KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ALVARLI EFE SALONUNDA ALVARLI EFE’Yİ KONUŞMAK

  

          
         ALVARLI EFE SALONUNDA ALVARLI EFE’Yİ KONUŞMAK
Alvarlı Efe Salonunda Alvarlı Efe’yi Konuşmak
 
Alvarlı Efe’yi konuşmak, benim için, bir dostun telefon etmesiyle başladı. Daha sonra Fakülteme Alvarlı sempozyumunun bilgi ve ilanları geldi. Neticede bildiri müracaatım kabul edildi. Beklenen gün nihayet geldi. Atatürk Üniversitesini ve Nisan’daki Erzurum’u ilk defa görecektim. Sempozyum Atatürk Üniversitesi öncülüğünde düzenleniyordu ve iki gün sürecekti. Erzurum, karları erimeye yüz tutmuş dağlarıyla ve kadim dostun gönderdiği araçla karşıladı fakiri.
 
Tam adıyla “Uluslararası Hace Muhammed Lütfi (Alvarlı Efe Hazretleri) Sempozyumu”, geleneksel Türk-İslam sanatları ve el işi sergisiyle başladı. Sempozyum binasına(AÜ Kültür ve Gösteri Merkezi) girdiğimde, sergi ve salon isimleri manevi bir etki ve havanın oluştuğunu fark ettim. Merkezin dört salonu vardı, en büyüğü Alvarlı Efe Salonuydu. Salonlar, sempozyuma özel olarak isimlendirilmişlerdi. Hamza Nigârî, Pîr-i Küfrevî, Hüseyin Efendi ve Alvarlı Efe. Bu isimler Alvar İmamı’nın hayatında önemli yer edinen babası, hocası ve şeyhine aitti. Her tarafta Alvarlı vardı. Salon girişinde, sahne yanında, nurani yüzlü ve beyaz sakallı bir pir. Alvarlı Efe Hace Muhammed Lütfi.
 
Alvarlı Muhammed Lütfi “Efe”   (1868-1956), Erzurum Hasankale’nin (Pasinler) Kındığı köyünde doğmuştu. Babası Hoca Hüseyin Efendi’den icazet aldıktan sonra Erzu¬rum’da tanınmış bazı âlimlerin dersleri¬ni takip etmiş, 1891 yılında Hasankale’nin Sivaslı Camii’ne imam tayin edilmiştir. Aynı yıl babasıyla birlikte Bitlis’e gitmiş, Nak¬şibendî şeyhi Muhammed Pîr-i Küfrevî’ye intisap etmiş, Riyazetini tamamladık¬tan sonra Pîr-i Küfrevî’nin halifesi ola¬rak Hasankale’ye dönmüştür. Bir süre Hasankale’deki görevine devam etmiş, sonra Erzurum’un Dinarkum köyüne giderek imamlık yapmıştır. 12 Şubat 1916’da Ruslar’ın Erzurum çevresini İşgale başlama¬sı üzerine babasıyla birlikte Erzurum’a gelmiş, Rus istilâsı süresince Tercan’ın Yavi köyünde imamlık yapmıştır. Ruslar’ın çekil¬meye başlamaları ve Ermeniler’in kat¬liama girişmeleri üzerine Yavi ve kom¬şu köylerden topladığı altmış kişilik bir müfrezeyle Ermeniler’e karşı koymuş, Oyuklu köyü yakınlarında Ruslar’a ait büyük bir silâh deposunu ele geçirmiş, Daha sonra Haydari Boğazı’ndaki Zergide köyünde Türk ordusuna katılmış ve ordu ile birlikte Erzurum’a girmiştir. Aynı gün babası şehit düşmüştür. Erzurum’un kurtuluşundan sonra tek¬rar Hasankale’ye dönmüş, tek¬lif edilmesine rağmen Hasankale müftülüğü görevini kabul etmemiş, halkının isteği üzerine Hasankale’ye bağlı Alvar Köyü’ne yerleşmiştir. Halk arasında “Alvar imamı” ve “Efe hazretleri” unvanıyla tanınmış. Bir Nakşibendî Hâlidî şeyhi olarak 1939’a kadar bu köyde kalmış, bu tarihten sonra da Erzurum’da bölge halkını irşadı sürdürmüş ve 12 Mart 1956’da vefat etmiştir. Ce¬nazesi Alvar köyüne götürülerek oraya defnedilmiştir. Arapça, Farsça ve Türkçe şiirler yazan Alvarlı Muhammed Lutfi Efendi’nin şiirleri ölümünden sonra oğlu Seyfeddin Mazlumoğlu tarafından derlenerek Hulâsatü’l-hakâyık adıyla yayınlanmış, divanda yer alan şiirlerden bazıları bestelenmiştir.
 
Alvarlı Efe’nin “Efem” adlı tanıtım belgeselinde Fethullah Gülen Hocaefendi, Alvar İmamı “son zamanlarında hastalıktan dolayı çok zor günler geçirmiş, Çok zor bir hayat yaşamış, ama bir ‘Of’ dediğini duymadım.”; Mehmet Kırkıncı Hocaefendi, ‘onun sohbetleri insanın kendinden geçtiği bir doruk noktasıydı.’demişlerdi. Alvar İmamı’nın çaya ‘evliya çorbası’ dediğini aktaran Kırkıncı Hocaefendi, “Kendisi çayı çok sever ve çokça tüketirdi. Çay sohbetlerini insanlara bir şeyler anlatmak için vesile ederdi. Aynı zamanda bir söz sultanıydı. Hemen her konuda söylenmiş bir sözü vardır.”diye tanıttı.
 
Sempozyum Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Gündoğdu, Alvar İmamı’nı tanımlarken, ‘Felaket ve helaket devrinde gül yetiştiren bir alim’, “O’nun gayretleri sayesinde bu çorak ülkede çok şeyler değişmiştir.”, “Alvar İmamı, ilk kez uluslar arası bir sempozyumla anılıyor. Program iki gün sürecek. Alanında uzman akademisyenler onun hayatını eserlerini ele alacak. Sunumlar kitap olarak neşredilecek.” demiştir.
Eski Din İşleri Yüksek Komisyonu Başkanı Yaşar İşçan, Alvar İmamı’nın kamil bir insan olduğunu, sadece Allah için hizmet ettiğini anlattı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz ise Efe Hazretleri’nin Sünni olmasına rağmen Hazreti Hasan ve Hüseyin’in şehit olduğu Kerbela hadisesinden büyük bir üzüntü duyduğunu, bunu da eserlerinde işlediğini; eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Alvar İmamı ile Kurşunlu Medresesi’nde tanıştığını, Efe Hazretleri’nin alimlerin kibirli olmaması konusunda kendisine öğütler verdiğini, vefatından önce Efe Hazretleri’nin ziyaretine gittiğini, Program eve sahipliği yapan AÜ Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, “Biz de onu tanıyanların şahitliğine şahadet ediyoruz. O bir alim, mütefekkir ve askerdi.” dedi. Koçak, Efe’nin kendini hiçbir zaman büyük görmediğini, ‘Herkes yahşi ben yaman, herkes buğday ben saman’ mısraları ile anlattı. Koçak, “Efe Hazretleri, insanları incitmeyen bir kişiliğe sahipti. Efe, ilim tahsil edenlere örnek olmuştur. Hayatı boyunca cehaletle savaşmış, ilmin yayılması için çaba göstermiş. Talebeye şefkatli davranmıştır. Bu güzel insan hakka yürüdükten sonra unutulmamış kıyamete kadar da unutulmayacaktır.” şeklinde konuştu. Bu sempozyumla bilim adamlarını O’nun ruh dünyasına indirip, O’nu insanlara yansıtmaya vesile olmak istediklerini belirten Koçak, sempozyum sonrasında ortaya çıkacak eserlerin layık olduğu yerlere ulaştırılacağını aktardı.
 
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Ahmet Küçükler, Milletvekili Cengiz Yavilioğlu, Vali Sebahattin Öztürk de açılış konuşmasında sempozyumla ilgili iyi niyet dileklerini sunarak, Alvarlı Efe’nin hayatına ışık tutacak sempozyumu düzenleyenlere teşekkür etti. Açılış konuşmalarının ardından programı düzenleyen kurumların temsilcilerine çini işlemeli seramik ile hat sanatı eserlerinden oluşan tablolar hediye edildi. Prof.Dr.Ağırman ise Cuma vaazında Alvarlı’nın şiiri üzerinden vaaz u nasihat etti.  
Ol fakîr ki, yüzen bakar
Gözlerinin yaşı akar
Mümin olan kalb mi yıkar
Boynuna la’net mi takar
Sakın incitme bir cânı
Yıkarsın Arş-ı Rahmân’ı
 
Bilirsin haram helâli
Bilirsin sevab vebâli
Aman olma lâ-übâli
Terk eyle boş kîl-u-kâli
Sakın incitme bir cânı
Yıkarsın Arş-ı Rahmân’ı
 
Bu dünya seni terk eder
Devletin hep elden gider
Ölüm bir gün kabre güder
Biri sürer biri yeder
Sakın incitme bir cânı
Yıkarsın Arş-ı Rahmân’ı.
 
Belirtilen etkinliklere ilaveten Fakir, Perşembe 15.40-17.20 oturumunda Alvarlı Efe Salonunda, “Alvarlı Muhammed Lütfi’de Hikmet Kavramı” adlı bildirisini sundu. Akşam saat 9’da ise Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Salonu’nda Ahmet Hatipoğlu şefliğinde verilen Türk tasavvuf müziği konserine dinleyici olarak katıldı. Sempozyum Cuma sabah ve öğe sonrası oturumlarıyla 122 bilim insanın bildirileriyle sona erdi.
 
Yıllar sonra dostları bir araya getiren, iki günlük de olsa bir birlikteliğe vesile olan Alvarlı merhumu rahmetle anıyor, bu güzel organizasyonu gerçekleştiren herkesi tebrik ediyorum.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 59100 Defa Okundu
2013-04-30

SON YAZILARI

Artvin Yalnızlığında Ramazan Medine’nin gülü olmak Serender: Medeni Aklın Ahşap Deposu Alvarlı Efe Salonunda Alvarlı Efe’yi Konuşmak İslamda Hümanizm yahut ilk İslam Hümanistleri Göğceli’nin hikâyesi Artvin’in Kocatepe sevgisi Ayrık otları ve gül bahçesinin dönüşümü Eğitimdeki deprem Dertli’nin derdi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır