Balıkesir’de sineklere karşı soğuk sisleme sistemine geçildi

"Balıkesir’de sineklere karşı soğuk sisleme sistemine geçildi"

Balıkesir’de sineklere karşı soğuk sisleme sistemine geçildi

DATA[

Balıkesir’de sineklere karşı soğuk sisleme sistemine geçildi 

Balıkesir Belediyesi, sivrisinek ve haşere ile mücadeleye aldığı yeni araçla devam ediyor.
 
Yaşanan bol yağışlı bir mevsimin ardından gelen sıcak yazla birlikte uçkun, sivrisinek ve haşereyle mücadele çalışmaları da olanca hızıyla sürüyor. Bu çalışmalar kapsamında, belediyemize yeni alınan soğuk sisleme aracı da hizmete girdi.
 
Tifane marka, Mistblower tipindeki soğuk sisleme aracı, su bazlı olduğu için sıcak sisleme sisteminin tersine havayı, toprağı ve suyu kirletmiyor. Bitkiler üzerinde toksin etki yaratmayan ve hiçbir kanser yapıcı madde içermeyen dezenfektanı, çevrede %90`lara varan bir etki oluşturuyor. 35 beygir gücündeki araç, 50 metre uzaklığa ilaç püskürtebilme özelliğine sahip. 300 litre ilaç alabilen araç, 310 derece yatay ve 220 derece dikey hareket edebilme özelliğiyle girilmesi zor olan noktalarda bile etkili olabiliyor.
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı İsmail Ok, geceleri yürütülen ilaçlama faaliyetlerinin hava koşullarına bağlı olarak belirli bir program dahilinde sürdüğünü belirtti. Bu faaliyetlerin sadece yaz aylarında değil, yılın 12 ayında da yürütüldüğünün altını çizen Ok, “Sivrisinekle mücadele konusunda Mart ayında başlattığımız çalışmalar aralıksız devam ediyor. Sivrisinek ve haşerelerin daha yumurta (larva) halinde iken kaynağında yok edilmesi, mücadelemizin temelini oluşturuyor. Böylece mücadele, büyük ölçüde kolaylaşmış oluyor. Kullandığımız ilaçlar, sivrisinek ve haşere dışındaki canlılara ve çevreye zarar vermeyecek özellikte ve Dünya Sağlık Örgütü’nün onay verdiği, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ilaçlardır. İnsan sağlığına zararı yoktur” dedi.
 
Bunun dışında, çöplerin su birikintilerinin, su kuyularının da periyodik olarak ilaçlandığını ifade eden Başkan Ok, yeni alınan yüksek donanımlı araçla sivrisinek ve haşereyle mücadelede yüksek bir başarıyı yakalayacaklarını da belirtti. İsmail Ok ayrıca, insanların çevre temizliğine gereken duyarlılığı göstermeleri halinde, tüm canlılar için daha sağlıklı ve daha yaşanılabilir bir çevrenin oluşacağını sözlerine ekledi.
(MT-BA-S) BALIKESİR (KHA) - MUSTAFA TETİK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.229348