• 18 Eylül 2019 Çarşamba

Ağrı’nın zirvesinde KuzeyDoğa Bayrağ ı Dalgalandı

"Ağrı’nın zirvesinde KuzeyDoğa Bayrağ ı Dalgalandı"

Yıllarını KuzeyDoga’ya adamış Iğdırlı Kayahan Ağırkaya, KuzeyDoğa Bayrağ ını Ağrı Dağı’nın zirvesinde Dalgalandırdı.

Ağrı’nın zirvesinde KuzeyDoğa Bayrağ ı Dalgalandı

KAFKAS HABER AJANSI – BEDİR ALTUNOK

Yıllarını KuzeyDoga’ya adamış Iğdırlı Kayahan Ağırkaya, KuzeyDoğa Bayrağ ını Ağrı Dağı’nın zirvesinde Dalgalandırdı.

KuzeyDoğa Derneği'nde 2012 yılında gönüllü olarak çalışmaya başlayan Kayahan Ağırkaya, Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi'ndeki kuş halkalama çalışmalarına sadece hafta sonu yardım etmek niyetiyle başladı. Ancak 15 günlük çalışma periyodundan sonra bu çalışmada çok daha uzun süre kalmaya karar verdi. O zamandan sonra tüm halkalama sezonu boyunca Aras'ta kaldı. Yılda 2 kez üçer aylık halkalama sezonunda toplam 6 ay çalışmanın yapıldığı Yukarı Çıyrıklı köyünde yaşamaya başladı. Zaman içerisinde yaptığım iş olan gayrimenkul değerleme uzmanlığını da bırakarak tamamen KuzeyDoğa Derneği'nin gönüllülük faaliyetlerinde çalışmaya başladı.

KuzeyDoğa yıllarını Kafkas haber Ajansı’na değerlendiren Kayahan Ağırkaya şunları söyledi:

“Benim için en büyük motivasyon, bu çalışmalar aracılığıyla doğduğum toprakların doğasına katkıda bulunuyor olma hissiydi ki bu açıdan manevi tatmini çok yüksekti. Bu açıdan zaman zaman ağırlaşan çalışma şartları enerjimi yüksek tutabilmemi sağladı. Bir süre önce de KuzeyDoğa Derneği'nin tam zamanlı çalışanı olup, gönüllülük faaliyetlerini bir adım daha yukarı taşıma fırsatı buldum.

Zamanımın çoğunu doğada geçiriyor olmak elbette beni doğaya daha da yaklaştırdı. Doğa yürüyüşleri ve dağcılığa olan ilgim de bu sayede arttı.  Özellikle doğduğum günden beri sürekli heybetiyle yanı başımda duran ve bir çok kültürün mitolojisine, hikayelerine konu olan Ağrı Dağı'na çıkmak, benim için hep çok istenen ama türlü nedenlerden ertelenen büyük bir arzuydu.

Nihayet bu yıl içerisinde çok istediğim bu zirve çıkışını da gerçekleştirerek benim için çok anlamlı olan bir hedefe de ulaşmış oldum.

Tüm bu süreçte doğayla olan bağlarımı kuvvetlendiren ve beni içsel olarak daha insani bir noktaya yönlendirerek bu yaşam biçimine kavuşmamı sağlayan KuzeyDoğa'nın isminin de zirvede olması benim için çok anlamlıydı. Bundan dolayı çok keyifli ve heyecan duyduğum bir faaliyet oldu.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.284890