KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Düzce Akçakoca ve Kars Arpaçay ilçeleri kardeş oldu
Anasayfaya Dön Tüm Politika Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Düzce’nin Akçakoca İlçesi ile Kars’tan Arpaçay İlçesi kardeş ilçe oldu. Kardeş ilçe protokolü her iki ilçenin CHP’li Belediye Başkanları arasında Arpaçay Belediyesi’nde imzalandı.
2012-07-04 - 14:36
KARS ARPAÇAY /DÜZCE AKÇAKOCA
Facebook'ta Paylaş
Düzce Akçakoca ve Kars Arpaçay ilçeleri kardeş oldu
 
Düzce’nin Akçakoca İlçesi ile Kars’tan Arpaçay İlçesi kardeş ilçe oldu. Kardeş ilçe protokolü her iki ilçenin CHP’li Belediye Başkanları arasında Arpaçay Belediyesi’nde imzalandı.
 
Akçakoca Belediye Başkanı CHP’li Fikret Albayrak, Akçakoca Karslılar Dernek Başkanı Şerefettin Polat, Düzce Karslılar Dernek Başkanı Zarif Top, Bursa Karslılar Derneği Başkanı Alibey Top, Akçakoca Belediyesi birim müdürleri ve Akçakoca’nın ulusal ve yerel basın temsilcileri kardeş protokolünün imza töreni için dün Kars’a geldiler. Kars şehir turu, Kars Kalesi ziyareti ve Büyük Kale Otel’deki etkinliğe katılan Akçakoca ekibi bugün öğlen saatlerinde Arpaçay İlçesi’ne geçtiler. Burada Arpaçay Belediye Başkanı Enver Akkaya, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri tarafından karşılanan Akçakoca ekibine ilk olarak başkanlık makamında Arpaçay’ın tanıtım CD’si izlettirildi.
 
Arpaçay Belediye Başkanı CHP’li Enver Akkaya, “Sayın Akçakoca Belediye Başkanımız benim çok iyi bir dostumdur. Kendisini tanıma şansını tanıdığım içinde son derce mutluyum. Gürbüz Çapan ile birlikte Akçakoca Belediyesi’ni ziyaret ettik. Akçakoca’da hem Meliköylü hemşirelerimizle birlikte derneklerimizi de ziyaret ederek onur duymuştuk. Bize çok hürmet ettiler ve çok iyi bir şekilde ağırladılar. Bu nedenle yüreklerimize ayrı bir sevinç yayılmış oldu.” dedi.
 
Bu ülkede herkesin birbirileriyle kardeş olduklarını da belirten Akkaya, “Bizler herkesi kardeş olarak görüyoruz ve halkalar kardeştir. Bu kardeşliği biraz daha yakınlaştırdık ve bin 400 kilometre değil de daha yakınlaştık. Zaten onlar Meliköylü vatandaşlarımızla Akçakoca’da kardeşçe yaşıyorlar. Zaten Meliköy Arpaçay’a 10 dakikalık uzaklıktadır. İki belediyenin kardeş olmasında Meliköylülerin büyük emeği oldu. Bu nedenle tüm Meliköylü olup da Akçakoca ve Türkiye’nin her yerinde yaşayan her kese çok teşekkür ediyorum. Her kesin gönlünde iki ilçemiz kardeş olsun diye bir sevda vardı. Daha sonra da ne yardan nede sevdadan vazgeçtiler. Yani ne sizden, ne de benden vazgeçmediler. Lütfederek kardeş belediye olmamız için karar verdiler ve bizlerde bu kararlara uymaya karar verdik. Umuyoruz ki bu kardeşlik sonsuza kadar devam edecek. Böylesinde bir kardeşlik köprüsünün kurulmasında sevgili hemşerilerimiz ön ayak oldular. Onlara minnet duyuyor ve teşekkür ediyorum.” diye konuştu.  
 
Akçakoca Belediye Başkanı CHP’li Fikret Albayrak da; bugün burada tarihi bir an yaşadıklarını ifade ederek, “1960’lı yıllarda Akçakoca yeni bir kültürler tanıştı. Akçakale halkı Arpaçay’ın Meliköy Köyü’nden gelen vatandaşlarla tanıştı. Yani çok bilinmeyen bir Doğu kültürüyle tanıştık ve birlikte yaşamaya başladık. Aslında daha önce bunu bizim dedelerimiz yaşadı. Bu vatandaşlarımızın sayısı arttı. Meliköyden gelen insanların çocukları daha sonra da Akçakocalı olarak doğdular. Onlarda şimdi ” bizler aynı zamanda Akçakocalıyız” da diyorlar. Bizde tamamını bir Akçakaocalı olarak görüyoruz. Benimde gençliğimden bu yana günlük yaşamın her alanında Karslılarla birlikte yaşadık ve yaşamaya da devam edeceğiz. Yani artık kültürlerimizde kaynaştı. Birçok dernek kuruldu. Bende şahsım olarak her kese insan olarak bakar ve değer veririm. Yaşam şeklimiz de bu şekilde oluştu.” ifadelerini kullandı.  
 
Albayrak daha sonra şunları söyledi:
“Ama bütün Akçakoca ve ben de hep Arpaçay’ı, Meliköy’ü ve Kars’ı merak ederdik ve görmek isterdik. Her gün buraları konuşurduk. Ama şimdiye kadar da kardeşlik anlaşması imzalayacak duruma getirememiştik. Bu nedenle de bu gün kardeş olmamızı imza altına alarak resimlendirdiğimiz içinde son derece mutluyuz. Enver Başkanla da daha önce Ankara’da tanıştım. Kedisini tanıyınca da bu kardeşlik bağını protokole de bağlayarak perçinleştirmek istedik ve kendisini de Akçakocaya davet ettik ve sevgi bağı ve dostluk oluştu. İlçelerimiz arasında da sevgi bağı oluştu. Bu bağın oluşmasına en büyük etken de dernek başkanlarımın emeği çoktur. Umarız ki Türkiye de diğer ilçelerde yapar. Doğu ile batı arasında kardeşlik ve dostluk bağları daha da gelişir. Ayrımız gayrımız yok. Bizler de insanız. Bu toprakları bereber yaşadık ve bu topraklarda sonsuza kadar birlikte yaşayacağız. Önyargıları kardeşlikleri yaşayarak yıkacağız. Bu da çok kolay olacaktır. Akçakoca da birçok işadamı ve iyi yerlere gelmiş Karslı var.”
 
Akçakoca Karslılar Dernek Başkanı Şerefettin Polat, Düzce Karslılar Dernek Başkanı Zarif Top, Bursa Karslılar Derneği Başkanı Alibey Top da birer konuşma yaparak Akçakoca’da yaşayan Karslılar, Arpaçaylılar ve Melikköylülerin birlik ve beraberlik içerisinde olduklarını ve Akçakoca belediyesinin de destekleriyle bir çok organizasyonda bir araya geldiklerini belirttiler. Bu kardeşlik protokolünün imzalanmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda da daha etkin bir şekilde sosyal ve kültürel faaliyetlerde bir araya geleceklerini, hem Akçakoca’da hem de Kars Arpaçay’da buluşacaklarını vurguladılar. Ayrıca, Düzce’de Karslılar derneklerinin bir çatı altında toplanarak Federasyon kuracaklarının da mesajını vererek bu çatı altında daha güçlü hareket edeceklerini dile getirdiler.
 
Kardeşlik protokolünün imzalanması, karşılıklı hediyelerin takdimi, hatıra fotoğraflarının çektirilmesinin ardından Akçakoca heyeti daha sonra Arpaçaylılarla birlikte kol kola-omuz omuza şehir turu atarak tanışıp kaynaştılar.
 
İmzalanan Kardeşlik protokolüyle birlikte her iki ilçede de ilçe adlarını taşıyan park yapımları, yeşillendirme çalışmaları yapılacağı gibi sosyal ve kültürel etkinliklerinin yanında ekonomik desteklerde sağlanacak. Ayrıca, Arpaçay ilçesinde eğitim alanında da girişimlerde bulunulması ve özellikle de öğrencilerin eğitim ve barınma ihtiyaçlarının giderilmesi için yurt yapımında hareket geçilmesi bekleniyor. Düzce ve Akçakoca’da yaşayan Karslı işadamlarının da özellikle eğitim alanına el atmaları isteniyor.
(BA-BA-S) KARS / ARPAÇAY (KHA) – BEDİR ALTUNOK
 

KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 5763 Defa Okundu

YORUMLAR

Politika Kategorisine Ait Diğer Haberler

Özgen Beşli Bayramınızı kutlar Kars’ta AK Parti Selim İlçe Kongresi Yapıldı Yaver Özcan güven tazeledi 1915 Çanakkale Köprüsü`nün temeli atıldı Reis, Yaş Haddinden Görevi Bıraktı Tuncer Başkan İlk Toplantısını yaptı CHP heyeti Kars’tan destek istedi AK Parti Digor İlçe Başkanı teşkilatıyla birlikte istifa etti MHP’den Cumhuriyet ve Kurtuluş Şöleni Arslan’ın Bakan yolculuğu Ümit Özdağ Kars’a Geliyor Sertel: Kars tarım, hayvancılık ve turizmde çekim merkezi olmalı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır