• 19 Ağustos 2019 Pazartesi

Anneler Bosch’da buluştu

"Anneler Bosch’da buluştu"

Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Beyin Hastanesi Avrupa Temsilciliğiyle, Hollanda Türk Kadınlar Dernegiyle ortaklaşa düzenlenen ve büyük ilgi gören “Anneler Buluşması” bu kez Hollanda’danın Denbosch kentinde yapıldı.

Anneler Bosch’da buluştu

Ergun KULA  / Denbosch / KAFKAS HABER AJANSI

Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Beyin Hastanesi Avrupa Temsilciliğiyle, Hollanda Türk Kadınlar Dernegiyle ortaklaşa  düzenlenen ve büyük ilgi gören “Anneler Buluşması” bu kez Hollanda’danın Denbosch kentinde  yapıldı.

Kısa adı HTKD olan  Hollanda Türk Kadınlar Derneğinin ev sahipliği aptı etkinlik Edelstaal Grup salonunda organize edildi.

 ,Konuşmacı olarak  Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy’un katıldığı etkinlik büyük ilgi gördü. Etkinlige HTKD yöneticileri, Edelstaal ve Simtronic  CEO su Ertan Torunogulları, Üsküdar Üniversitesi Avrupa  Müdürü Öznür Yıldırım ın yanı sıra müşteri temsilcileri, menejerler, davetliler ve bazı basın mensupları katıldılar.

Yaklaşık 150 kişinin katıldığı toplantıda konuklar, açıklamaları dikkatle izlediler ve uzmanlara sorular yönelttiler.

 “Aile içi sağlıklı iletişim nasıl sağlanır?” konusunun işlendiği Hollanda Anneler Buluşmasında Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesinden Uzm. Klnk. Psikolog Çiğdem Demirsoy; ailelere, özellikle annelere çok önemli tavsiyelerde bulundu.

Toplantının açış konuşmasını yapan Hollanda Türk Kadınlar Derneği Başkanı Sibel Saki,” Aile içi sağlıklı iletişimin önemini vurguludagımı z bu akşamda, Sanırım teknoloji ilerledikçe, insanlar arası iletişim gerilemeye başladı. Bizler bazen Dünyamızdaki yaşamın güzelliğinin   kaçırdığımızın farkında bile değiliz.

Kendimizi avuç içi büyüklüğündeki dünyaya hapsediyoruz. Elbette teknoloji yaşamımızın bir parçası olup, hayatımızı kolaylaştıracak ama hayatımızın yerini almamalı. Sağlıklı iletişim denildiğinde benim aklıma sağlıklı yarınlar, yani sağlıklı nesiller geliyor. Sağlıklı cocuklar yetiştire bilmek için onlarla iletişim halinde olup kaliteli birlikde zaman geçirmenin gerekiyor. Sağlıklı iletişimin önemi sadece anne ve çocuk ilişkisinde degil, iş hayatınızda, özel hayatınızda hatta eşler arasında’da önem taşıyor.Ben şuna inanıyorum ilgi ve alaka gösterilen herşey güzelleşir, yani hayatınızdaki insanlarla iletişimde kalın ve ilgileninki yaşamları güzelleşsin”. Diyerek sözlerini tamamladı.

Konferansa Türkiye’den barkovizyon görüntüsü ile katılan Üsküdar üniversitesinden uzman Psikolog Dr. Çiğdem Demirsoy katılımcılara aile içi sorunlar hakkında barkovizyon vasıtasıyla canlı yayında yaptığı konuşmada,

 “Her ailede yaşamın içinde bir takım güçlükler yaşanır. Çocuklar ve eşler arasında sorunlar görülebilir. Bunlara yaşam güçlükleri diyoruz. Ama güçlükleri yanlış şekilde ele alırsak soruna dönüşebilir. Özetlemek gerekirse sorunsuz bir yaşantı yok. Aile içinde yaşanan problemlerin en büyük sebebi kişiler arasındaki iletişimsizlikten kaynaklanıyor. İletişim ve uzlaşmacı bir dil şart.

Ailede herkesin aynı düşüncede olması mümkün değildir. Çocuklar ve anne baba arasında çözümsüz çatışmalar yaşanması diyalog eksikliğinden gelmektedir. Orta noktasını bulmak bazen mümkün olmayabilir. Bazı sorunlara BİZ bilinciyle yaklaşınca bazen çözebilirsiniz. Sorunları çözmede acelecilik yapmayınız, ilişkilere zarar verirsiniz. Problemler, duygular yoğunken acele ederseniz gerginlikle karşılaşabilirsiniz. İnsanların birbirine kızgın olduğu anlarda birbirlerini sert şekilde suçlarlar, yargılayıcı olurlar, dikta ederek hep ben haklıyım diyerek egoist olurlar, birbirlerine zarar verirler. Bu durumda bu kişileri sakinleştirip zaman kazanmaya çalışmalısınız. Susmak problemleri çözmez, Susmakta, kavga etmekte yanlıştır, Duyguları iyi yönetmek lazım. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Çok yerinde bir deyimdir. Duyguları bu deyime göre yönetirseniz bazen çözüme ulaşabilirsiniz. Pozitif bakabilmek olumsuzlukları fırsata çevirebilmek önemli. Soruna değil çözüme odaklanmak gerekmektedir. Kimse mükemmel değildir. Hedefe adım adım gidip sorunları iyi anlamak kullandığımız dil bakış açımıza bağlıdır. Israr ederseniz gerginlik artar. Ailenin sorunları asgari düzeye indirmesi, zaman geçirmesine bağlıdır” dedi.

EDELSTAAL GROUP  CEO SU  ERTAN TORUNOĞULLARI

“ Torunoğulları ailesi olarak şirketimizde çalışan herkesle bizler bir aile gibiyiz. Sizlerin sorunları bizlerin sorunlarıdır. Sorunlarımızı çözmenin önemli faktörlerden biri de eğitime önem vermektir. Eğitime önem vererek bilgi hazinenizi geliştirirseniz kaba kuvvete başvurmassınız. İnsandaki bilgi birikimi önemlidir. Bilgi birikimi olan insanla sorunları çözmek için diyaloğa girerseniz anlaşma şansınız yüksek olur. Son yıllarda dünyada sosyal medya insanları birbirinden koparmaktadır. Eski dostluklar, diyaloglar, muhabbetler hatta misafirperverlikler kaybolmaktadır. Her insanın elinde cep telefonu o insanların bir parçası haline gelmiştir. Evlerin içinde bile aileler birbiriyle cep telefonuyla yazışmaktadır. Televizyonlarda çıkan dizileri pür dikkat izleyeceğiz diye aileler sosyal ilişkilerden uzaklaşmaktadır. Bu tür ilişkilerden vazgeçip birbirimize vakit ayırarak aile bireyleri eğitime önem vererek kendilerini geliştirip birbirlerini sıcak samimi bir şekilde kucaklayıp anlayışla karşılarlarsa mutlu olurlar. Çocuklarımızın bizler gibi olmasını bekleyemeyiz. Onları da çağın gereği anlayışla karşılayıp iyi bir eğitim vermeye çalışmalıyız”.

Diyerek eğitimin öneminin altını çizdi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.231911