ulaştırılabilecektir. Elbette bu hemen yarın olacak bir iş değildir. Ama biz inanıyoruz ki, iyi niyetle bir başlanılsın arkası mutlaka gelecektir.

Ülkemizin değişik ilçelerinde olduğu gibi Susuz’‘dan da bir ulusal markanın çıkması ya da en azından Beypazarı örneğinde olduğu gibi kendi kaynaklarıyla gelişmeye başlaması hep hayalim olmuştur ve olmaya devam edecektir…

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 63232 Defa Okundu
2017-04-02

SON YAZILARI

Susuza Teklifler5 İki Belgede Cilavuz İki Belgede Cilavuz Kars’a Sesleniş Susuz’a Teklifler4 Susuz’a Teklifler1 Susuz’a Teklifler-3 Susuz’a Teklifler 2 Susuz’dan Beypazarı çıkarmak… Susuz MYO

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır