• 21 Ağustos 2019 Çarşamba

Amacımız Tarihe Not Düşmektir

"Amacımız Tarihe Not Düşmektir"

Erkan Karagöz’ün, “Amacımız Tarihe Not Düşmektir” yazısı:

Amacımız Tarihe Not Düşmektir

Erkan Karagöz’ün, “Amacımız Tarihe Not Düşmektir” yazısı:

Bilindiği üzere bundan bir ay kadar önce siz değerli basın organları aracılığıyla bir çağrıda bulunmuş, Kars’ta restorasyonu sürdürülmekte olan   Beylerbeyi askeri kışlasının   çatısının aslına aykırı olarak çatılı yapıldığını belirterek ilgililerden bu restorasyonun gözden geçirilerek durdurulmasını istemiştik. Ciddiye bile alınmadık.

Bunun üzerine doğrudan kültür bakanlığına Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunmak zorunda kaldık.

Konuyu bir kez daha hatırlatmak istersek; Dilekçemiz ekinde  sunduğumuz ve burada  sizlerle paylaştığımız 1900 lü yılların başında Kars’ta çekilmiş resimden de görüleceği üzere, aslında düz damlı olması gereken yapıya, sanki otel olma   olasılığı da göz önünde tutularak, çatı yapıldığını Panel profil demirler çatıldığını  belirtilerek,  gerek sunduğumuz fotoğraf gerekse 18 yüzyıl ve sonraki yıllarda yolu Kars’a düşmüş olan bütün seyyahların çizmiş olduğu çizimlerden günümüze aktarılan linol, taş veya çinko baskı görsellerin hepsinde de burasının düz damlı olduğunun açık olduğunu, bu çizimlerden en önemlisi   1855 Kars kalesi komutanı Fenwick Williams tarafından eskizleri çizilen ve 1977 savaşını temsil için “The illustrated London News.” Dergisinin Dec.1 1877 sayısında yayınlanan “The Town And Citadel Of Kars” adlı  çizim olduğunu o çizimde de  yapının düz damlı olarak yer aldığı belirtilerek bu nedenle  yapılan restorasyon hatalıdır  ve durdurulması gerekir, “ dedikten sonra,  Dini ve askeri öneme sahip  yapıların, özellikle de  Kars’ın Osmanlı devletine katılmasından  sonra  yapılan ilk askeri  yapı olması nedeniyle ayrı bir öneminin  olduğunu düşündüğümüz Beylerbeyi (Kışlasının) Sarayının  bir Otel’e dönüştürülmesinin,  Kars’ın  tarihsel geçmişinde  önemli bir yeri olan   böyle bir yapının  Otel olarak  yapılmasının önüne geçilmesini ve  yapının  ciddi bir eksikliğini duyduğumuz   Kars müzeleri  kompleksi olarak  değerlendirilmesinin  tarihsel  dokusuna daha uygun  düşeceği kanısında olduğumuzu  vurgulamıştık.

Yazdığımız yazıya Bakanlık yetkililerince yanıt verildi.  Kültür Ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürlüğünün 19.7.2019 tarih ve75383205-165.02.04-E.601955  sayılı ivedi kaydıyla gönderdiği yanıtta,  “başvuru belgelerimizin  başvuruda bahsi geçen hususların 2863 sayılı kanun ve ilgili mevzuat kapsamında Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu  Müdürlüğünce İncelenerek  gerekli  işlemlerin  yapılması, sonucundan ilgilisine ve Bakanlığımız Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bilgi  verilmesi kaydıyla ivedi olarak gönderilmiştir.” Denilmektedir.

Gönül isterdi ki bu hususları dile getirdiğimiz ve basın yoluyla paylaştığımız görüşlerimiz dikkate alınsaydı, doyurucu bir yanıt verilmiş olsaydı da hakkımızı, bu şehrin hakkını aramak için Bakanlıklarımızın kapısını çalmak durumunda kalmasaydık.

Belirtmek isterim ki amacımız tarihe not düşmektir. Sonuç ne olur bilmiyoruz. Ama biz üzerimize düşeni yaptık; sayın Bakanlık yetkilileri de başvurumuz ivedi kaydıyla Kars’taki ilgili kuruma göndererek üzerine düşeni yaptı. Gerisi bu sorumluluğu yüklenmek durumda olanlara kaldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.229208