• 19 Haziran 2019 Çarşamba

Aras Havzası Havzası İçin Toplandılar

"Aras Havzası Havzası İçin Toplandılar"

ARAS HAVZASI HAVZA YÖNETİM HEYETİ TOPLANTISI, KARS VALİSİNİN BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Aras Havzası Havzası İçin Toplandılar

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

ARAS HAVZASI HAVZA YÖNETİM HEYETİ TOPLANTISI, KARS VALİSİNİN BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Aras Havzası Havza Yönetim Heyeti Toplantısı, koordinatör vali olarak Kars Valisi Türker Öksüz ’ün Başkanlığında; Iğdır Valisi Enver Ünlü, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, , Kars Vali Yardımcısı Serhat Karabektaş, Ardahan Vali Yardımcısı Salih Kalkan, Ağrı Vali Yardımcısı Ömer Faruk Tuncer, Erzurum Vali Yardımcısı Saadettin Doğan, DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, DSİ 8. Bölge Müdürlüğü, Aras Havzası’nın içerisinde yer alan Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum ve Ağrı İllerinin Kurum ve Kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla DSİ 24. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar açılış konuşmalarında; “Aras Nehri, ülkemizin önemli su kaynaklarındandır. Aras nehri ülkemizde doğup başka bir ülkede denize dökülen nehirlerden bir tanesidir. Aras nehrinin bir önemli özelliği de birden çok ülkede havzası olmasıdır. Türkiye, Azerbaycan, İran ve Ermenistan olmak üzere tam olarak 4 ülkede havzası bulunan bir nehirdir. İlk kaynağını Bingöl dağlarının Erzurum sınırları içinde kalan yamaçlardan almaktadır. Azerbaycan topraklarında kura nehrine karışarak Hazar denizine dökülmektedir.” dedi.

Aras nehri üzerinde 2018 itibarıyla 14 tane kurulu hidroelektrik santrali bulunduğunu kaydeden Dündar,.”Aras nehrinin önemli özelliklerinden bir tanesi de Türkiye-Azerbaycan, Türkiye-Ermenistan ve Azerbaycan-İran arasında belli bir sınır çizgisi oluşturmasıdır.

İklim değişikliğinin bir neticesi olarak eskisi gibi kısa ve uzun vadeye yayılan yağışlar değil, daha kısa sürede taşkın doğuran yağışlarla karşı karşıyayız. Derelere yapılan yanlış müdahaleler neticesi olarak vatandaşımız can ve mal emniyetini tehlikeye atan vakalarla karşılaşıyoruz. Bu nedenle, dere yataklarına yapılan müdahalelere karşı toplumumuzun bilinçlendirilmesi gerektiği ve toplumsal farkındalık oluşturulması önem arz etmektedir.” diye konuştu.

Dündar ayrıca, “DSİ olarak; mevcut su kaynaklarını korumak, faydalanmak, gelecek nesillere taşımak ve zararlarından korumak amaçlı çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Su kaynaklarınız verilen zararı en az seviyelere indirme konusunda çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizin su zengini olmadığı bilinci ile su kaynaklarımızı korumak, su sıkıntısının yaşanmaması için gerekli tedbirleri almak, verimli tarım uygulaması çerçevesinde daha az sulama suyu ile daha fazla verim elde etme anlayışıyla kapalı sistem borulu sulama şebekelerine geçiş yaptık, depolama tesisleri inşa ettik ve ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz sulama tesislerinden ülkemizin tarımı adına maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanılmasını özellikle talep ediyor ve istiyoruz. Sulama suyu götürülen alanların mutlak surette sulanmasını sağlayacak tedbirleri almak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Dündar konuşmasını, “Çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için, tabiatın ve su kaynaklarının kirletilmemesi esas alınarak hareket edilmelidir. Aksi halde bu varlıklarımızı bir defa kirlettiğimizde geri dönüşünün zor ve maliyetinin de çok olacağı açıktır.” önerisinde bulundu.

Koordinatör Vali olarak Toplantıya başkanlık eden Kars Valisi Türker Öksüz ise;  “Su, temel yaşam kaynağıdır. Her geçen gün önemini artıran su ve su kaynaklarının korunması ve etkin şekilde değerlendirilmesi çok önem arz etmektedir. Aras Nehri Havzası bölgemiz için çok önemli bir konumdadır. Sahip olunan bu havzanın etkin yönetimi, sudan en etkin şekilde yararlanılması, zaman zaman meydana su baskınları ve taşkınlardan insanlarımızın korunması, sulak alanların korunması, içme suyunun etkin şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. İyi planlama yaparak, valiliklerimiz ve kurumlarımız arasında koordinasyon sağlayarak toplantılarımızı amacına ulaştırılması önemlidir. Bölgemizde tarım ve hayvancılık yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Hayvancılık yaparken, hayvanlarımıza su temin ederken su kaynaklarının kirletilmesini de önlemek durumundayız. Diğer yandan yağışlar nedeniyle derelerin taşmasını önlemek için yataklarının kirletilmemesi ve müdahalelerin önlenmesini sağlamak zorundayız. Bir de atıksu arıtma meselemiz vardır. Artıma meselesi ilimiz için de çok önemli bir konudur. Arıtma tesisinin ilimizde bir an önce kurulması lazım. Bir an önce, projelerinin tamamlanması ve ihalesinin yapılarak bu yatırımı gerçekleştirmemiz lazım. Zira Kars Barajı, ilimiz ve bölgemiz için çok önemli bir projedir. Yapılacak atıksu arıtma tesisi bu barajımızın da kirletilmesini önleyecek ve suyundan farklı amaçlarla yararlanmaya da imkân sağlayacaktır. Aynı zamanda Arpaçay Barajı dolayısıyla Iğdır ilimizin tarımına da hâlihazırda katkı sunacak bir projedir. Su kaynaklarımızı iyi bir şekilde yönetebilirsek, temel yaşam kaynağımız olan sulardan verimli bir şekilde istifade edebiliriz ve taşkınlardan, afetlerden korunabiliriz".” dedi.

Iğdır Valisi Enver Ünlü de “Iğdır il merkezinden geçen sulama ana tahliye kanallarının, sulamalardan dönen suların tahliyesi yanısıra, ilimizin yağış ve tabansuyunun yükselmesini önlemek suretiyle tahliyesini de sağlamaktadır. Bunların temizlenmesi ve müdahalelerin önlenmesi için DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüzle birlikte bir planlama yaparak bunları temizleyerek koruyacağız. Gerekli caydırıcı tedbirleri de alacağız. Tuzluca Barajının yatırım programında olduğunu ve bunun biran önce ihalesinin yapılarak yapımına başlanması gerekmektedir. Iğdır İçmesuyu Projesi kapsamında, Ünlendi barajından alınacak suyun Iğdır İl Merkezi, üç ilçe ve üç beldeye Şubat 2019 tarihinde verileceğini, akabinde de bundan faydalanacak 70 köye ait içmesuyu şebeke ve depolarının inşa edilerek içmes suyunun temin edileceğini, bu projenin biran önce hayata geçirilmesinde her türlü katkıyı sunan DSİ 24. Bölge Müdürümüze ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden Mühendis Gökhan Berker AKBIYIK tarafından “İçmesuyu Arıtma Tesislerinin Değerlendirilmesi Projesi ve Aras Havzası Su Kayıp-Kaçakları” konulu sunumu  yaptı.

Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden Uzman Serdar ÖZCAN’ın, “Aras Havzası Taşkın Yönetim Planının Hazırlanması Projesi” konulu konuşmasının ardından, kapanış ve değerlendirme konuşmaları yapıldı.

Kars Valisi Türker Öksüz ve DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, diğer illerden gelerek toplantıya katılım sağlayan tüm heyet üyelerine teşekkür ederek, çalışmaları devam eden Aras Havzası Taşkın Yönetim Planı İşi’nin biran önce tamamlanarak sonuçlarının ilgili tüm Kurum ve Kuruluşlara bildirilmesi hususunun altını çizdi.

Bir sonraki Aras Havzası Havza Yönetimi Heyet Toplantısının 13 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına karar verilerek toplantıya son verildi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.226559