KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Gençler, Ücretsiz Ýnterneti Çok Sevdi
Anasayfaya Dn Tm Teknoloji haberleri Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gençler, Ücretsiz Ýnterneti Çok Sevdi
2014-04-19 - 20:41
MERKEZ
Facebook'ta Paylas

 Gençler, Ücretsiz Ýnterneti Çok Sevdi

-GENÇLÝK VE SPOR BAKANLIÐI'NA BAÐLI KYK YURTLARI'NDA ÖÐRENCÝLERÝN ÜCRETSÝZ OLARAK ÝNTERNETE ULAÞMASINI SAÐLAYAN 'YURDUM EVÝM, ÜCRETSÝZ ÝNTERNETÝM'  PROJESÝ YOÐUN ÝLGÝ GÖRÜYOR

-50 MÝLYON TL’LÝK KURULUM BEDELÝYLE HAYATA GEÇÝRÝLEN PROJE KAPSAMINDA GENÇLER, BUGÜNE KADAR 14 MÝLYON 600 BÝN GÝGABYTE VERÝ ÝNDÝRDÝ

-BU YILIN ÝLK ÇEYREÐÝNDE 140 MÝLYON SAAT ÝNTERNET KULLANAN GENÇLER, HER SANÝYE 1 DVD FÝLM BÜYÜKLÜÐÜNE DENK GELEN VERÝ PAYLAÞIMI SAÐLIYOR

Gençlik ve Spor Bakanlýðý'nýn, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda (KYK) baþlattýðý 'Yurdum evim, ücretsiz internetim' projesine gençler yoðun ilgi gösteriyor.300 bine yakýn öðrencinin kullandýðý internet aðýndan son 3 ayda 140 milyon saat yararlanýlmasý ve saniyede bir DVD film indirilmesi dikkati çekiyor.

Gençlik ve Spor Bakaný Akif Çaðatay Kýlýç'ýn göreve baþlamasýnýn ardýndan Türk sporuna ve gençlere verilen hizmetler her açýdan büyük artýþ gösterirken, üniversiteli gençlerin yurtlarýndaki internet kullanýmlarý da giderek artýyor. Özellikle 2002 yýlýndan bu yana 5 yýldýzlý otel konforunda, oldukça modern tesislerde konaklayan üniversiteliler, kendilerine saðlanan ekonomik, sosyal ve kültürel fýrsatlarý en iyi þekilde deðerlendirirken, ders çalýþmalarý, sýnav, tez dönemleri ve iletiþim anlamýnda da interneti etkin olarak kullanýyor.

Öðrenci baþýna aylýk kullaným bu yýlýn ilk 3 aylýk periyodunda 8,75 gigabyte olurken, internete baðlanan anlýk öðrenci sayýsý ise 164 bin olarak tespit edildi.

Kullanýma açýldýðýndan bu yana 280 bin öðrencinin aktif olarak yararlandýðý bu hizmet kapsamýnda öðrenciler 14 milyon 600 bin gigabyte veri indirdi. Sadece 2014 yýlýnýn ilk 3 ayý incelendiðinde 277 bin öðrencinin sistemden veri akýþý saðladýðý görülüyor. 2014'ün ilk 3 ayýnda KYK yurtlarýnda kalan öðrenciler 140 milyon saatlik internet kullanýmlarýnda 7 milyon 260 gigabyte'lýk bir kullaným saðladý.

SANÝYEDE 1 DVD FÝLM ÝNDÝRÝLÝYOR

Ýnternet kullanýma iliþkin veriler incelendiðinde öðrencilerin genel anlamda 'her 1 saniyede 1 DVD film'e denk gelecek oranda veri akýþý saðladýðý gözlenirken, 2014 yýlý mart ayýnda Türkiye genelinde en çok internet kullanan þehir olarak baþkent Ankara öne çýkýyor. Baþkenti sýrayla Ýstanbul, Konya, Trabzon ve Ýzmir takip ediyor.

EN ÇOK 22.00 - 01.00 SAATLERÝNDE KULLANILIYOR

Gençlerin en çok internet kullandýðý saat dilimleri incelendiðinde ise 22.00 ile 01.00 aralýðý öne çýkýyor. Anlýk kullaným kapasitesinin oldukça yüksek olduðu bu saat aralýðýnýn yaný sýra gençlerin internet kullanýmýnýn ez olduðu saatler ise 07.30-10.30 aralýðý olarak göze çarpýyor.

 TALÝMAT BAÞBAKAN ERDOÐAN’DAN

Bakanlýðýn ilk olarak 2013 yýlý Haziran ayýnda tam kapasiteyle hayata geçirdiði ve Türkiye genelindeki tüm yurtlarda baþlattýðý proje kapsamýnda 640 bin metrelik fiber optik kablolama baðlantýsý yapýlarak, 21 bin Access Point kullanýlarak 310 bin öðrencinin odasýna kadar kablosuz internet hizmeti sunuldu.

Yaklaþýk, 50 milyon TL kurulum bedeline sahip proje, Baþbakan Erdoðan'ýn talimatlarýyla "Evrensel Hizmet Fonundan" karþýlanýyor ve öðrencilerin ücretsiz bir þekilde bu hizmetten faydalanmasý saðlanýyor.

(BA-BA-S) MERKEZ (KHA)KHA

Haberin tamamini okuyabilmek iin abone olmaniz gerekmektedir. Abone olmak iin TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Facebook'ta Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
  • Paylas
Bu Haber 1609 Defa Okundu

YORUMLAR

Teknoloji haberleri Kategorisine Ait Diğer Haberler

Her Þey Yeni Nesil Doblo’da On-line itibarýnýzý karalatmayýn! Ford Otosan 50 Yýllýk Ar-Ge deneyiminin baþyapýtýný tüm dünya için üretti Pirelli’den sýcak kampanya Gençler, Ücretsiz Ýnterneti Çok Sevdi Geleceðin tasarýmcýlarý 2. Anadolu cam afiþ tasarým yarýþmasý’nda buluþtu Trend Micro, Heartbleed’in Türkiye ve dünyadaki verilerini açýklýyor Düþler ve Umutlar 3.Bölüm Fragmaný izle full (5 Nisan Cumartesi) Yasaklý Sitelere ve Youtube’ye Nasýl Girilir? DNS Ayarlarý Nasýl Deðiþtirilir? bjk karabük maçý canlý izle lig tv den canlý izle ANLIK Bugünün saraylýsý full 20.bölüm fragmaný izle “Teknoloji Baðýmlýlýðý” masaya yatýrýlacak

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VDEO HABERLER
Ciritte heyecanl anlar
Ciritte heyecanl anlar
Anketler
OK OKUNANLAR
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...
Sanayiciyim dedi, azl dolandrc kt...

Referandum Sonular, Kars Referandum Sonular, 2010 Referandum Sonular, Referandum Oy Sonular, Trkiye Referandum Sonular, izmir haber, canl referandum sonular

RSS 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansý | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır