KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Yýlýn ilk gününde enerjinizi sudan alýn
Anasayfaya Dn Tm Saðlýk Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yýlýn ilk gününde enerjinizi sudan alýn
2016-12-29 - 13:34
GAZÝ KARS
Facebook'ta Paylas

 Yýlýn ilk gününde enerjinizi sudan alýn

KAFKAS HABER AJANSI

Keyifli geçen bir yýlbaþý gecesinin ardýndan yýlýn ilk gününü baþ aðrýsý çekerek yatakta geçirmek istemiyorsanýz, Waternet Saðlýklý Yaþam Uzmaný Diyetisyen Canan Aksoy’un önerilerine kulak verin! Bol sývý tüketimi, saðlýklý öðünler ve açýk havada keyifli bir yürüyüþ ile yeni yýla yüksek bir enerjiyle baþlamak mümkün.

Hepimiz keyifli bir sene geçirmek istesek de, yeni yýlýn ilk günü pek de hayal ettiðimiz gibi olmayabiliyor! Gece yediklerimizin, içtiklerimizin ve geç yatmamýzýn etkisiyle baþ aðrýsý, halsizlik yaþayabiliyor, 1 Ocak’ý yatakta geçirmek durumunda kalabiliyoruz. Oysa yeni yýla, enerjimizi artýran bir kahvaltý sonrasýnda açýk havanýn, belki de lapa lapa yaðan karýn tadýný çýkararak baþlamamýz mümkün. Waternet Saðlýklý Yaþam Uzmaný Diyetisyen Canan Aksoy’un gün boyunca tüketmemiz gereken yiyecek ve içecek önerileriyle siz de 2017’ye güzel bir baþlangýç yapabilirsiniz.

Su içmeye erken baþlamak, gerek içecek alýmýndan gerek geç yatmaktan kaynaklanan toparlanma sürecini hýzlandýrýyor. Sabah kahvaltýnýzda bol mevsim yeþilliði olsun; maydanoz, roka, tere, kývýrcýk ve marul, C vitamini alýmýnýzý artýrýp enerjinizin çabuk yükselmesini saðlar.

Enerjinizin düþük olmasýnýn ve baþ aðrýlarýnýzýn sebebi, geceden kaynaklanan su kaybýnýz olabilir. Bu yüzden vücut suyunuzu tamamlamanýz çok önemli. Su elbette baþ tacýmýz ama kafein içermeyen sýcak bitki çaylarý, suyun içine atacaðýnýz tarçýn gibi baharatlar da, su alýmýnýzý artýrmanýza yardýmcý olur.

Yýlýn ilk günü açýk havada yürüyerek hem tatilin hem de yýlýn ilk gününün tadýný çýkarýn. Yürüyüþ metabolizmanýzý hýzlandýracaðý gibi, konsantrasyon üzerinde de etkili olduðundan yeni yýl kararlarýný almanýzý kolaylaþtýrýr.

Akþam yemeðini aðýr kaçýranlar için, kuru baklagil ilave edilmiþ sebze çorbalý bir öðle yemeði, telafi saðlamak için tok tutucu bir öðün sayýlabilir. Geç kalktýysanýz ve öðle yemeði saatinde kahvaltý yaptýysanýz, direkt ikindi öðününe geçin.

Ýkindide, hem sývý alýmýnýza yardýmcý olmasý hem de ödeminizi atmanýz için bitki çayýnýn yanýnda ananas veya nar yiyin.

Akþam, az yaðlý yiyeceklerden oluþan bir menü hazýrlayýn. Izgara et yanýna salata veya ýzgara sebze ya da sebze yemeðinin yanýna yoðurt, böyle bir akþam için uygun seçimler.

Gece öðününde kefir veya yoðurt tüketmek, ertesi gün iþ yerinde toparlanmanýza yardýmcý olacaktýr.

Su içmekte zorlananlara özel tarifler

Yeni yýlýn ilk gününde büyük bir susuzlukla uyandýnýz ama canýnýz su içmek istemiyor mu? O halde, Diyetisyen Canan Aksoy’un özel tarifleri tam da size göre!

Bir litre suyun içine bir çubuk tarçýn, birkaç yaprak taze nane atarak suyunuzu daha ferah ve içimi keyifli hale getirin.

Sýcak içecekleri tercih ediyorsanýz; bir avuç kadar ýhlamur, doðranmýþ yarým elma, rendelenmiþ taze zencefil ve birkaç tane karabiberi sýcak suyun içinde demlendirin. Gün içinde üzerine sýcak su ilave bu karýþýmý içmeye devam edin.

(UA-BA-S) GAZÝ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamini okuyabilmek iin abone olmaniz gerekmektedir. Abone olmak iin TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Facebook'ta Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
Bu Haber 574 Defa Okundu

YORUMLAR

Saðlýk Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars’ta Dünya Yürüyüþ Günü Dünya Emzirme Haftasý Saðlýk Sen: Saðlýk Çalýþanýna Þiddet Uygulamak, Hastalýklý Bir Ruh Halidir Saglýk Sen’den kan baðýþý Ýftar sonrasý kan baðýþý kampanyasý Türkiye Saðlýk Araþtýrmasý Kars’ta 31 Mayýs Dünya Tütünsüz Günü Etkilikleri Türkiye Hane Halký Saðlýk Araþtýrmasý Hemþirelerimizin Günü Kutlu Olsun Saðlýk Ýçin Hareket Et Günü Dünya Aþý Haftasý Saðlýk -Sen’den yýlýn hekimine ziyaret

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VDEO HABERLER
Ciritte heyecanl anlar
Ciritte heyecanl anlar
Anketler
OK OKUNANLAR
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...

Referandum Sonular, Kars Referandum Sonular, 2010 Referandum Sonular, Referandum Oy Sonular, Trkiye Referandum Sonular, izmir haber, canl referandum sonular

RSS 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır