Anadolu peynirleri Kars’ta buluşuyor

"Anadolu peynirleri Kars’ta buluşuyor"

Kars’ta Boğtepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhan Koçulu’nun girişimleri sonucu başlayan Kars kaşarı ve gravyerini tanıtım faaliyetleri bu yıl da geniş bir katılımla gerçekleşiyor.

Anadolu peynirleri Kars’ta buluşuyor

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ta Boğtepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhan Koçulu’nun girişimleri sonucu başlayan Kars kaşarı ve gravyerini tanıtım faaliyetleri bu yıl da geniş bir katılımla gerçekleşiyor.

2014 yılında “Alplerden Kafkaslara Kars Peynirciliğinin 150 Tarihi” adlı sergi ve kitap çalışmaları ile başlayan tanıtım faaliyetleri, 2016’da “Dünyada ve Türkiye’de Yerel-Geleneksel Peynirler: Kars Kaşarı Coğrafi İşareti Uluslararası Sempozyumu” ve 2017’de “Kars Kaşarı’nın Duyusal Özelliklerinin Tanımlanması ve Olgunlaşma Performansının Değerlendirilmesi” etkinlikleri ile devam etti.

Geçtiğimiz yıl “Anadolu Peynirleri Kars’ta Buluşuyor!” başlıklarıyla gerçekleşen etkinliklerin ardından bu yıl da Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği organizesinde “Anadolu Peynirleri Kars Buluşması 2019” festivali başladı.

25 FİRMANIN ÜRETTİĞİ KAŞARLAR AYRI AYRI TADILDI

“Anadolu Peynirleri Kars Buluşması 2019” festivali kapsamında Cheltikov Otel’de peynir tadım etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte Kars’ta 25 firmanın ürettiği kaşar peyniri aralarında İsviçre, Rusya, İtalya, Gürcistan ve Ermenistan ile yurdun çeşitli illerinden gelen misafirlerin beğenisine sunuldu.

Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Vargın Boy tarafından gerçekleştirilen uygulama ile Kars’ta25 firmanın ürettiği kaşar peynirleri katılımcılar tarafından tadıldı. Hangi peynirin hangi üreticiye ait olduğunu bilmeyen katılımcılar, kaşarları tattıktan sonra tadını, kokusunu, görünüşünü, tuz oranını ve beğenisini puanlayarak formlara doldurdu.

Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Vargın Boy yaptığı açıklamada, “Bu uygulamanın bir yarışma değildir. Üreticilerinin varsa eksikliklerimizi görme fırsatı bulacaklar. Kaşar üreticilerimize üzerinde bakanlık mührü bulunan numune poşetleri dağıtıldı ve üzerleri numaralandırıldı. Buradaki misafirlerimiz peynirleri tek tek tattıktan sonra dağıtılan formlara beğenilerini ve eleştirilerini kaydedecek. Bu formlar gizli kalacak ve daha sonra ben kaşar üreticilerimize sonuçları bildireceğim. Böylece üreticilerimiz eksikliklerini görmüş olabilecek. Ayrıca depolama koşullarına bağlı olarak önemli bir kayıp var. 12 kiloluk bir tekerlek peynirde en az yarım kilo küflenme ve kabuklaşmaya bağlı olarak boşa gidiyor. Buna yönelik çalışmalar yapmamız gerekiyor. Ortak soğuk hava depoları kurarak bu şekilde bir önlem alınabileceğini düşünüyorum.” dedi.

KOÇULU: “12 YILDIR KARS PEYNİRİNİN KALİTESİNİ YÜKSELTMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhanı Koçulu da yaptığı konuşmada; yaklaşık 12 yıldır farklı paydaşlarla Kars peynirinin kalitesini yükseltmek ve uluslara arası pazara taşımak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bu konuda destek veren ve çaba sarf eden herkese teşekkür eden Koçulu: “Bu çalışma süreçlerinde sizler gibi çok arkadaşımız bizlere destek verdi. Şu anda aramızda Kars peynirinin üretim kalitesini ve kapasitesinin yükselmesine destek verenlerin yarısı burada bulunuyor. Kars peyniri üretimini bir adım daha ileriye götüreceğiz diye bu etkiliği yapmaktayız. “dedi.

ETKİNLİK ALANINDA TADILABİLECEK PEYNİRLER:

Bastırık, Karaman

Karapınar küflü peyniri, Ermenek tulum peyniri, Konya

Kargı tulum peyniri, Çorum

Ezine beyaz peyniri, Çanakkale

İzmir tulum peyniri, İzmir

Erzincan tulum peyniri, Erzincan

Muş kaşarı, Muş

İsli Çerkes peyniri, Adapazarı

Divle obruk peyniri, Karaman

Kars kaşar peyniri, Kars

Kars gravyeri, Kars

Lavaş peyniri, Hakkari

Erzincan tulum peyniri

Eski kaşar peyniri

Taze kaşar peyniri

KARS VE ARDAHAN YEREL-GELENEKSEL PEYNİRLERİ:

Coğrafi İşaretli Kars Kaşar Peyniri

Ardahan Gorcola Peyniri

Ardahan Tel Peyniri / Türkmen Saçak Peyniri

Çeçil Peyniri

Lor Peyniri

Şor

Çoma şoru - çökelek

Boğatepe Gravyeri (Slow Food Presidium)

Kars Gravyeri

Taze Kaşar Peyniri

Göbek Peyniri

Malakan Peyniri

Eski Kaşar Peyniri

Nisan Kaşarı Peyniri

Motal Peyniri

Tuluk Peyniri

Bidon Tulum Peyniri

Kars Çakmak Peyniri

Kelle Peyniri

Çanak Peyniri

Karın Yağlı peyniri

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.309505