KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

EKONOMİ YORUMU

  

          
         EKONOMİ YORUMU

Ekonomi Yorumu

Bu yazımda bir ülkenin ekonomik göstergelerinden bahsetmek istiyorum, bu kriterler bir insanın sağlık durumunu nasıl ki  tahliller ile belirliyorsak, ekonominin de sağlıklı olup olmadığını belirleyen kıstaslardır bu göstergeler. Bunlara kısa başlıklar halinde değinmeye çalışacağım,

Faiz, ekonominin gösterge kadranı gibidir, para zaman değeri olarak tanımlansa da bedavacılığın kolay yoludur. ekonominin hızını ve piyasanın  nabzını gösterir. Piyasaları mal ve hizmet piyasası, para piyasası, sermaye piyasası olarak tanımlarsak, faiz oranı bir ekonomide mal ve paranın karşılıklı etkileşimine göre belirlenir.  Örnekleyecek olursak pazara gittiğimizde mevcut malların toplam değeri,  cebimizdeki paranın toplamı kadar olması gerekir, böylece faiz dengesi oluşur. Üretimin artması, memur maaşlarına zam yapılması, vergi oranlarının düşürülmesi vb. uygulamalar mal ve hizmet piyasalarında olumlu etki yaratırken, MB reeskont oranlarının, karşılıkların, politika faizinde yaptığı oynamalar piyasada ki para arzını etkilediğinden, bu etkiler faiz oranlarını yeniden piyasada belirlemektedir.

Enflasyon, TÜFE – ÜFE oranlarında ki yükseliş piyasada talebin arttığını ve talep artınca Merkez bankası bu talebi baskılamak için faiz oranlarını yükseltme eğilimine gireceğinden piyasada mevduat ve kredi faizleri artacaktır.

İstihdam, Bizim 15 yaş üstü nüfusumuz 53,8 milyon, işgücü dışında kalan nüfus 26,6 milyon. Geriye kalıyor, çalışmaya hazır 27,1 milyon kişi. Bunlardan işi olanların sayısı 24,7 milyon. Demek ki 2,3 milyon kişi çalışmaya hazır, iş arıyor ama işsiz. Bu işsiz sayısını, çalışmaya hazır nüfusa bölünce(2,3/27,1=%8,8) bulunan 8,8 rakamı işsizlik oranını gösterir buda hane halkında ki sıkıntının piyasaya talep azaltıcı göstergesidir.

Para arzı, bir ekonomide dönen toplam para miktarıdır. Para arzı M1 ve M2 denen 2 araçla ölçülür. M1 (Money 1) ekonomideki nakit para, vadesiz mevduat ve çeklerin toplamıdır. M2 (Money 2) ise M1’e ek olarak tasarruf ve kısa dönem vadeli mevduatların toplamıdır. Eğer bir ekonomide para arzı çok artarsa faiz oranı düşerken enflasyon oranının yükseldiği görülür. Aksi takdirde ekonomide para arzının azalması durumunda ise faiz oranlarının yükseldiği, fiyatların ve üretimin azaldığı görülür. Bu durum işsizliğe ve üretim kapasitesinin yetersiz kullanılmasına yol açar. M2 deki herhangi bir değişimin, 2-3 aylık bir süre sonunda enflasyon oranında da paralel bir değişime neden olduğu görünmektedir. Sonuç olarak faiz ve enflasyon engeline saplanan ekonomi, çareyi borçlanmakta aramaktadır.

Reeskont oranı, Bankalar Merkez Bankası ndan kredi almak istediklerinde ellerindeki senet, bono gibi kıymetli evrakları Merkez Bankası na vererek iskonto ettirirler. Merkez Bankası nın bu işleme uyguladığı faiz reeskont oranıdır. Bu oranın yükselmesi kredi hacminin daralmasına, azalaması ise kredi hacminin genişlemesine neden olur. Sonuç; reeskont oranının hazine bonolarının faizinin üzerinde olması, izlenen para politikasında önemli bir değişiklik olmadığını gösterir.

Döviz kurları, ekonomide kurlar yükselmeye başladığında ve oldukça hızlı arttığı dönemlerde, fonların ulusal paraya yönlendirilebilmesi için faiz oranları yükseltilir buda faiz seviyesini arttırır ve yüksekten borçlanmanıza sebep olur.

İç talep, piyasalarda tüketim eğilimli iç talebin çok canlı olup enflasyonist baskılara neden olduğu dönemlerde, faiz oranları yükseltilir. Böylelikle, paranın tüketimden tasarrufa çekilmesi ve tüketimin kısılması amaçlanır. Ekonomi durgunlaşmaya başladığında faiz oranları düşürülmeye başlar ve bununla birlikte mevduat faizi ile birlikte kredi faiz oranı da gerileyeceğinden, kredi kullanımı artar ve ekonomide canlanma başlar.

Kamu bütçesi, Bütçe ve KİT açığındaki artışa paralel olarak kamunun borçlanma ihtiyacındaki yükseliş, piyasada devlet tahvili ve bono faizleri yükseldiği için, para piyasasında mevduat ve kredi faiz oranlarının yükselmesine neden olmaktadır.

Eğer ki yatırım yapmak, kredi almak, ülkenin nabzını kontrol etmek isterseniz bu kriterler size ışık tutması ümidiyle esen kalın.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 72551 Defa Okundu
2013-09-02

SON YAZILARI

Faizlerin Cazibesi Ekonomi Yorumu Devlet başa, Kuzgun leşe Bireysel emeklilik zamanı Kredi faizleri düşme eğiliminde

YORUMLARPalmiye yayınları 2013-12-18
Kitabınızı basalımmı

Palmiye yayınları olarak yazılarınızı makalelerinizi, denemelerinizi, romanlarınızı, hikayelerinizi, öykülerinizi, şiirlerinizi ve diğer tüm dokümanlarınızı destekli yayıncılık kapsamında kitaba dönüştürelim. SİZ YAZIN BİZ BASALIM YAYINLAYALIM.
Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.
İletişim bilgilerimiz:
Adres: Atatürk Cad.Gül Sok. No:13/8
GÖRÜKLE/ NİLÜFER/ BURSA
www.palmiyeyayinlari.com
bilgi@palmiyeyayinlari.com
https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari
Tel: 0555 2915061-0539 3602045

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır