Alican Akçan’ın karpuzları piyasada

"Alican Akçan’ın karpuzları piyasada"

ÖRNEK ÇİFTÇİ ALİCAN AKÇAN’IN ORGANİK KARPUZLARI 20 GÜN ÖNCEDEN PİYASADA

Alican Akçan’ın karpuzları piyasada

KAFKAS HABER AJANSI / SERDAR ÜNSAL

ÖRNEK ÇİFTÇİ ALİCAN AKÇAN’IN ORGANİK KARPUZLARI 20 GÜN ÖNCEDEN PİYASADA

Sahip olduğu mikroklima iklimi ve coğrafi yapısı dolayısıyla her türlü meyve ve sebzenin yetiştiği Iğdır ovasında ilk karpuz hasadı yapıldı.

 "Doğu'nun Çukurovası" olarak nitelendirilen Iğdır'da bu sene havaların sıcak gitmesi nedeniyle karpuz ,kaysı gibi  20 gün erken yetişti.

Iğdır’da 12 yıl önce çiftçilik yapmaya başlayan Alican Açkan,100 dönüm arazi üzerinde organik tarım yaparak, şehirdeki diğer çiftçilere örnek oluyor.

Bölgede bir ay önce yetiştirdiği karpuzlarla herkese örnek olarak para kazanılacağında ispatlayan Alican Akçan yeni organik karpuzlarını bu sefer 20 gün önce  piyasaya sürdü.

Ürünleri bölge illerin yanı sıra Avrupa ,Azerbaycan, Nahcıvan gibi ülkelere ihraç eden Alican Açkan, ürünlerinin doğal olmasına ciddi önem veriyor.

Ürettiği organik ürünlerle kentteki diğer çiftçilere de örnek olduğunu belirten Açkan, şunları söyledi: “Bu işi ilk yaptığımda çevremdekiler pes edeceğimi söylüyorlardı. Ama ben organik ürün bulma sıkıntısı çektiğim için kararlıydım. Bu işi yapmaya devam ettim ve başarılı oldum. Ürettiğim ürünleri devlet yetkililerine hediye gönderdim. Burada ürettiğim ürünlerim yüzde 100 organik ürünler ve bu ürünler marka haline gelmiş durumda. Ürünlerimi Almanya’ya Rusya’ya , Azerbaycan’a ihraç ediyorum bunun yanında Kars, Ağrı, Ardahan, Erzurum, ve bir çok ildeki manav ve toptancılar beni tanıyor. Tarlamda yetiştirdiğim karpuzlar ortalama olarak 10-35 kilo ağırlığında oluyor.”

Iğdır’ın Oba  köyünde üretilen örtü altı olarak erken üretilen 15-30 kg karpuzlar Iğdır’da marketlerde satılmaya başlandı.

Karpuz Üreticisi, Alican Akçan “ 15-30 kg ağırlığında karpuzlar ürettim.80 dönüm araziye ört altı haşlama  yöntemle karpuz ektim normal hasattan 30-50  gün önce hasadını yapıyorum. Adana karpuzu kabak aşılıdır. Gerçek karpuz benim yetiştirdiğimdir 80 dönüme ekim yaptım 200 ton karpuz bekliyorum.. Tarlada kilosunu ilk ürünü 80 kuruş ile 90 kuruştan satıyorum. Tamamen organik ve kimyasal madde yoktur.  ” dedi.

Akçan, ilk defa bu sene Iğdır’a has siyah karpuz yetiştirdiğini belirterek” Iğdır değince eskiden akla siyah renkli karpuz gelirdi.Yerli tohumu buldum ve ektim  siyah karpuzlar yetişti. Sadece organik karpuz tam bir karpuz kokuyor”.şeklinde konuştu.

(BA-BA-S) IĞDIR (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.367782