• 26 Ağustos 2019 Pazartesi

ARܒlü Akademisyenler Kura Nehri’ni inceliyor

"ARܒlü Akademisyenler Kura Nehri’ni inceliyor"

ARܒlü Akademisyenler Kura Nehri’ni inceliyor

DATA[

 ARÜ’lü Akademisyenler Kura Nehri’ni inceliyor

“Işığa Karışın” sloganıyla kurulan ve bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Ardahan Üniversitesi, Türkiye ve Kafkasya Bölgesi’nde “ilk” olacak nitelikteki çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Birçok bilimsel araştırma ve proje başlatarak uluslararası alanda adından sıkça söz ettiren ARÜ, son olarak Türkiye, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbeycan gibi ülkelerde kolları bulunan Kura Nehri’ni yakın merceğe aldı. Bu bağlamda ARÜ’lü akademisyenler tarafından “Kura Nehri’ndeki Su Kalitesinin Kirlilik İndex Metodu Kullanılarak İzlenmesi” isimli önemli bir proje hayata geçirildi. 2013 yılı Temmuz ayında başlatılan proje kapsamındaki çalışmalar tam 22 ay sürecek. Ardahan Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sebahat Şeker’in koordinatörlüğünü yaptığı projede Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Serkan Kükrer ve Yrd. Doç. Dr. ZEHRA TUĞBA ABACI DA ARAŞTIRMACI OLARAK GÖREV ALIYOR.

Ardahan Üniversitesi Bilimsel Araştırma Proje Ofisi (BAP) tarafından desteklenen proje hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Sebahat Şeker, “Kura Nehri ülkemiz sınırları içinde başlayarak kolları Gürcistan, Ermenistan ve Azerbeycan’ı aşarak Aras Nehri ile birleşerek Hazar Denizi’ne dökülmektedir. Bu yüzden Kura Nehri’nin su ve sediment kalitesinin izlenmesi hem sosyolojik hem de bilimsel olarak çok büyük bir öneme sahiptir. Bu açıdan araştırmalar, Türkiye ve sınır komşularını yakından ilgilendirmektedir.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE KURA NEHRİ İLE İLGİLİ İLK ÇALIŞMA”

Türkiye’de daha önce Kura Nehri ile ilgili hiçbir bilimsel araştırmanın yapılmadığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Şeker, “Türkiye sınırları içinde bulunan nehrin büyük bölümünde ne fiziksel ne de kimyasal olarak çalışmalar yapılmıştır. Buna karşın Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan ülkelerinde bulunan kısımlarında ise 1970’li yıllardan beri sürdürülen hidrojeokimyasal çalışmalar bulunmaktadır. Bu bakımdan projemiz, özellikle ülkemiz açısından bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Çünkü proje ile Kura Nehrindeki su kalite parametreleri izlenerek bölgede hem tarım hem içme suyu olarak kullanılan suyun kirlilik indeksi ortaya konulacaktır. Ayrıca çalışma, nehirdeki biyojeokimyasal süreçlerin ve kirlilik seviyelerinin belirlenmesine sunacağı katkı bakımından özgün bir değer ifade etmektedir.” sözleriyle, projenin önemini ve katkısını özetledi.

ARÜ’LÜLERDEN KURA NEHRİ’YLE İLGİLİ BİLİMSEL BİLDİRİ

Öte yandan Kura Nehri ile ilgili ARÜ Çevre Mühendisliği tarafından 2012 yılından beri bir takım çalışmalar yapıldı. Nehirle ilgili elde edilen veriler ve yapılan tespitler, Yrd. Doç. Dr. Sebahat Şeker, Yrd. Doç. Dr. Serkan Kükrer ile ARÜ Çevre Mühendisliği 3. Sınıf öğrencileri Mehmet Resul Almastaş ve Suat Siyer tarafından 18-21 Haziran 2013 tarihleri arasında Nevşehir’in Ürgüp İlçesinde düzenlenen “Uluslararası Çevre Bilimleri ve Teknolojisi Konferansı”nda bilimsel bir bildiri olarak sunuldu.

(BA-BA-S) ARDAHAN (KHA) 


İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.241261