KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Yüksek tansiyonun ilacý egzersiz
Anasayfaya Dn Tm Saðlýk Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüksek, tansiyonun, ilacý, egzersiz
2017-01-24 - 15:48
MERKEZ
Facebook'ta Paylas

 Yüksek tansiyonun ilacý egzersiz

KAFKAS HABER AJANSI

Twetter sayfasýmýzý takip için bu linke týklayýnýz: @kafkasajans

Facebook sayfasýmýzý takip için bu linke týklayýnýz: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Diyabetten kanser riskine, stres ve duygu durum bozukluklarýna kadar pek çok hastalýkla mücadelede etkili olan hareketli yaþam ve egzersizle yüksek tansiyonu kontrol altýna almak mümkün.

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öðretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yýldýz Erdoðanoðlu, Türkiye’de her üç kiþiden birinin halk arasýnda “yüksek tansiyon” olarak bilinen hipertansiyon hastasý olduðunu belirterek “Normal tansiyon deðerleri, yetiþkin bir insanda dinlenme durumunda 120/80 mmHg'dir. Kan basýncý ölçüm deðerleri büyük tansiyonda 140, küçük tansiyonda 90 mmHg’nýn üzerine çýktýðýnda yüksek tansiyon deðerleri olarak kabul edilir. Yüksek tansiyonu olan hastalar, doðru bir þekilde tedavi edilmediði takdirde, ölümcül sonuçlar doðurabilecek kalp krizi, beyin kanamasý ve felç geçirme gibi riskler altýndadýr” dedi.

DOÐRU EGZERSÝZ TANSÝYONU DENGELÝYOR!

Düzenli egzersizin, diyabet (þeker hastalýðý), kanser riski, stres ve duygu durum bozukluklarý dýþýnda, yüksek tansiyon üzerine de olumlu etkileri olduðunu belirten Erdoðanoðlu, “Bilimsel araþtýrmalar, egzersiz ile hem yüksek tansiyon geliþme riskinin azaltýlabileceðini hem de var olan yüksek kan basýncý deðerlerinin (hipertansiyon) düþürülebileceðini göstermiþtir. Doðru dozda yapýlan egzersiz eðitimi ile seçilen egzersiz tipiyle de baðlantýlý olarak tansiyondaki düþüþ miktarý 5-10 mmHg kadar olabilmektedir. Bilmelisiniz ki; kan basýncýnýzda, 10/5 mmHg’lik bir düþüþ, felç geçirme riskini %41, koroner kalp hastalýðý riskini ise %22 oranýnda azaltýr” diye konuþtu.

Yrd. Doç. Dr. Yýldýz Erdoðanoðlu, yüksek tansiyonun bazý önlemlerle kontrol altýnda tutulabileceðini belirterek önemli tavsiyelerde bulundu:

*Ýdeal egzersiz eðitim nabzýnýzý öðrenin: Yüksek tansiyon probleminiz varsa egzersize baþlamadan önce mutlaka saðlýk kontrolünden geçin ve sizin için ideal egzersiz eðitim nabzýnýn kaç olduðunu öðrenin. Ayný öneri, uzun süre egzersiz yapmamýþ 45 yaþ üstü saðlýklý kiþiler için de geçerlidir.

*Düzenli spor yapýn: Haftada 5 gün, 30 dakika düzenli olarak koþu, tempolu yürüyüþ, yüzme, bisiklete binme, Tai Chi egzersizleri yüksek tansiyon probleminiz varsa idealdir. Çok iddialý oynamaz iseniz tenis bile olabilir.

*Spordan önce tansiyonunuzu ölçün: Kan basýncýnýzý aerobik egzersizlere baþlamadan önce ölçün ve ‘160/95 mmHg’ üzeri deðerlerde egzersiz yapmayýn.

*Ýdeal kilonuzu koruyun: Vücut aðýrlýðýnýz kan basýncýnýzý etkileyebilir. Akdeniz tipi beslenin, ideal kilonuzu bulun ve bunu korumayý hedefleyin.

*Tuz alýmýný azaltýn.

*Sigara kullanmayýn.

*Alkol kullanýmýný sýnýrlayýn.

*Stresle baþa çýkma yöntemleri geliþtirin.

(UA-BA-S) MERKEZ (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamini okuyabilmek iin abone olmaniz gerekmektedir. Abone olmak iin TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Facebook'ta Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
Bu Haber 686 Defa Okundu

YORUMLAR

Saðlýk Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars’ta Dünya Yürüyüþ Günü Dünya Emzirme Haftasý Saðlýk Sen: Saðlýk Çalýþanýna Þiddet Uygulamak, Hastalýklý Bir Ruh Halidir Saglýk Sen’den kan baðýþý Ýftar sonrasý kan baðýþý kampanyasý Türkiye Saðlýk Araþtýrmasý Kars’ta 31 Mayýs Dünya Tütünsüz Günü Etkilikleri Türkiye Hane Halký Saðlýk Araþtýrmasý Hemþirelerimizin Günü Kutlu Olsun Saðlýk Ýçin Hareket Et Günü Dünya Aþý Haftasý Saðlýk -Sen’den yýlýn hekimine ziyaret

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VDEO HABERLER
Ciritte heyecanl anlar
Ciritte heyecanl anlar
Anketler
OK OKUNANLAR
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...

Referandum Sonular, Kars Referandum Sonular, 2010 Referandum Sonular, Referandum Oy Sonular, Trkiye Referandum Sonular, izmir haber, canl referandum sonular

RSS 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır