• 18 Eylül 2019 Çarşamba

Akyaka Sulama Ovası’nda sulama kanalları tamir ediliyor

"Akyaka Sulama Ovası’nda sulama kanalları tamir ediliyor"

Kars Akyaka ve Köyleri Sulama Kooperatifi Başkanı Cemal Hasanoğlu ilçede 40 bin dönüm araziyi sulama kapasitesine sahip olan 30 yıllık sulama kanallarının tahrip olan bölgelerinde yenileme çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Akyaka Sulama Ovası’nda sulama kanalları tamir ediliyor

KAFKAS HABER AJANSI/ BEDİR ALTUNOK 

Kars Akyaka ve Köyleri Sulama Kooperatifi Başkanı Cemal Hasanoğlu ilçede 40 bin dönüm araziyi sulama kapasitesine sahip olan 30 yıllık sulama kanallarının tahrip olan bölgelerinde yenileme çalışmalarının yapıldığını söyledi. DSİ 24. Bölge Müdürlüğünün destekleriyle yapılan çalışmalar tamamlandığında Akyaka’da şu an ekimi yapılan yaklaşık 15 bin dönüm arazide sulama yapılacak. Olası kuraklık halinde de sulama kanalının Akyaka’nın bütün arazilerini sulama kapasitesine sahip olduğunu ve bir sıkıntının yaşanmadığını ifade eden Hasanoğlu DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar şube müdürleri ve diğer tüm personellerine teşekkür etti.

Akyaka Sulama Ovası’nın tahrip olan su kanallarını yenileme çalışmasını yerinde gören Hasanoğlu, “Özellikle Kars DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’a ve şube müdürümüz Serdar Kotan’a, işletme bakım müdürü Mustafa beye çok teşekkür ederiz. Gerçekten de Akyaka Sulama Ovası’na çok ciddi bir destek veriyorlar ciddi anlamda özenerek İlgi gösteriyorlar. Akyaka Sulama Ovası da Kars için, Akyaka’mız için çok önemlidir. Özellikle son 5-6 yıldır silajlık mısır ekimi, pancar ve yonca ekimi yapılıyor. Mevsim kurak gittiği zamanda arpa ve buğday ekimleri yapılıyor.” dedi.

Akyaka Sulama Ovası’nda ciddi çalışmalar yapıldığını ifade eden Hasanoğlu, “Yaklaşık 30 yıldır aktif olarak kullanılan sulama kanallarında tahrip olan bölümler yeniden onarılıyor. Başta ana kanallar olmak üzere tahrip olan kanallarımızı yeniliyoruz. Akyaka sulama kovasıyla ilgili ne zaman devlet su işlerine gitsek bölge müdürümüz yakından ilgileniyor.  Bu anlamda devlet su işleri bölge müdürü ve personeline çok teşekkür ediyorum. Akyaka Sulama Ovası’nda yaklaşık 40 dönümlük arazi sulanıyor. Şu anda da 15 dönüm üzerinde sulanabilir ekim yapılmış.  Havaların kurak gitmesi halinde de bu sulama kanallarıyla 40 dönümlük araziyi kesintisiz sulama imkanına sahibiz.” diye konuştu.

Hasanoğlu ayrıca, “Bu yıl silajlık mısır ekimi yaklaşık 6 dönüm civarında, 8 bin 500 dönüm üzerinde şeker pancarı üretimiz var, 2 bin dönüme yakın yonca ekimi, 1000 dönüm üzerinde de patates ekimi var. Bunun yanında arpa buğday ve yulaf hariç. Akyaka Sulama Ovası kooperatifimize ve 10 köyü bağlı. Kanallarımız Akyaka Geçit köyünde başlıyor Kalkankale’de yani Ermenistan sınırında bitiyor. Ana kanalımızın uzunluğu 52 kilometredir. Üç ana kanalı ayrıca bu kanallardan ayrılan tasviye ve yedek kanallarımızda var. Bu kanallarımızın 40 bin dönümlük araziyi sulayabilir kapasitesi var.” şeklinde konuştu.

Hasanoğlu şunları söyledi:

“Bu projeye karşı barajının da büyük faydası olacak. İlçemize bağlı 6-7 köyde Kars Barajı’nın sulamasından faydalanacak. Allah devletimize milletimize zeval vermesin Allah nasip ederse Bu projemizde faaliyete geçtiği takdirde Kars ovasında genel anlamda Allah’ın izniyle Sulamada sıkıntımız olmayacak. Kuraklık ve kıtlık olması hasebiyle de su kanallarımız bütün ekibi araziye yetecek suyu üretme kapasitesine sahip. Çiftçilerimizin tamamının su ihtiyacını giderecek kapasitesi olan su kanallarımızda gerekli bakım ve onarım çalışmaları tamamlandıktan sonra önümüzdeki yedi ve on gün içerisinde suyu arazilerimize akıtacağız.”

Akyaka çiftçisinin örnek çifti olduğunu da belirten Hasanoğlu, Akyaka çiftçisinin Arpaçay arazilerinde de büyük oranda pancar ve mısır ekimi yaptığını sözlerine ekledi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.216252