KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Sarıkamış’ta Halk Eğitimi Merkezi yılsonu sergisi açıldı
Anasayfaya Dön Tüm Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarıkamış’ta Halk Eğitimi Merkezi yılsonu sergisi açıldı
2013-05-22 - 12:27
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş
Sarıkamış’ta Halk Eğitimi Merkezi yılsonu sergisi açıldı
 
Sarıkamış Halk Eğitimi Merkezi’nin 2012-2013 yılsonu sergisi düzenlenen törenle açıldı.
 
Halk Eğitimi Merkezi’nin, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında açmış olduğu kurslara katılan kursiyerlerin, yaklaşık 7 aylık bir çalışma sonucu hazırladıkları el emeği göz nuru ürünler sergilendi.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, halk oyunları ekibinin yöresel oyunları sunmasının ardından Sarıkamış Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, bir konuşma yaptı. Önemli olan Halk Eğitim Merkezlerinde üretilen ürünlerin gelire dönüştürülmesi olduğunu belirten Kaymakam Ermiş, “Kadınlarımızın kurslarda hazırlamış olduğu el emeği göz nuru eserlerin sergisi için buradayız. Tabi burada sadece Halk Eğitim kursları değil, Okul Aile Birliği Projesi kapsamında, SODES kapsamında ve İŞKUR bağlantılı olarak yapmış olduğumuz kurslar çerçevesinde, elde edilen ürünlerinde sergilendiği bir kurs. Tabi bu kurslarda önemli olan nokta şu; yani bu kurslar 50-100 yıldır devam ediyor. Önemli olan artık bu kurslarda üretilen ürünlerin gelire dönüşmesidir. Ticari gelirinin olması ve profesyonel üretilmesidir” dedi.
 
Sarıkamış’ın önemli bir turizm merkezi olması hasabiyle yöresel ürünleri ön plana çıkarmaya çalıştıklarını ifade eden Ermiş, “Bu bağlamda son iki yıl içerisinde yüzlerce kadınımızı gümüş işlemeciliği ve obsidyen konusunda yetiştirdik. Yetişen bir kısım bayanlarımızı da şuan istihdam ediyoruz. Bu süreç devam edecek. Hedefimiz en az 60 kadınımıza istihdam sağlamak. Buradaki şartımız şu; kurslar sonucu edindiği bilgilerle asgari olarak maaşını ve sigortasını karşılayabilecek bütün kadınlarımızı istihdam etmeyi düşünüyoruz. Çok şükür ki, Sarıkamış’ta üretimimiz profesyonel düzeye ulaştı. Sergide sizlerde göreceksiniz. Yani sadece çeyiz olarak kalmasın istiyorduk. Buradan bir gelir elde edilsin, turizme kazandıralım, Sarıkamış’ın ekonomisine gelir elde edelimdi amacımız. Bu doğrultuda uygun adımlarla ilerliyoruz diye biliriz. Göstermiş olduğunuz teveccühten dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Sayın Valimizin de selamları vardı. İşlerinin yoğunluğundan dolayı katılamadılar hanımefendiler katıldı. Ayrıca milletvekillerimizin de çok selamları vardı. Onlar da genel kurul toplantıları dolayısıyla buraya iştirak edemediler. Ayrıca onlarında selamlarını iletiyorum. Hepinize saygı ve salamlarımı sunuyorum” diye konuştu.
 
Milli Eğitim faaliyetleri içerisinde Halk Eğitimi Merkezleri’nin büyük bir yeri ve önemi olduğunu belirten Sarıkamış Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ahmet Melik Gül de, “Beşikten Mezara kadar eğitim” ilkesine göre hareket eden Halk Eğitimi Merkezlerinde; iyi insan, iyi vatandaş ve nitelikli insan gücü yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda; Genel Kurslar, Mesleki ve Teknik Kurslar, Okuma -Yazma Kursları, Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokullarının tüm iş ve işlemleri Halk Eğitimi Merkezi tarafından yürütülmektedir” dedi.
 
Ev hanımlarının tüketici olmaktan ziyade üretime katılmaları için yapılan çalışmaların kısa sürede sonuç vermesini umduklarını ifade eden Gül, şunları kaydetti: “Kars Valiliği tarafından başlatılmış olan “Aile Okulu” projesi kapsamında okuma yazma kursları açılmış, okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza okuma yazma öğretilmiş ve bu çalışmalarımız devam etmektedir. Merkezimizde 2012 - 2013 eğitim-öğretim yılında 41 ayrı dalda 154 kurs açılmış olup bu kurslarımıza 1350 kadın, 1665 erkek olmak üzere toplam 3015 kursiyer katılmıştır. Artık ev hanımlarının tüketici olmaktan ziyade üretime katılmaları için yapılan çalışmaların kısa sürede sonuç vermesini umuyoruz. Kursların düzenlenmesinde bizlere büyük destek veren İlçemiz Kaymakamı sayın Erdoğan Turan Ermiş’e, 9’uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral sayın Mehmet Özoğlu’na, Belediye Başkanı sayın İlhan Özbilen’e ve İlçe Milli Eğitim Müdürü sayın Bülent Dağdelen’e teşekkür ediyorum.”
 
Konuşmaların ardından kurs bitirme belgeleri kursiyerlere dağıtılmak üzere kurs öğretmenlerine teslim edildi. 
 
Daha sonra Kaymakam Ermiş ve eşi Hatice Ermiş ile Vali Eyüp Tepe’nin eşi Emine Tepe, serginin açılış kurdelesini birlikte kestiler. Ardından protokol üyeleri ve davetliler sergiyi gezdiler. Sergide el sanatları, ahşap boyama, çini, obsidyen, takı tasarım ve dikiş nakış ürünleri katılımcıların büyük beğenisini topladı.  
 
Sergi açılışına Sarıkamış Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, 9’uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Özoğlu, Belediye Başkanı İlhan Özbilen, İlçe Emniyet Müdürü Cem Boçkay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Dağdelen, Kars İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Harun Yenice, İl Milli Eğitim şube müdürleri Emrullah Gül, Yener Kaya ve Fatih Demir, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ahmet Melik Gül, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire amirleri, kurs öğretmenleri ve kursiyerler ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Serginin bir hafta süreyle vatandaşların ziyaretine açık olacağı bildirildi.
(BA-BA-S) GAZİ KARS / SARIKAMIŞ (KHA) – SEVGİ DAŞDELEN
 

KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 3447 Defa Okundu

YORUMLAR

Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kar Korsanları Berlin Yolunda Kars Belediyesi tanıtım atağında “Takdiri Aşk” Kitapçılarda Olgunlu: Saat kulemizin altında görüşmek üzere… Kars Müzesi ve Ani Ören Yeri ziyaretleri 19. EMİTT Fuarında ARÜ Tanıtıldı Milletvekillerinden Müjde! Tarihimize Sahip Çıkıyoruz Özgen Beşli, Kars’ın kış ve yaz fotoğraflarını sergide buluşturacak Arpaçay´da Kadın Olmak, Ödüllü Fotoğraf Yarışması Kars’ın tarihi dokusu korunacak EMİTT Fuarının ardından… Kars Belediyesi EMİTT Standına yoğun ilgi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır