KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ATEŞ ÇEMBERİ…!!!

  

          
         ATEŞ ÇEMBERİ…!!!
Ateş Çemberi…!!!
 
Türkiye-Suriye ilişkilerinin kopması ile başlayan gerginliğin şimdi de İran ve Rusya’ya sıçramış olması, bir noktada Türkiye’nin tam anlamı ile bir ateş çemberi içerisine atılmış olduğunu gösteriyor.
 
Gerilimlerin tırmanması ile komşularımızla olan sıfır sorun da böylece ortadan kalkmış olacak. “komşularla sıfır sorun” politikası, hem içeride, hem dışarıda sorun olmaya başladı.
 
Deniliyor ki, “Türkiye ABD ve AB ile sorunsuz bir yaşama adım attı. Bugüne kadar Türkiye’yi köşeye sıkıştıran ve sorun çıkaran ABD ve AB’nin desteği Türkiye’nin üzerinde bulunuyor”. Amerika ve AB üyesi gibi ülkeler hiçbir zaman kişilere göre değil, kendi çıkarlarına göre hareket ederler.
 
Türkiye Tehlikenin ortasında. Ben, daha önce konu ile ilgili olarak yazdığım yazıda, Suriye’ye karşı girişilecek her hangi bir hareket karşısında Rusya’nın müdahaleye hazır olduğunu, Suriye’nin bu ülke tarafından korunacağını vurgulamıştım. Türkiye, Suriye’yi hedef aldığına göre bu alanda Rusya ile de karşı karşıya gelmiş olacaktır. Konuya bu açıdan baktığımızda komşularla sıfır sorunda Rusya’yı da karşımıza almış olmuyor muyuz?
 
Dikkat edilecek olursa, Suriye-İran ittifakı, gelecekte Türkiye-İran ilişkilerini de sarsacak boyutlara çıkacaktır. Çünkü Suriye’ye yapılacak herhangi bir saldırı, İran’a yapılmış sayılacak ve İran da ister istemez işin içine girecektir. Bölgeyi böyle bir tehlike bekliyor. Türkiye, işte bu tehlikenin tam göbeğinde bulunuyor. Bu gerçekleri bilmemiz ve görmemiz gerekmektedir.
 
İran Hava Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade İran’a karşı olası bir saldırıda ilk önce Türkiye’deki NATO füze kalkanı sistemini hedef alacaklarını açıkladı. Bu açıklama, Rusya’nın açıklamaları ile parelilik gösteriyor. Burada, NATO füzeleri önem taşıyor ve ilk hedef olarak gösteriliyor.
 
Şimdi bütün hesaplar, Suriye’yi içten çökertme üzerine yapılıyor. Ancak, Suriyeli muhaliflerin yönetimi ele geçirmesinden sonra, ülke bir iç savaş ortamına sürüklenebilir. Bu da mezhep çatışmalarını meydana getirecektir. Olası bu karışıklığa İran’dan müdahale gelebilir mi? Rusya sesiz kalabilir mi? Suriye’deki iç çatışmalar bizi nasıl etkiler? Bunları da ince biçimde hesap etmek gerektiği görüşündeyim.
 
Ortada duran bir gerçek var: Suriye’deki rejim nasıl çökerse çöksün, bunun sarsıntılarını ilk duyan ve hisseden Türkiye olacaktır. Suriye’deki yangın ilk önce bizi etkileyecektir. Bu yangından kaçmamız da mümkün görünmüyor. Böyle bir ortamda ABD ya da AB ülkelerine ne olacak? Onlar bundan etkilenmeyecekler ki. Olan yine bize olacak, ateşin ortasında kalan biz olacağız.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 209312 Defa Okundu
2012-07-03

SON YAZILARI

Ateş Çemberi…!!! Ne devrim ne deprem ne de irtica !!! Yeter Artık! Analar Ağlamasın Dediler… Savaş bizim savaşımız değil Arap Baharı Kimin Baharı ? Zaferin adı Çanakkale 20. Yüzyıl Soykırımı Hocalı Ey Osmanlı Torunu! Avrasya Birliği’ne Doğru Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz?

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır