KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KARSLI OLMAYIP KARS’I KARSLIDAN ÇOK SEVENLER…

  

          
         KARSLI OLMAYIP KARS’I KARSLIDAN ÇOK SEVENLER…
Karslı olmayıp Kars’ı Karslıdan çok sevenler…
 
Nasıl ki Türkiye dünya haritası üzerinde coğrafi bir öneme sahipse, Asya ile Avrupa arsında köprü görevi görüyorsa, Kars’ta stratejik olarak Türkiye’nin Asya ve uzak doğuya açılan kapısı olarak büyük önem taşımaktadır. 
 
Bununla birlikte çağdaş toplum yapısıyla, kısa bir süre öncesine kadar her konuda önde bir kent olarak yer almıştır.
 
Ani harabeleri, Kars kalesi, Ebu-l Hasan Harakani türbesi, kent içinde ki tarihi dokusuyla turizm adına büyük bir avantaja sahiptir.
 
Geniş merası hayvancılık ve tarım için ideal bir imkan sağlamaktadır. Olağan üstü bitki örtüsü ve yaylasıyla doğa turizmi yapmak, bu imkanları kent için rant kapısı haline getirmek için aslında bütün koşullar mevcuttur.
 
Tek yapmamız gereken şey ise korumak, kollamak, sahip çıkmak ve yukarıda sıralamış olduğum başlıkların bölge için ne ifade ettiğini iyi bilmek yeterli olacaktır.
 
Tabi ki bunların farkında olmak tek başına yererli değildir. Fiili olarak da bir şeyler yapmak gerekmektedir.
 
İşte benimde değinmek istediğim konu budur. Ne yazık ki sahip çıkmıyoruz, sahip çıksak bile fiili olarak hiçbir şey yapmıyoruz.
 
Bakın İzmir de ki Efes harabelerini bilmeyen yoktur. Her yıl Efes harabelerini görmek için milyonlarca turist gelir. Aynı şekilde Mevlana’yı ziyaret etmek için Konya’ya gelen yerli ve yabancı turist sayısı da bir o kadardır. Bu tarz örnekler çevremizde oldukça fazladır.
 
Peki, hiç düşündünüz mü? Ani Harbelerini ya da Harakani türbesini neden o kadar turist gezmiyor ve neden onlar kadar tanınmıyor. İşte çözümde bu sorunun cevabında saklıdır. Ne yazık ki biz şimdiye kadar bu soruya cevap aramamışız ve gerekenleri yerine getirmemişiz. En azından bir tanesi üzerinde kafa yorup gerekenleri yapmış olsak ve bu yapılanların da getirisini görsek eminim ki vatandaş kurumlar ve sivil toplum örgütleri harekete geçip ne gerekiyorsa yerine getirecektir.
 
Ama ne yazık ki kimse harekete geçmiyor ve bir şeyler yapmayı düşünmüyor. En azından görülen odur.
 
 Ben Kars’ta bulunduğum süre içerisinde Karslı olmayıp fakat bir nedenden dolayı Kars’a gelen kişilerle karşılaştım. Bu insanlar Kars için bir şeyler yapmak için ellerinden gelen her şeyi ortaya koymak istiyorlar. Bizim farkında olmadığımız değerleri ön plana çıkarmak için projeler yapıp, bu projeleri de hayata geçirmek için hiçbir kazanç beklemeden çabalamaktadırlar.
 
Ancak biz ne yapıyoruz? Bu insanların projelerine destek çıkacağımıza, onları ciddiye bile almıyoruz.
 
Bu kişilerin hazırladıkları projelerin hayata geçirilmesi o kadar da zor şeyler değildir. Gerçi zaman zaman üst düzey yetkililerle yaptığımız sohbetlerde bu konular gündeme gelse de, konuşulanlar hep ne yazık ki lafta kalmaktadır. Artık bu şehrin zaman kaybına hiç tahammülü yoktur. Bir an önce bir şeyler yapılmalı ve bu değerlerin tanıtımı ve tanıtımdan önce de alt yapıları tamamlanmalıdır.
 
Eğer bizler bunu yapmayacaksak en azından Kars’ı Karslıdan çok seven insanların düşüncelerine sahip çıkalım ve onlara destek olalım.
 
Şunu unutmamak gerekiyor.
 
Bu şehrin geleceği bu saydığımız derelerde ve bu değerlerin kent için sağlayacağı katkıya bağlıdır.
 
Unutmamamız gereken bir şey ise, biz Karslılar olarak gerekli yerlerden gerekeni talep etmezsek kimsenin bir şey yapacağı yoktur.
 
Büyüklerimizin bu konuda bir an önce harekete geçmesi ve yapılması gerekenleri yapması dileğiyle…
 
Sevgiyle kalın.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 69524 Defa Okundu
2012-11-05

SON YAZILARI

Bu Şehrin Mutlu Olmaya İhtiyacı Var Suistimal etmek, iyi niyeti kötüye kullanmak… Nedir bu demokrasi? Kadın deyip geçme… Gerçekten hukukun üstünlüğüne saygılı mıyız? Karslı olmayıp Kars’ı Karslıdan çok sevenler… Bu Gala Başka Gala Öğrenci taşıyan servis şoförleri dikkat Çocuğum yeni eğitim sistemi için hazır mı? Hocam nerdesin...?

YORUMLARMUSA YILMAZ 2013-01-23
yazınız hk.

Sn.Levent KARAÇAY;
Büyük emek vererek hazırladığınızı düşündüğüm yazınızı okudum.yalnız yazınızda birbiriyle çelişkili,içi boş birçok isnat var..

1-"Olağan üstü bitki örtüsü ve yaylasıyla doğa turizmi yapmak, bu imkanları kent için rant kapısı haline getirmek için aslında bütün koşullar mevcuttur." yazmışsınız...

sizce doğayı sömürmek,doğa üzerinden kapitalist anlamda RANT kazanmak yapılması elzem olan bir eylem midir? bunun olması gerekenle ekoyaşamla bir bağlantısı varmı? dünya üzerinde bir çok ülke doğayı korumayı,doğanın dengesini bozan bir çok unsuru bertaraf etmeye uğraşırken sizin bu öneriniz doğrumu? doğa elbetteki kullanılmalıdır ancak bu sizin ifade ettiğiniz şekilde rant kapısı mantığıyla yapılmamalıdır.doğa rekroatif anlamda kullanılabilir ama tüketilmek istenirse buna karşıyız.HES saçmalığınıda sonuna kadar reddediyoruz.

2-"Bakın İzmir de ki Efes harabelerini bilmeyen yoktur. Her yıl Efes harabelerini görmek için milyonlarca turist gelir. Aynı şekilde Mevlana’yı ziyaret etmek için Konya’ya gelen yerli ve yabancı turist sayısı da bir o kadardır. Bu tarz örnekler çevremizde oldukça fazladır."

izmir ve konyanın hinderlantıyla karsın hinderlantını karşılaştırmanızdan konuya hakimiyet dereceniz ortaya çıkıyor.kaldıki sadece efes veya mevlana için gelmiyor insanlar.efes örneğinden yola çıkarsak izmirin selçuk ilçesinde.aydın izmir otobanıyla 1 saatte gidilebiliyor.efese okul ziyaretlerini saymazsanız yerli turist sayısı komik sayılardadır.yabancı turistler efesi ziyarete neden geliyorlar sizce? çünkü meryemana evi efestedir.hristiyan inancında meryem ana evini ziyaret edenler hacı olurlar.dini bakımdan önemli bir meknadır.meryemana ziyaretinden sonra st.john kilisesi(isanın havarilerinden),artemis tapınağı(dünyanın 7 harikasından biri)ziyaretinden sonra en son efes antik kenti ziyaret edilir.yani efes tek başına efes değildir.

3-"Büyüklerimizin bu konuda bir an önce harekete geçmesi ve yapılması gerekenleri yapması dileğiyle…"

O zaman bu yazıyı niye yazdık...herşeyi büyüklere havale edeceksek bu çaba neden? bu yazıyı gazetede yayımlamazsınız direk bu "büyük" zevata postalarsınız olur biter..

4-" Ben Kars’ta bulunduğum süre içerisinde Karslı olmayıp fakat bir nedenden dolayı Kars’a gelen kişilerle karşılaştım. Bu insanlar Kars için bir şeyler yapmak için ellerinden gelen her şeyi ortaya koymak istiyorlar. Bizim farkında olmadığımız değerleri ön plana çıkarmak için projeler yapıp, bu projeleri de hayata geçirmek için hiçbir kazanç beklemeden çabalamaktadırlar."

mesela? ne projesini yapmış bu arkadaşlar? boş isnattan başka bişey değil yazdığınız..içini doldurun ne projesi yapmışlar....? bende karsta o kadar yıl yaşadım KARSLI OLMAYIPTA KARSI KARSLILARDAN ÇOK SEVEN BİRİSİNİ TANIMADIM...
edebiyatla alakanız ne edercedir bilemem.ama aşağıdaki şiiri lütfen okumanızı öneririm..Şehir / Konstantin Kavafis

"Bir başka ülkeye, bir başka denize giderim," dedin,
"bundan daha iyi başka şehir bulunur elbet.
Her çabam kaderin olumsuz bir yargısıyla karşı karşıya;
-bir ceset gibi- gömülü kalbim.
Aklım daha ne kadar kalacak bu çorak ülkede?
Yüzümü nereye çevirsem, nereye baksam,
kara yıkıntılarını görüyorum ömrümün,
boşuna bunca yıl tükettiğim ülkede."

Yeni bir ülke bulamazsın.
Bu şehir arkandan gelecektir. Sen gene aynı sokaklarda
dolaşacaksın. Aynı mahallede kocayacaksın;
aynı evlerde kır düşecek saçlarına.
Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda. Başka bir şey umma-
Bineceğin gemi yok, çıkacağın yol yok.
Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte,
Öyle tükettin demektir bütün yeryüzünde de.


İNSAN ŞEHİRDİR ŞEHİR İNSAN.UNUTMA SN.LEVENT KARAÇAY NEREYE GİDERSEN GİT BU ŞEHİR HEP ARKANDAN GELECEKTİR.TIPKI BÜTÜN DİĞER KARSLILARIN ARKASINDA OLDUĞU GİBİ..AMACINIZ KENDİNİZCE DOĞRU OLABİLİR AMA LÜTFEN RENCİDE ETMEDEN YAZARSANIZ YAZILARINIZI SANKİ DAHA VERİMLİ OLUR..

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır