KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KAI’NIN GURBETTEKİ GİZLİ GÜCÜ

  Mustafa KÜPELİ

          mustafakupeli@gmail.com
         KAI’NIN GURBETTEKİ GİZLİ GÜCÜ

 KAI’nın Gurbetteki Gizli Gücü

Göç olgusuyla birlikte anılan Serhat ilimiz Kars, Ardahan, Iğdır’ın tarihsel sürecine baktığımızda, sınır kapıların kapanmasından ve 12 Eylül siyasi olaylardan sonra yoğun göç yaşamış yarım asır’a yakın devam eden bir göçten sonra gurbetteki yaşayanların sayısı 2 milyona ulaşmış bulunmaktadır.

Her geçen gün gurbette’ki iş adamlarının, siyasilerin, sanatçıların.STÖ’leri temsilcilerinin sayısı artan KAI’lıların bu güçlü potansiyelinin Türkiye kamuoyuna yansımadığı için dışarıdan KAI’lı lobimize zayıf gözle bakılmaktadır.

Gurbette’ki emeğiyle alın teriyle sanat, sivil toplum örgütleri ve siyaset gibi çeşitli dallarda başarılı KAI’lılar’nda yetirince tanıtılmadığı için Türkiye’deki Kurum ve kuruluşların, ihtiyaç duyduğu halde kadrolarında yer vermemiştir.

Gurbetteki yaşayan 2 milyonun üzerindeki KAI’lıların tanıtımının yanı sıra KAI’ bölgesinde devam eden göçü, suyu yolu, olmayan köyleri, sağlık, eğitim ve öğretimdeki önemli sorunların giderilmesi konuları kamuoyuyla paylaşılmadığı için çözülme noktasına taşınmamıştır.

Organik dünyası Kars Ardahan Iğdır’ın organik ürünlerinin tanıtımı, reklamı iyi yapılmadığı için Türkiye ve dünyada pazarında yerini bir türlü almayı başaramamıştır.

Diğer yandan özellikle ülkemizin dünyanın aradığı organik ürünlerini tanıtmak, reklamını yapmak ve satış pazarı oluşturmakta büyük zorluk çekmekteyiz.

Bu güçlü toplumun televizyon radyo ve günlük gazetesi olmadığı içi KAI.’ın coğrafi güzelliğini, tarih, kültür turizmini, dinsel turizmini, kış turizmini iyi tanıtamadığımız için yerli yabancı turistleri çekmekte zorlanmaktayız.

Bu nedenle gurbette 2 milyon, toplamda 3 milyona yakın bir potansiyelin siyasi, ekonomi örgütlülük ve her türlü dayanışmayı harekete geçirmek için şu an Türkiye geneline yayın yapan Siyasal Birikim Gazetesi ve KAI’lıların emeğiyle kurulan FACEBOOK ve TİWİTTER’lerle ihtiyacı karşılamaya çalışıyoruz.

Fakat FACEBOOK ve TİWİTTER toplumu etkileyen değil sadece haberdar eden iletişim araçlarıdır. Ama TV Radyo ve günlük gazete KAI toplumunu bütün değerlerini ulusal alana yansıtacağı için çok önemlidir.

Bu anlamda KAI’ toplumuna acilen radyo günlük gazete, özelikle bir televizyon şart gözüküyor. Yoksa bütün KAI’ değerleri uzun yıllar tanıtılmakta zorluk çekilecektir

KAI’LILAR BU YEREL SEÇİMLERDE DE KAZANÇLI ÇIKAMAYACAKLARDIR.

29 Mart 2009 yılında seçimlerde kaybedince dizine vuran çok sayıda KAI’lı 29 Mart 2014 yılında yapılacak yerel seçimler için şu ana kadar Türkiye genelinde 15 Belediye Başkan aday adayının müracaat etmesi demektir ki bu yerel seçimlerde az sayıda belediye başkanı seçilecek.

DERNEKLER TOPLUMU HAREKET GEÇİRMELİ

2009’da Beykoz belediye  Başkanı Yücel Çelikbilek ve Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara toplamda 2 belediye başkanı seçilmişti

Şimdi meşhur kaz gecelerini yapan ve özellikle cenaze. Ve bazı etkinlikler için yoğun bir şekilde gönderilen mesajlar yerini yerin seçimler için almalıdır

KAI Dernekleri, bu yerel seçimlerin önemini topluma anlatıp duyarlı hale getirmeleri için yoğun toplantı ve etkinlikler yaparsa yerelde başarılı olabilirler.

KAI TOPLUMU AŞ İŞ İÇİN KAPI AŞINDIRMAKTAN YORULDU

Bireysel çıkışların deneyimini, acı bedellerle ödeyen ve uzun yıllar aş iş sıkıntısı çeken KAI’ toplumu aş için aşındırdıkları kapıların tamamına yakını üzerlerine kapandıklarında unutmamak lazım.

Bunun için yerel seçimlerde dürüst onurlu, siyasetçileri destekleyip kazandırmak lazım.

Yoksa seçim sonrasında timsah gözyaşlarıyla toplumun karşısına çıkmak o toplumla alay etme anlamına gelir.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 37847 Defa Okundu
2013-09-19

SON YAZILARI

Sarıkamış’ta Kızılçubuk’un Ayazını Hissetmeden Anma Olur mu? Yerel GAZETECİLİK; Mesleğini Güçlü kılmalıyız Zaman Sarıkamış’ta bizi haklı çıkardı İYGAD’da Ankara’dan tam destek Karsspor’u Siyasete Kurban Etmek Demiryolu Kars’ı; ekonominin Turizmin başkenti yapacak Aşıklık Geleneğine TRT ve Medya Sahiplenmelidir KAI’lılar 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde sınıfta kaldı Yiğit; Düştüğü yerden kalkacak Sarıkamış Harekatı’nın 99. Yıldönümü Anma Törenlerinin Ardından

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır