Bakan Selçuk Kars’ta

"Bakan Selçuk Kars’ta"

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 17 yıllık AK Parti iktidarları döneminde sosyal yardım bütçesinin 21 kat arttığını belirtti. Bakan Selçuk, bu sürede 290 milyar lira tutarında sosyal yardım ulaştırdıklarını söyledi.

Bakan Selçuk Kars’ta

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 17 yıllık AK Parti iktidarları döneminde sosyal yardım bütçesinin 21 kat arttığını belirtti. Bakan Selçuk, bu sürede 290 milyar lira tutarında sosyal yardım ulaştırdıklarını söyledi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Kars'a geldi. Vali Türker Öksüz, milletvekilleri ve partililer tarafından karşılanan Bakan Selçuk, seçim koordinasyon merkezini ziyaret etti. AK Parti milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç'la beraber seçim koordinasyon merkezinde partililerle görüşen Bakan Selçuk, Kars'ı, Diyarbakır ve İstanbul'dan ayrı görmediklerini söyledi. Bütün il ve ilçelere hizmet götürmeye çalıştıklarını ifade eden Selçuk, "Bakanlık olarak sosyal hizmetlerde, sosyal yardımlarda olsun aynı hizmeti götürmeye devam ediyoruz" dedi.

Seçim koordinasyon merkezinde bir süre partililerle sohbet eden Bakan Selçuk, daha sonra esnafı ziyaret etti. İş yerlerine girerek esnafla görüşen Selçuk, ardından Valiliğe geçti. Vali Türker Öksüz ve bürokratlar tarafından karşılanan Selçuk, Bakanlığına bağlı birimlerin amirleriyle toplantı yaptı. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından açıklamada bulunan Selçuk, Bakanlığına bağlı kurumların yaptıkları çalışmaları gözden geçirdiklerini söyledi. Kars'ta huzurevi inşaatının tamamlandığını, 2019'da yeni bir sosyal hizmet merkezi açacaklarını söyleyen Selçuk, daha önce 300 olarak açıklanan toplum yararına çalışma programı kapsamında işe alınacakların sayısının ise 600'e çıkarılacağını bildirdi.

AK Parti'nin 17 yıllık iktidarları döneminde Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın büyük başarılara imza attığını ifade eden Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardım bütçesinin 21 kat arttığını vurguladı. 2 milyar lira olan sosyal yardım bütçesinin geçen yıl 43 milyar lira olarak gerçekleştiğini açıklayan Bakan Selçuk, şunları söyledi:

"Bugüne kadar da toplamda 290 milyar tutarında vatandaşlarımıza sosyal yardım ulaştırdık. Sosyal koruma çerçevesinde, sosyal güvenlik, sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar sacayağı bize ait. Sosyal hizmetlerde de talep odaklı değil, arz odaklı gitmeyi önemsiyoruz. Haneleri ziyaret ediyoruz. Aynı zamanda 513 bin yaşlı ve engelli vatandaşımız evde bakım desteğinden yararlanıyor. 123 bin çocuğumuza sosyal ekonomik destek veriyoruz. 2018 yılı sonunda asgari ücret işçi ve işveren uzlaşısıyla yüzde 26 gibi yüksek artışla 2 bin 20'ye yükseldi. İstihdam seferberliğine Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde tekrar ivme kazandırıyoruz 2019'da. Mottomuz da 'Burası Türkiye burada iş var'. Biz bunu Sayın Vekillerimiz, Valimizle beraber 'Burası Kars burada iş var' diyeceğiz. İnşallah toplum yararına çalıma da bunun mayasını oluşturacak."

BAKAN SELÇUK, ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERLE BULUŞTU

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kale Cafe Restoran’ta şehit aileleri, gaziler ve yakınlarıyla buluştu. 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 104'ncü yıldönümünü kutlayan Bakan Selçuk, "Çanakkale ruhunu besleyen, beyaz kefeniyle savaş meydanına çıkan, muzaffer komutan Sultan Alparslan'ın ruhuydu. Bu ruh, Anadolu'yu bize yurt kılmak için Kars'ta düşmana karşı savaşırken şehit olan Ebul Hasan El Harakani'nin ruhuydu. Bu ruhu yaşatmak için Malazgirt'te, Çanakkale'de Sarıkamış'ta, Kurtuluş Savaşı'nda Doğu ve Güneydoğu'da El Bab'ta Afrin'de,15 Temmuz hain darbe girişiminde bu toprakları bize vatan kılmak için canlarını feda eden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimizden Allah razı olsun" dedi.

Türk Milleti'nin bu vatan için çok ağır bedeller ödedeğini belirten Bakan Selçuk, şunları ifade etti:

"Bu toprakların hikayesini yazanlar, can verenler, milletimize Anadolu'nun kapılarını açtılar. Gazi milletimiz Malazgirtte Alparslan, Çanakkale'de Seyit Onbaşı, Sarıkamış'ta Nihat Binbaşı, 15 Temmuz'da Ömer Halisdemir oldu. Şehadete yürüyen aziz milletimiz, vatan için çok bedeller ödedi, nice zorluklara, acılara göğüs gerdi. Her bir ailemizin şehitleri, gazileri var. Her birimiz, her bir ailemiz 'vatan nedir, vatan uğruna şehit olmak, gazi olmak nedir', bunu çok iyi biliyor. Biz özgürlüğüne aşık, dimdik duran bir milletiz. Tarihin hiç bir döneminde baskıya boyun eğmemiş, esarete rıza göstermemiş milletiz. Bayrak inmesin, ezan susmayın diye nice şehitler verdik. Analar kınalı kuzularını, Mehmetlerini bu şuurla 'vatan sağ olsun' diyerek, şahadete uğurladı. Bizlere, yüreğimizde omuzlarda taşıyacağımız yüce bir vatan bıraktılar. Bu toprakların mayasını, tapusunu oluşturdu, birlik beraberliğimizin yegane teminatı oldular. Terör örgütleriyle, ülkemizi zayıflatmaya bölmeye çalışanlara en güzel cevabı şehitlerimiz, gazilerimiz verdi."

"35 BİNİ AŞKIN İSTİHDAM SAĞLADIK"

AK Parti hükümetleri olarak her zaman şehit yakınları ile gazi ve gazi yakınları için pozitif ayrımcılık yaptıklarını kaydeden Bakan Selçuk, daha önce bir olan şehit yakını istihdam hakkını 2'ye çıkardıklarını söyledi. 45 yaş şartını kaldırdıklarını da ifade eden Selçuk, 2002'de 6 bin 315 olan şehit yakını ve gazi istihdamının 35 bini aştığını bildirdi. Selçuk, "Eğitim desteği, ücretsiz seyahat desteği gibi ekonomik ve sosyal destek vermeye devam ediyoruz. Sizin acılarınızı dindirmeye gücümüz yetmez ama ailelerimize daha iyi hizmet sunmak refah seviyelerini artırmak için hiç bir fedakarlıktan kaçınmadığımızı bilmenizi istiyorum" diye konuştu.

CLK Boğaziçi Elektrik Enerji Çağrı Merkezi’ni de ziyaret eden Bakan Selçuk, sevgi evleri, engelli rehabilitasyon merkezi ziyaretlerinin ardından Sarıkamış’a hareket etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.227864