KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

MÜKELLEFİN DİKKATİNE..?

  

          
         MÜKELLEFİN DİKKATİNE..?

Mükellefin Dikkatine..? 

01.01.2012 Tarihinden itibaren ülkemizde yapılan Yeni sistem ve elektronik ortam uygulaması hızlı bir şekilde sürmektedir. Hükümetler vergi kaçağı ile ilgili bir çok dalda yeni sistemler geliştirmektedir. Vergi kaçağını denetim altına alabilmek için, bazı zorunlu tedbirlere baş vurmaktadır. 2012 yılında Türk Ticaret Kanunu (TTK) yürürlüğe girmesi ile bir çok dalda yeni elektronik tedbirler alınacağı gibi, ceza işlemleri her geçen gün daha fazla olmaya başlayacaktır.
 
2012 Yılında TTK yürürlüğe girmesi ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında tümüyle değişecektir. Mevcut olan hükümet ise buna ayak uydurmak zorunda kalacağında 31.12.2011 tarihine kadar tüm sistemini ve elektronik ortamı 2012 yılına göre ayarlamak zorundadır. Bundan dolayı Vergi Mükellefleri dikkat etmesi gereken hususlar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.
 
1.         Tek Düzen Hesap Planı uygulanacaktır. (Uymayanlar 5.000.00.-TL ile 7.500.00.-TL arası ceza ödemek zorunda kalacaklardır. 
 
2.         Tutulması zorunlu olan tüm kayıt ve belgeler Türk Ticaret Kanununa göre tutulmalı ve düzenlenmelidir. (Uymayanlar 5.000.00.-TL ile 7.500.00.-TL arası ceza ödemek zorunda kalacaklardır. 
 
3.         Tutulan kayıt ve belgeler mutlaka ve mutlaka bir SM veya SMMM tarafından tutulmak zorundadır. (Uymayanlar 5.000.00.-TL ile 7.500.00.-TL arası ceza ödemek zorunda kalacaklardır. 
 
4.         Sosyal Güvenlik Bakanlığı bildirimleri ise İşyeri geç bildirmek asgari ücretin (Bilanço esasına Göre defter tutanlar için 12 katı 2 sınıf Tacirler için Asgari ücretin 6 kadı Aylık bildirge vermediği zaman Asgari ücretin 2 katı kadar idari para cezası kesilir. 
 
5.         Tutulan kayıt ve belgeler mutlaka ve mutlaka bir SMMM denetimcisi tarafından tutulmak ve denetlemek zorundadır. Burada birinci derecede Denetçi sorumlu olup SMMM ise 2’ci derecede sorumlu olacaktır. Uymayanlar 5.000.00.-TL ile 7.500.00.-TL arası ceza ödemek zorunda kalacaklardır. 
 
6.         Kayıt ve belgelerin tümü elektronik ortamda veya SMMM’ ler tarafında büro sisteminde tutulmalıdır. Mutlaka SMMM sözleşme yapmak zorundadır.
 
7.         Yapılan beyanların tümü elektronik ortamda yapılmalı ve beyan edilmelidir. Uymayanlar 1.800.00.-TL ile 7.500.00.-TL arası ceza ödemek zorunda kalacaklardır. 
 
8.         Kayır ve belgelerinin en geç 15 gün içinde beyanı yapılmalı ve sisteme atılmalıdır.
 
9.          Kesilen faturaları bir çoğu elektronik veya ofis ortamda kesilmeli ve bankalardan ödemelerin yapılmalıdır.(her bir işlem için Özel Usulsüzlük cezası kesilecektir. 
 
10.       Kredi kartı ve pos dokümanları tümüyle elektronik ortamda takip edilmekte olup verilen Çek ve Senetler banka ortamında gelir idaresi tarafından izlenmektedir.
 
11.       Kesilen tüm beyanı zorunlu olan (Fatura, Serbest Meslek Makbuzu, Müstahsil Makbuzu, Gider Pusulası, vs..) bu belgelerin düzenlenmesi sırasında zorunlu olan Mükellefin Vergi Dairesi, Vergi Hesap numarası, veya TC kimlik numarasının yazılması zorunlu hale gelmektedir.
 
12.       Bilanço esasına göre defter tutan mükellefler BA – BS bildirim forumlarını ay sonuna kadar yapmak zorundalar.
 
13.       Borç uygulaması Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı elektronik ortamda alınması gerekmektedir. (elektronik ortamda borçlarını görmek ve buradan borç yazısı almak için şifre müracaatı yapmak zorundalar.)
 
Yukarıda yazılan bütün bunlara uymamanın en düşük cezası 235.00.-TL den başlar7.500.00.-TL kadar çıkar. Bu kadar sorumluluk altında bütün bu işleri yapıp mükellef olmak gerçekten çok zor. Yukarıda daha yazılmayan iş kur bildirimleri ve bölge çalışma bildirimleri yazılmadı. Bunların cezası da bir başka .?
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 227903 Defa Okundu
2011-11-16

SON YAZILARI

Mükellefin Dikkatine..? 6111 SAYILI KANUNLA GETİRİLEN İMKANLAR NELERDİR? Ödenecek Vergiler ve Oranları 2011 Yılında Ba-Bs Beyannameleri Taşınmazlarda KDV

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır