• 21 Ağustos 2019 Çarşamba

Bakırhan: “Tanzim satış yerleri uygulamasına zincir marketlerin eklenmesini üzüntüyle karşıladık”

"Bakırhan: “Tanzim satış yerleri uygulamasına zincir marketlerin eklenmesini üzüntüyle karşıladık”"

Kars Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Murat Bakırhan, vatandaşın ucuz ürüne ulaşması için başlatılan tanzim satış yerleri uygulamasına son alınan kararla zincir marketlerin eklenmesini üzüntüyle karşıladıklarını belirtti.

Bakırhan: “Tanzim satış yerleri uygulamasına zincir marketlerin eklenmesini üzüntüyle karşıladık”

 KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Murat Bakırhan, vatandaşın ucuz ürüne ulaşması için başlatılan tanzim satış yerleri uygulamasına son alınan kararla zincir marketlerin eklenmesini üzüntüyle karşıladıklarını belirtti.

MUTLU ETMİŞTİ

Başkan Bakırhan , “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylarda gerçekleşen esnaf buluşmasında bizlere moral veren ve daha sonrasındaki beyanları ile bakkallarımızı heyecanlandırmıştı. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla gıda, yaş meyve ve sebze fiyatlarındaki spekülatif hareketlerin önüne geçilmesi için geçtiğimiz aylarda başlatılan, tanzim satışları uygulaması vatandaşımızı olduğu gibi bizleri de mutlu etmişti. Büyükşehirlerde halkın ucuz ürünlere ulaşması için başlatılan ve gerektikçe yaygınlaşan tanzim satış noktaları uygulamasının, bakkallara da yayılacağı açıklaması sonrasında hazırlıklarımızı yaparak gelecek müjdeli haberleri bekliyorduk” dedi.

HAKSIZ REKABET

Tarım ve Orman Bakanlığınca, Migros, Carrefoursa, A101, ŞOK ve BİM gibi ulusal market zincirlerinde tanzim satış yapılacağını üzüntüyle öğrendiklerini söyleyen Başkan Bakırhan , “Bu uygulama kararı alınırken bakkal, market, manav ya da pazarcı esnafının durumu adil rekabetçilik açısından göz önüne alınmadığı düşüncesindeyiz. Burada yaşanacak haksız rekabet aşikardır” dedi.

Soruşturma açılmıştı

Bakırhan,“ Unutmamak gerekir ki, 4 Mart 2019’da Rekabet Kurulunca, tanzim satışlar için adı geçen 23 zincir marketin satış fiyatlarını belirlerken rekabet karşıtı davranışlar içerisinde bulunup, bulunmadıklarının tespiti amacıyla soruşturma başlatıldığı bildirilmişti. Soruşturma henüz sonuçlanmadan böyle bir karar alınmasını anlayamadık ve hüsrana uğradık” diye konuştu.

GÖREV BİLİYORUZ

Başkan Bakırhan , “TESK Genel Başkanımız Bendevi Palandöken öncülüğünde tüm illerin oda başkanları olarak, Cumhurbaşkanımız ve Tarım Bakanlığımızdan tanzim satış noktalarının yaygınlaştırılmasında öncelikle, bakkallarımızın ve yerel işletmelerimizin dahil edilmesini istedik. Bakkallarımız aracılığıyla her türlü ucuz ürünü tüketicilerimize ulaştırmayı bir görev biliyoruz” dedi.

HAKLI İSTEĞİMİZ

Bakırhan, “Tarım ve Orman Bakanlığınca alınan bu kararın yeniden gözden geçirilerek düzenlenmesini ve ürün çeşitliliğin ekonomik sıkıntı içinde olan bakkallar aracılığıyla halkımıza ulaştırılmasını istiyoruz. İnanıyoruz ki, Cumhurbaşkanımız ve Bakanlığımız bu kararı yeniden ele alarak haklı isteğimizi yerine getirecek, bizlerde vatandaşımıza hizmet etmenin gururunu yaşayacağız” diye konuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.233291