BÖLGE Haber Girişi : 13 Kasım 2019 01:24

Ardahan Akıncı (Kayabeyi) Hes’in Kesin Kabulü Yapıldı

Ardahan Akıncı (Kayabeyi) Hes’in Kesin Kabulü Yapıldı
Ardahan Akıncı (Kayabeyi) Hes’in Kesin Kabulü Yapıldı

Ardahan Akıncı (Kayabeyi) Hes’in Kesin Kabulü Yapıldı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

DSİ 24. Bölge Müdürlüğü sınırları dâhinde ve lisans sahibi Pelin Enerji Yatırım Üretim tarafından işletilen Akıncı (Kayabeyi) HES kesin kabulü, DSİ 24. Bölge Müdür Yardımcısı Sebahattin Şamcı ’nın başkanlığında teşkil edilen Kesin Kabul Heyeti tarafından 11.11.2019 tarihinde yerinde gerekli kontroller yapıldıktan sonra, kabule mani bir durumun bulunmadığı tespit edildiğinden, kesin kabul işlemi gerçekleştirildi.

Akıncı (Kayabeyi) HES, Ardahan'ın Çıldır ilçesinde, Aras Nehrinin bir kolu olan Kura Nehri üzerindedir. 84,68 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 159. Ardahan'ın ise 2. büyük enerji santralidir. Tesis, ürettiği elektrik enerjisi açısından Türkiye'nin 66. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Akıncı (Kayabeyi) HES yıllık ortalama 256 milyon kilovatsaat elektrik üretimi ile 78 bin kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Akıncı (Kayabeyi) HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 82 bin adet konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.