Arpaçay Taşlıağıl Köyü’ne En Güzel Karne Hediyesi

"Arpaçay Taşlıağıl Köyü’ne En Güzel Karne Hediyesi"

Kars Arpaçay Taşlıağıl köyü (eski adıyla Kürt Köyü) Şehit Er Doğan Ülker İlkokulu’nda yapılan yeniliklerin ardından açılış programı düzenlendi. Karne döneminde yapılan açılışta öğrenciler hayırsevere ve yetkililere teşekkür ettiler.

Arpaçay Taşlıağıl Köyü’ne En Güzel Karne Hediyesi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Arpaçay Taşlıağıl köyü (eski adıyla Kürt Köyü) Şehit Er Doğan Ülker İlkokulu’nda yapılan yeniliklerin ardından açılış programı düzenlendi. Karne döneminde yapılan açılışta öğrenciler hayırsevere ve yetkililere teşekkür ettiler.

Çıldır gölü yolu üzerinde yer alan il merkezine 57 km ilçe merkezine ise 24 km uzaklıkta yer alan Taşlıağıl köyü, bembeyaz örtünün hüküm sürdüğü kış aylarında yaşam şartlarının zor olduğu, insanların evlerinden bile dışarı çıkamadığı bir köy olarak biliniyor. Kış aylarından sonra ise doğanın uyanışıyla beraber gelen baharla yemyeşil yaylalarıyla, rengarenk çayırlarıyla kışın bütün zorluklarını unutturmayı başardığı şirin bir köy olan Taşlıağıl köyü 70 hane ve 250 nüfusu olan, geçimini tarım ve hayvancılık sağlayan bir köy.

Bir cami ve birde ilkokulu bulunan köyde az sayıda öğrencisine rağmen öğretmenlerin gayetleriyle başarılı öğrenciler yetiştiriliyor. İşte tüm yokluklara rağmen bir başarı örneği olan Şehit Er Doğan Ülker İlkokulu, 1963 yılında Eğitim Öğretime açıldı. Şehit Er Doğan Ülker adını ise bu köylü olup Şırnak’ta şehit olan Er Doğan Ülker’den almıştır. Okul şuan 26 öğrenci ve 2 öğretmenle birlikte eğitime devam ediyor. Okulda birleştirilmiş sınıf (1,2,3,4) ve anasınıfı bulunuyor.

Hayırsever Mimar Kurtuluş Göktaş tarafından verilen destekle okula belli başlı tadilat ve onarımlar yapıldı. Anasınıfına ek olarak bir adet kız  bir adet erkek wc ,İki adet el yıkama bölümü, okul çatısının onarımı ve çatı boyası, lojmanların onarımı ve iç- dış cephe boyası, lojman pencere korkulukları, lojman kapılarının değişimi, okul kapılarının onarımı ve boyası, bahçe duvarının onarımı ve bahçe kapısı takıldı. Ayrıca, çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışması yapıldı.

13 Haziran 2019 tarihinde yapılan onarım ve tadilattan sonra okul idaresi tarafından düzenlenen açılış törenine ilgi de büyük oldu. Açılış törenine Arpaçay Kaymakamı Abdil Koç, İlçe  jandarma komutanı, ilçe mülki amirleri, İl milli Eğitim Müdür Yardımcısı Harun Yenice, İlçe milli eğitim müdürü Metin Avcı, İlçe emniyet amiri, ilçe encümenleri, ilçe milli eğitim şube müdürleri, köy muhtarı Çevre köy muhtarları, köy halkı ve öğrenciler katıldı.

Tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Açılışta köy muhtarı, ilçe milli eğitim müdürü, Kaymakam ve hayırsever Mimar Kurtuluş Göktaş  birer konuşma yaptılar.

Tören kurdele kesimi, kurban kesimi, okul binasının gezilmesi, bahçeye fidan dikimi ve köy derneğinde yenilen toplu yemek sonrası edilen dua ile sonlandırıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.231539