KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KODAMANLARA KARŞI 1 MAYIS’A

  Vedat Gökçay

          vedat.gokcay@hotmail.com
         KODAMANLARA KARŞI 1 MAYIS’A
Kodamanlara karşı 1 Mayıs’a
 
Oldum olası patron kulüplerini sevmem. Bu tipleri çeşitli sivil toplum kuruluşları ismiyle bir arada görmeniz mümkündür. Hayatta haz etmem onlardan. Hatta hepsini bir kaşık suda boğasım gelir. Patronum öz babam olsa bile cesedini çiğneyesim gelir. Emrinde çalıştırdığı işçinin sırtından asalak gibi geçinenlerin oluşturduğu asalak gruplarıdır bu tipler. Hiçbir şey yapmadan, öylece klimanın önünde oturup, kahvesini yudumlayan tiplerdir.
 
Milyonlarca insanın aç yaşadığı bir dünyada Kodaman Hükümdarlığı kuranlardır. Göbekleri kendilerinden önce ilerler. Çünkü hiçbir zaman üretmezler, alın teri dökmezler. Çalışmadıkları gibi, çalışmaktan canı çıkan işçilerine ise gün boyu emirler yağdırır bu asalaklar.
 
En meşhur sözleri ise “Hep anlımın teriyle çalışıp kazandım” sözüdür. Bu sözü her duyduğumda aklıma ünlü gazeteci Donald Robert Perry Marquis’in o güzel sözü gelir. “Biri size alın teriyle zengin olduğunu söylerse, ona şunu sorun: KİMİN ALIN TERİYLE?” Çevrenizde bu türden konuşmalar yapan kodamanlara daima bu soruyu sorun ve asla korkmayın! Çünkü işçi sınıfının zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyi yoktur.
 
Geçtiğimiz haftalarda İzmir’de kodamanların bir toplantısına katıldım. Sektörlerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak gerekli kurumların müdürleriyle yapılan toplantıda, kodamanlar yaşadıkları sorunları aktaracaklardı. Toplantının yapılacağı lüks otelin salonundan içeri girdiğimde, yemeklerle donatılmış masalara oturmuş bir dizi insan duruyordu karşımda. Yemekler yendikten sonra sorunlar aktarılacaktı. Bende uygun bir masaya geçip yemeğimi yemeye başladım. Karşımda plastik sektöründe boy gösteren bir kodaman, onun yanında da yine farklı bir alanda fabrikasında çeşitli makine parçaları üretilen başka bir kodaman oturuyor.
 
Yandaki kodaman, karşımda oturana, “Yahu geçenlerde senin fabrikada grev olduğunu duydum. Yine ne istiyor bu adamlar? Asgari ücrete bile zam geldi yine de doymuyorlar arkadaş! Oldu olacak fabrikamıza ortak yapalım” dedi. “Evet” dedi karşımdaki kodaman ve dert yanmaya başladı, “Sorma dostum, bir sendika başımıza musallat oldu. 15 kadar işçiyi örgütlemişler, iş bırakmaya kalktılar. Neymiş sendikalı olacaklarmış. Çok şükür sendikalı olmak isteyen elebaşlarının işine son verdim ve sendikayı kovduk işyerinden. Şimdi rahatladım” dedi. Ben bir yandan yemeğimi yiyorum, diğer yandan bu iki kişiliksiz asalağı dinliyorum. “Onları kovduktan sonra kendime bir tane yarış atı aldım” diyince karşımdaki kodaman, ben iyice çileden çıktım.
 
Gün gelir o işçiler saltanatınızı başınıza yıkar diyerek sert bir çıkış yaptım. Karşımdaki asalak öyle bir dondu kaldı ki refleks dışı bir hareketle elindeki çatalı düşürüverdi. “Anlayamadım” dedi ve ben sözümü yineledim tekrardan. Hem işçilerin sırtından milyon dolarlar kazanacaksın, yasal olmadığı halde 8 saatin üzerinde çalıştıracaksın, onların alın teriyle milyon dolarlar kazanacaksın ve sonra da en doğal hakları olan sendikayı istemeyerek onları işten atacaksın. Sizler asalaktan başka bir şey değilsiniz diyerek masadan kalktım. Sonrasında ettiğim küfürleri yazmama gerek yok sanırım. Bu iki asalak ise benim söylediklerimin şokunu atlatamadan neye uğradıklarını şaşırarak arkamdan bakadurdular. Tabi bunun olumsuz etkileri oldu bana.
 
Başka bir masada oturan arkadaşımın yanına oturdum küfürler ederek, “Neden küfür ediyorsun” diye sordu. O anda Büyük şair Can Yücel’in sözü geldi aklıma, “Ben küfürbaz değilim, ilham perilerim sürtük” dedim ve neler olduğunu tahmin ederek toplantı bitene kadar soru sormadı. Bu tip kodamanlar sadece İzmir’de değil, her yerde var. İşçiler, emekçiler, birleşin. Üreten sizler, açlığa mahkum edilen sizler, villalarda, lüks otellerde emeklerinizi harcayan onlardır. Birleşen işçiler asla kaybetmez. Bunun için 1 Mayıs’ta alanlarda safları sıklaştırmak gerekli. Alanlara inin ve kol kola omuz omuza verip kodamanlara karşı sözünüzü söyleyin. “Küçük bir hatayı büyük bir hataya çevirmek istiyorsanız, o küçük hatayı savunun” (Vladimir İlyiç Lenin)
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 92336 Defa Okundu
2013-04-29

SON YAZILARI

SOMA bildiğiniz gibi değil? Metin olmak Kodamanlara karşı 1 Mayıs’a Sosyalist Küba Büyükelçisiyle sohbet Devletin görevini memuru yapıyor Beşar Esad beni aradı Size KIYAMET GÜNÜNÜ açıklıyorum İnsan düşünmeden edemiyor Kürdün başına gelenler.. İstanbul’dan insan manzaraları 2

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır