KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SARIKAMIŞ’TA TARİHİ KATERİNA KÖŞKÜ AHIR OLARAK KULLANILIYOR

  Mustafa KÜPELİ

          mustafakupeli@gmail.com
         SARIKAMIŞ’TA TARİHİ KATERİNA KÖŞKÜ AHIR OLARAK KULLANILIYOR
Sarıkamış’ta Tarihi Katerina Köşkü ahır olarak kullanılıyor
 
Katarina Köşkü; Sarıkamış’ta 1896 yılında Rus Çarı 2. Nikola tarafından tek çivi çakılmadan ağaç kütüklerinden inşa edilmiştir. Bu ağaç tomruklar 20 santimetre kalınlığında olup alt ve üst tarafları birbirine bağlanarak yapılmıştır. Tarihi Katerina Köşk’ü günümüzde ahır olarak kullanılmaktadır.
 
Köşkte ve diğer ahşap binada toplam 24 oda bulunuyor. Muhteşem köşkün bazı odalarında şimdi inekler, öküzler, danalar barınıyor. Bazı odalarında ise çobanlar kalıyor. İneklerin zaman zaman pencereden manzarayı seyrettiği köşk, yapım tekniği bakımından eşine az rastlanır bir eser olmasına rağmen, hayvan pisliği içinde bakımsızlıktan çürümeye terk edilmiş.
 
Köşkün birçok yerinde sökülmeler yaşanırken, binada yer yer çürümelerin de olduğu gözleniyor.
 
Yetkililerce, Sarıkamış Şehitlik Projesi yle birlikte söz konusu tarihi av köşkünün de restorasyonunun gündemde olduğu ifade edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı nın büyük bir proje hazırladığı dile getirilmişti. Yetkililer, proje için yapılan yarışmada birinci olan projenin uygulanması için çalışmalar yapıldığını, ancak restorasyon aşamasına geçmenin kolay olmadığını dile getirmişlerdi.
 
1877 – 1878 yıllarında Osmanlı - Rus Savaşı’nın ardından 40 yıl Ruslar’ın işgali altında kalan köşk, sarı çam ağaçlarıyla çivi kullanılmadan “Baltık Mimarisi” tarzında yapılmış. Uzun yıllar askeri bölge içinde olmasından dolayı iyi korunan köşk, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilince yeterince korunamamış. Koruma altına alınmayan köşkün bazı parçaları vatandaşlar tarafından sökülerek evlerde yakılmış.
 
Gazetemiz tarihi köşkün vatandaşlar tarafından sökülerek tahrip edildiğini sürekli haber yapınca, Kars Valiliği köşkün, koruma altın alınarak restore edileceği konusunda beyanatta bulundu.
 
Bu gelişmeleri takiben Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay; Köşk’ün 49 yıllığına kiraya verileceğini açıkladı. Doğanay; “Bakanlığımız, taşınmazların tahsisiyle tarihi köşkün yapımını üstlenen ilgili şahıs ve şirketlere ücretsiz olarak 49 yıllığına kiraya verilmesi için web sitesinde yayımladı” dedi.
 
Ancak; iki yıla yakın takip ettiğimiz Katarina Köşkü’nü ne alan, ne satan, nede 49 yıllığına kiralayan olmadığı için, tarih eserliğini kaybetmeye başlamış durumda.
 
Geçen yıl İşkur’dan 6 ay süreyle 3 güvenlik görevlisi köşkte görevlendirilerek, tahribat önlenmişti. Ancak; bu yıl köşk ve yanındaki tarihi ahşap yapıların korunması için güvenlik önlemi alınmadı. İnsanlar köşkün tahtalarını söküp götürmenin yanı sıra, ineklerini, danalarını tarihi eserin içine kapatarak, ahır olarak kullanmaya başladı.
 
Fırınlanmış çam ağaçlarının köşelerinin çentilmesiyle tek bir çivi bile kullanılmadan inşa edilen köşkte, duvarlarının içinden geçirilen borularla oluşturulan bir tür kalorifer sistemi de bulunuyor. Köşkün içi ise “Baltık Tarzı” olarak isimlendirilen bir mimari tarzın özelliklerini taşıyor. Tarihi köşk, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1989 yılında tescil edilerek koruma altına alınmıştı. Bu gün ahır olarak kullanılan Katerina Köşkü bakımsızlıktan çürümeye terk edilmiş durumda. Bu nasıl koruma altına alma bunu da anlamış değiliz Sonuç olarak restore edildikten sonra dünyanın hayran kalacağı Katerina Köşkü’ne sahip çıkmak için yetkilileri göreve çağırıyoruz
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 20429 Defa Okundu
2011-08-17

SON YAZILARI

Sarıkamış’ta Kızılçubuk’un Ayazını Hissetmeden Anma Olur mu? Yerel GAZETECİLİK; Mesleğini Güçlü kılmalıyız Zaman Sarıkamış’ta bizi haklı çıkardı İYGAD’da Ankara’dan tam destek Karsspor’u Siyasete Kurban Etmek Demiryolu Kars’ı; ekonominin Turizmin başkenti yapacak Aşıklık Geleneğine TRT ve Medya Sahiplenmelidir KAI’lılar 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde sınıfta kaldı Yiğit; Düştüğü yerden kalkacak Sarıkamış Harekatı’nın 99. Yıldönümü Anma Törenlerinin Ardından

YORUMLARahmet 2013-05-01
KATARİNA KÖŞKÜ KURTULMALI

yazara teşekürler.köşk restore edildiği taktirde kayak merkeziyle koordineli şekilde çıkartılacak bir servisle kışın turirstler köşke akın edecektir. yazın ise mesire alanı olrak hizmet verebilir dolayısıyla sarıkamış sosyal bir faaliyete kavuştuğu gibi turist sayısındada artış olacaktır. eğer alan olursa bu işten hem alan hem sarıkamışlı kazanacaktır. bunda kuşku yoktur. yetlililer acilen bu işi bitirmeli çok cazip teklifler vermeliler. sarıkamışın geleceği için köşk alan veya devlet eliyle mutlaka hizmete açılmalı eğer gerçekleşirse sarıkamışın çehresi değişecektir.

İkram 2011-09-01
Yazara teşekkür

Böylesi bir barbarlığı dile getirdiği için yazarı içtenlikle kutlarım. Ben de gördüm ve utandım. Orası tarihi bir mekan, kültürel bir miras ve paradan başka birşey görmeyen zamane için ise bir millî servettir. Oradaki vahşetten Sarıkamış belediyesi, Kaymakamlığı ve Kars Valiliği sorumludur. Görevlerini yapmalı ve (restorasyonu geçtim) o cennetten köşeyi temizleyip koruma altına almalıdırlar.

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır