KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Soðuklar Cildinizi Yýpratmasýn
Anasayfaya Dn Tm Saðlýk Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soðuklar, Cildinizi, Yýpratmasýn
2017-02-01 - 22:04
GAZÝ KARS
Facebook'ta Paylas

 Soðuklar Cildinizi Yýpratmasýn

KAFKAS HABER AJANSI

Twetter sayfasýmýzý takip için bu linke týklayýnýz: @kafkasajans

Facebook sayfasýmýzý takip için bu linke týklayýnýz: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Soðuk havalardan belki de en çok etkilenen organýmýz cildimiz. Soðuk havayla yýpranýyor, kuruyor ve çatlýyor. Bu yüzden doðru ve etkili bakým yapmak, cildi temizlemek ve nemlendirmek çok önemli. Liv Hospital Dermatoloji Uzmaný Dr. Ahmet Günay kýþýn cilt bakýmý için yapýlmasý gerekenleri anlattý.

Ciltte problem yoksa evde bakým yapabilirsiniz

Cilt bakýmý medikal bakým ve kozmetik bakým olmak üzere iki þekilde yapýlýr. Cildinde problem olanlar mutlaka bir dermatoloji kliniðinde bakým ve temizlik yaptýrmalýdýr. Ciltte problem yoksa cilt bakým uzmanlarýnca ya da evde yapýlacak uygulamalarla hem temizlik hem bakým yapmak mümkün. Evinizde de rahatça bakým yapabilirsiniz. Kuruyan cilde zeytinyaðý doðal ve iyi gelen þeylerden bir tanesi ancak cildi akneli ve yaðlý olanlarýn bunu yapmamasý gerekir.

Cildinizi havluyla deðil peçeteyle kurulayýn

Cildi doðru nemlendirmek çok önemli. Nemlendirme iþlemi þöyle yapýlmalýdýr: Cilt temizce yýkandýktan sonra havlu kullanýlmamalý. Havlu yerine peçeteyle ýslaklýðý alýnan nemli cilde nemlendirici sürülmelidir. Bu en doðru yöntemdir. Günlük temizlik cilt bakýmý için çok önemli. Cildi derinlemesine temizleyen cilt bakýmý ürünleri kullanýlabilir.

Peelingle canlanýn, ýþýldayýn

Akne izleri, hamilelik ya da güneþ lekeleri gibi sorunlarý gidermek için cilde peeling yapýlabilir. Ciltteki leke ve yað izlerini yok etmek için öncelikle cilde organik ya da kimyasal asit sürülerek nötralize edilir. Soyma iþlemi meyve asitleri ile yapýlabilir. Meyve asitleri kullanýlarak yapýlan cilt soyma iþlemi 20-30 dakika sürer. Roller yardýmýyla meyve asitlerinin derinin alt tabakasýna nüfuz etmesi saðlanarak cilt soyma iþlemi gerçekleþtirilir. Böylece deri yüzeyindeki hasarlý tabaka canlandýrýlýr. Baþlangýçta haftada bir uygulanan bu yöntemin sýklýðý azaltýlarak ayda bire düþürülür. Daha derin lekelerde kimyasal peeling uygulanarak derinin soyulmasý ve renginin açýlmasý saðlanýr. Son yýllarýn en popüler uygulamasý olan spot peeling yöntemiyle ise tek seansta daha hýzlý sonuçlar elde edilir. Bu yöntemler sadece cilt lekeleri ve yara izlerinde deðil ayný zamanda cilt yaþlanmasý yani anti-aging tedavisinde de uygulanýr.

EVDE BAKIM YÖNTEMLERÝ

Bol su için: Bol su içmenin, cildi içeriden nemlendirdiði bir gerçek. Saðlýk açýsýndan bir engel yoksa günde 2 litre su içilmesinde fayda var. Ancak çay ve kahve yerine su içilmeli. Çünkü çay, kahve gibi içecekler idrar yaptýrýcý etkiye sahiptir, olan suyun da kaybýna neden olurlar.

Nemlendirici krem kullanýn: Soðuk havalardan cildiniz kuruyabilir, doðru kullanýlan bir nemlendirici cildi bu etkilerden korur.

Kýþ aylarýnda da güneþ koruyucu kullanýn: Soðuk cildi kurutur, nemini alýr, elastik liflerin kaybýna kadar giden zararlarý vardýr. Lekelerden ve yaþlanmadan korunmak için güneþ koruyucularý sadece yazýn deðil kýþýn da kullanýlmalý. Bunlarý seçerken kimyasal filtrelere ilave olarak fiziksel filtre de olmasýna dikkat edilmelidir.

Cildinizi sýk sýk temizleyin: Yaðlanma, akne oluþumuna ve mikrop üremesine zemin hazýrlar. Bu nedenle yaðlý cilt sýk yýkanmalýdýr. Sabun þart deðil fakat kullanýlacaksa antiseptik ve doðal olanlar tercih edilmelidir.

Saðlýklý beslenin: Sebze, meyve gibi vitaminden zengin yiyecekler tüketilmelidir. Yeterli bulamýyorsak, dýþarýdan vitamin takviyesi olabilir. Bu amaçla Biotin, C ve E vitaminleri ve çinkonun önemi büyüktür.

Düzenli olarak spor ve egzersiz yapýn: Cilt saðlýðý için spor ya da egzersiz yapmak büyük önem taþýyor. Ancak kapalý spor salonlarý yerine açýk havada yapýlmasý daha faydalý olacaktýr.

(UA-BA-S) GAZÝ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamini okuyabilmek iin abone olmaniz gerekmektedir. Abone olmak iin TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Facebook'ta Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
Bu Haber 4845 Defa Okundu

YORUMLAR

Saðlýk Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars’ta Dünya Yürüyüþ Günü Dünya Emzirme Haftasý Saðlýk Sen: Saðlýk Çalýþanýna Þiddet Uygulamak, Hastalýklý Bir Ruh Halidir Saglýk Sen’den kan baðýþý Ýftar sonrasý kan baðýþý kampanyasý Türkiye Saðlýk Araþtýrmasý Kars’ta 31 Mayýs Dünya Tütünsüz Günü Etkilikleri Türkiye Hane Halký Saðlýk Araþtýrmasý Hemþirelerimizin Günü Kutlu Olsun Saðlýk Ýçin Hareket Et Günü Dünya Aþý Haftasý Saðlýk -Sen’den yýlýn hekimine ziyaret

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VDEO HABERLER
Ciritte heyecanl anlar
Ciritte heyecanl anlar
Anketler
OK OKUNANLAR
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...

Referandum Sonular, Kars Referandum Sonular, 2010 Referandum Sonular, Referandum Oy Sonular, Trkiye Referandum Sonular, izmir haber, canl referandum sonular

RSS 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır