KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Lal Gece’nin Galasý, çekildiði kasabada yapýldý
Anasayfaya Dn Tm Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lal Gece’nin Galasý, çekildiði kasabada yapýldý - Baþrolünü Ýlyas Salman’ýn oynadýðý Ardahanlý yönetmen ve senarist Reis Çelik, son filimi olan ‘Lal Gece’nin galasýný, filmin çekimlerinin
2012-10-03 - 17:25
ARDAHAN / KARS
Facebook'ta Paylas
Lal Gece’nin Galasý, çekildiði kasabada yapýldý
 
Baþrolünü Ýlyas Salman’ýn oynadýðý Ardahanlý yönetmen ve senarist Reis Çelik, son filimi olan ‘Lal Gece’nin galasýný, filmin çekimlerinin gerçekleþtirildiði Ardahan’ýn Aþýk Þenlik Kasabasý’nda yaptý. Kasaba meydanýnda gece vakti kurulan açýk hava sinema ortamýnda, film ilk olarak bu kasabada gösterime girdi. Rahatsýzlýðý nedeniyle Ýlyas Salman gala gecesine katýlamadý.
 
Ev sahipliðini Aþýk Þenlik Kasabasý Belediye Baþkaný Mülazim Karaçay’ýn yaptýðý gala gecesinde, filmi izlemeye gelen kasaba sakinlerine çekirdek ikram edildi. Reis Çelik ve Baþkan Karaçay’ýn kendi elleriyle kurduklarý sinema ortamýnda Kasaba halký, kendilerinde oynadýðý filmi, ilgiyle izlediler. Gala sonrasý ise filmde rol alan oyuncular, basýna tanýtýldý.
 
Filimin gösterildiði sýrada soðuk havaya raðmen kasaba halký evlerinin bacalarýný ve alaný doldurdu. Filmden önce Çýldýrlý aþýklar, Reis Çelik’i öven ve galayý konu eden doðaçlama türküler söylediler.
 
Ünlü oyuncu Ýlyas Salman’ýn dýþýnda, baþrol oyuncusu çocuk gelin Dilan Aksüt ile birlikte filmde rol alan bütün amatör oyuncular, kasaba halkýndan oluþuyor. Filmde, henüz ergenliðe girmiþ küçük bir kýz olan "gelin" uzun yýllar hapis yattýktan sonra memleketi olan köyüne geri dönen ve kendisinden 50 küsur yaþ büyük "damada" sorgusuz sualsiz verilmesi anlatýlýyor. Çocuk gelin düðünün ardýndan gerdek odasýna konur. Gelin, önce korkar ve aðlar hatta direnir. Baþýna ne geleceðinden hem habersiz, hem de yarým yamalak kulaktan dolma laflarla donanmýþtýr. Gerdek odasýnda tüm korkusuyla oturan gelin, dedesi yaþýndaki damadýn odaya adým atmasýyla gerçeklerle yüzleþmeye baþlar.
 
Sinemaya, belgesel filmlerle adým atan ve Iþýklar Sönmesin filmi ile ilk kurmaca uzun metrajlý iþine imza atan yönetmen ve senarist Reis Çelik'in son filmi Lal Gece, Türkiye'nin kanayan yaralarýndan biri olan "çocuk gelinler" dramýný gerçek bir öyküden yola çýkarak beyazperdeye taþýyor. Çelik'in diðer filmlerinde de koruduðu gerçekçi ve toplumsalcý bakýþ çizgisi, bu yapýmda da farklý bir bakýþ açýsý ile seyirci karþýsýna çýkýyor. Baþrollerde ise Ýlyas Salman ve bu kasabada yaþayan Dilan Aksüt yer alýyor.
 
Ardahanlý yönetmen ve senarist Reis Çelik, gala öncesi gazetecilere yaptýðý açýklamada, Anadolu’nun acý bir gerçeði olan ‘Çocuk gelin’ olaylarýnýn çevrede görülmemesine raðmen Türkiye’nin bir çok yerinde yaþandýðýna dikkat çekti.
 
Çektiði filmlerin galalarýný, filmin çekildiði yerlerde yaptýðýný belirten Çelik, “çok güzel bir ortam. Çocukluðumda insanlar çekirdek yiyerek barýþ içersinde sinema filmi izlerlerdi. Bu nedenle zaman ve kültür paylaþýlýrdý. Aradan 50 yýl geçtikten sonra bu kültürü tekrar yaþatmaya çalýþtýk ve filimde oynayan köylülerimizle bir araya geldik. Çünkü birbirimizden uzaklaþmýþtýk. Ben Anadolu’da olduðu gibi Kars ve Ardahan’da geçmiþte yaþadýðým sinema keyfini her filmi çektikten sonra burada filmi çektiðim yerde yaþatmak istiyorum. Bu filmi bu kasabada ve bu halkla birlikte çektik. Filimin oyuncularý da baþrollerde Ýlyas Salman ve bu köyde çocuk gelini oynayan Dilan Aksüt ve belde halký oynadý. Köylülerim, bize çok büyük destek verdiler. Bu nedenle bu filmin galasýný da bu kasabada yapmak istedim. Ben, filmlerimi nerede çektiysem galasýný da orada yapar ve ilk önce o insanlarla paylaþýrým. Daha önce yine kýþ ortasýnda donan Çýldýr Gölü üzerinde çektiðim baþrolünü Tucer Kurtiz’in oynadýðý Ýnat Hikayeleri filminin galasýnda da, göl üzerinde kardan perde kurarak gerçekleþtirmiþtik. Bu filmde de, çocuk gelinlerin dramýný konu ettik.” dedi.
(TD-BA-S) ARDAHAN (KHA) – TACETTÝN DURMUÞ
 


KHA

Haberin tamamini okuyabilmek iin abone olmaniz gerekmektedir. Abone olmak iin TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Facebook'ta Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
Bu Haber 7701 Defa Okundu

YORUMLAR

Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kar Korsanlarý Berlin Yolunda Kars Belediyesi tanýtým ataðýnda “Takdiri Aþk” Kitapçýlarda Olgunlu: Saat kulemizin altýnda görüþmek üzere… Kars Müzesi ve Ani Ören Yeri ziyaretleri 19. EMÝTT Fuarýnda ARÜ Tanýtýldý Milletvekillerinden Müjde! Tarihimize Sahip Çýkýyoruz Özgen Beþli, Kars’ýn kýþ ve yaz fotoðraflarýný sergide buluþturacak Arpaçay´da Kadýn Olmak, Ödüllü Fotoðraf Yarýþmasý Kars’ýn tarihi dokusu korunacak EMÝTT Fuarýnýn ardýndan… Kars Belediyesi EMÝTT Standýna yoðun ilgi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VDEO HABERLER
Ciritte heyecanl anlar
Ciritte heyecanl anlar
Anketler
OK OKUNANLAR
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...

Referandum Sonular, Kars Referandum Sonular, 2010 Referandum Sonular, Referandum Oy Sonular, Trkiye Referandum Sonular, izmir haber, canl referandum sonular

RSS 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır