KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Türk Dünyasý Haber Kanalý Kuruluyor
Anasayfaya Dn Tm Medya Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Dünyasý Haber Kanalý Kuruluyor
2015-08-30 - 13:01
GAZÝ KARS
Facebook'ta Paylas

 Türk Dünyasý Haber Kanalý Kuruluyor

Türk Dili Konuþan Ülkeler Ýþbirliði Konseyi'ne (Türk Keneþi) üye ülkeler arasýnda ‘Uluslararasý Türk Haber Kanalý (ITNC)’nýn kurulmasý yönünde ön protokol imzalandý.

T.C. Baþbakanlýk Basýn Yayýn ve Enformasyon Genel Müdürlüðü yetkililerinin de katýlýmýyla Kazakistan'ýn baþkenti Astana'da Türk Keneþi Enformasyon ve Medyadan Sorumlu Bakanlar ve Üst Düzey Memurlarý 1. Toplantýsý gerçekleþtirildi.

Kazakistan Yatýrým ve Kalkýnma Bakaný Asset Ýssekeþev'in ev sahipliðinde gerçekleþen toplantýya Azerbaycan Cumhurbaþkaný Yardýmcýsý Ali Hasanov, Kýrgýzistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakaný Altunbek Maksutov ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürü Þenol Göka, TRT Genel Müdür Yardýmcýsý Erkan Durdu, BYEGM Strateji Geliþtirme Daire Baþkaný Ayhan Düzgün, BYEGM Araþtýrma ve Analiz Dairesi Uzman Yardýmcýsý Mahmut Buðra Doðan, Anadolu Ajansý (AA) Pazarlama ve Satýþ Direktörü Nedim Kaya, AA Dýþ Ýliþkiler Uzmaný M. Seyfullah Altuntaþ katýldý.

Türk Keneþi Genel Sekreteri Büyükelçi Ramil Hasanov'un baþkanlýðýnda düzenlenen toplantýda üye ülkelerin medya ve enformasyon alanýnda iþbirliklerinin geliþtirilmesi müzakere edilirken, iletiþimin ve üye ülkelerle ilgili siyasi, kültürel, ekonomik ve sosyal farkýndalýðýnýn artmasýnýn önemine deðinildi. Ýþbirliði Deklarasyonu’nda, Sekreteryasý Basýn Yayýn ve Enformasyon Genel Müdürlüðünce ifa edilen Türk Dili Konuþan Ülkeler ve Topluluklar Medya Platformu’ndan (TÜRKMEP) Türk Keneþi ve ilgili kuruluþlarýnýn faaliyetleri adýna saðladýðý farkýndalýk dolayýsýyla takdirle bahsedildi.

Üye ülkelerin ulusal haber ajanslarý, dergileri, televizyon kanallarý ve radyolarý arasýnda hem kamusal hem özel alanlarda ortaklaþa çalýþmalarýn yapýlmasý gündeme gelirken, bu kapsamda ortak forumlar, seminerler, çalýþtaylar yoluyla ülkelerin basýn birlikleri arasýnda iþbirliði teþviki konuþuldu. Toplantý sonrasýnda, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kýrgýzistan ulusal televizyon kanallarý arasýnda Ýþbirliði Protokolü ve Türk Keneþi Üye Ülkeler Haber Ajanslarý arasýnda Mutabakat Zaptý imzalandý.

(BA-BA-S) GAZÝ KARS (KHA) KHA

Haberin tamamini okuyabilmek iin abone olmaniz gerekmektedir. Abone olmak iin TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Facebook'ta Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
Bu Haber 7052 Defa Okundu

YORUMLAR

Medya Kategorisine Ait Diğer Haberler

Son Ýstasyon Haber ÇOK YAKINDA YAYINDA! Ýçerde 9.Bölüm izle full tek parça Kaçýn Kurasý 2. bölüm izle full yeni atv Familya dizisi 4. bölüm fragmaný izle Foxtv Serhat TV’nin kablolarý kesildi Ýstanbul Sokaklarý 3. Bölüm izle - Show TV Canlý izle Dünya Basýn Özgürlüðü Günü Kutlu Olsun Steve Jobs 2015 Türkçe Dublaj izle full tek parça seyret Kaptan Amerika: Kahramanlarýn Savaþý Fragman izle full tek parça Kiralýk aþk 40.bölüm izle full Eve Dönüþ 21.Bölüm izle full Tek Parça 4 Mart 2016 atv bölümleri Criminal Minds - 11. Sezon 16. Bölüm Türkçe Altyazýlý izle full tek parça dizi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VDEO HABERLER
Ciritte heyecanl anlar
Ciritte heyecanl anlar
Anketler
OK OKUNANLAR
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...

Referandum Sonular, Kars Referandum Sonular, 2010 Referandum Sonular, Referandum Oy Sonular, Trkiye Referandum Sonular, izmir haber, canl referandum sonular

RSS 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır