Balo Yerine Eğitime Katkı

"Balo Yerine Eğitime Katkı"

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Dedekorkut Eğitim Fakültesi İlk Öğretim Matematik Öğretmenliği son sınıf öğrencileri, mezuniyet balosu için topladıkları paralar ile Kars’ın ilk ve tek Matematik Laboratuvar sınıfı yapma kararı aldılar.

Balo Yerine Eğitime Katkı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Dedekorkut Eğitim Fakültesi İlk Öğretim Matematik Öğretmenliği son sınıf öğrencileri, mezuniyet balosu için topladıkları paralar ile Kars’ın ilk ve tek Matematik Laboratuvar sınıfı yapma kararı aldılar.

Öğrenciler Adil Bimay, Mahsun Derdiyok, Hacı Aydoğan Özbay, Yasemin Genç, Seren Yıldız, Sevda Şimşek, Reyhan Erol ve Semanur Uyanık balo hazırlıkları için yaptıkları toplantıda takdire şayan bir karara vardılar. Eğlence yerine eğitim gördükleri bölümün amacına uygun bir adım atmaları gerektiğini düşündüler. Yaptıkları istişare sonucu kenar mahalledeki bir okulun sınıfını boyayıp, masa, sandalye, kitaplık ve diğer malzemelerinde temin edilmesini sınıfın hazırlanarak Matematik Labaratuvar sınıfına dönüştürme kararı aldılar.

Öğrenciler daha sonra belirledikleri Bayrampaşa Mahallesi’ndeki Dede Korkut Ortaokulu’na giderek okul idaresiyle de istişarelerde ulunup sınıfı tespit ettiler. Ardından da harçlıklarını toplayıp boya ve diğer malzemelerin alınması için harekete geçtiler. Satın aldıkları boyalarla sınıfa giden öğrenciler işe koyularak boya yapmaya başladılar. İşlerine dört elle sarılan öğrenciler, ne kadar anlamlı bir iş yaptıkları boya yapmaya başladıklarında anladıklarını söylediler.

Mezun olup Kars’tan ayrıldıklarında geride geleceğimizi teslim edeceğimiz nesillerimize kalıcı bir hizmet bırakmayı arzuladıklarını belirten öğrenciler, çok mutlu olduklarını dile getirdiler.

Öğrencilerden Yasemin Genç, “Mezun olacağımız için burada bir eser bırakmak istedik. Diğer mezunların yaptığı gibi bir balo düzenlemek istedik ama daha sonra oturup düşündüğümüz zaman bunun yerine baloya harcayacağımız parayı birçok öğrenciye ulaştırabileceğimiz bir matematik sınıfı hazırlamaktı. Hayalimizi gerçekleştirmek için bir okul seçtik ve okulumuzda da çalışmalara başladık. Bizim gibi diğer fakültelerde Gen Bilgisi Öğretmenliği gibi bölümlerde bizimle beraber bu tür matematik öğretmenliği olarak hazırladığımız laboratuarlardan onların da hazırlamalarını, inşallah onlara da örnek olacağımızı göstermek istiyoruz. İnşallah daha güzel olacak” dedi.

Seren Yıldız ise “Birkaç arkadaş bir yola çıktık. Şu an elimizden geleni yapıyoruz. Usta bile tutmadık biz kendi ellerimizle burayı boyuyoruz. Kendi emiğimizin burada olmasını istedik ve 3 ay sonra 2019 mezunlara olarak Kars’tan gittiğimiz zaman geriye dönüp baktığımız zaman ‘evet bir Kars’ta bir hatıra bıraktık şu anda öğrenciler orada daha iyi eğitim alıyorlar’ diyebilmek bizim için her şeyden daha önemliydi bunun için de çok mutluyuz. Boyayı kendimiz yapıyoruz ama mobilya gibi diğer ihtiyaç duyduğumuz şeyler için de tabi ki yardım isteyeceğiz.” diye konuştu.

Adil Bimay da, “Gelecekte birer eğitimci olacağımız için okulun laboratuar ihtiyacı olduğunu düşündük. Matematik sınıfı açalım dedik. Eğlence anlayışımız balo yapmak değil de bir eser bırakmak isteği oldu. Böyle daha çok mutlu olabileceğimizi düşündük. Bir karar aldık ve matematik sınıfı projesi ile artık bir yola koyulduk.” dedi.

Mahsun Derdiyok, “Balo düzenleyip 2-3 saatlik eğlence yerine bir grup oluşturduk ve her birlikte geleceğimiz adına Kars’ta bir eser bırakmak için matematik sınıfı kurmak istedik. Bunun da faydalı olacağını düşünüyoruz. Gelecekte belki örnek alırlar ve bunun devamı gelir diye düşünüyoruz. Çok mutluyuz, çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Sevda Şimşek, “Biz mezun olduğumuzda arkamızda bir şeyler bırakmak istedik. Çünkü Atatürk’ün de dediği gibi ‘yeni nesiller bizim gibi öğretmenlerin eseri olacak.’ O yüzden onların daha iyi bir eğitim alması için bizlerde elimizden geleni yapmaya çalıştık. Elimizden bu kadarı geldi bizde bu kadarını yapabildik. Mutluyuz” görüşünü paylaştı.

Hacı Haydar Özbay, “Büyükşehirde eğitim gördüm. Burada büyükşehire göre eşit bir eğitim olmadığından dolayı uygun bir okul seçip o okulu büyükşehir statüsüne kavuşturmayı arzuladık. Burada matematik laboratuarı açıyoruz. Materyaller, projeksiyon olsun bilgisayar olsun oturaklar olsun tüm bunları en iyi şekilde yerleştirmek istiyoruz.” fikrini dillendirdi.

Semanur Uyanık da şunları söyledi:

“Bu okulda ben staj öğretmenlik yaptım. Hepsi benim ilk öğrencilerim. Onlar için bir şeyler yapabilmek onların bu okulunda hizmette bulunmak çok güzel. Kars’tan gittikten sona onların burada mutlu olduğunu düşüneceğim. Geriye baktığımda öğrencilerim burada ders işlediğinde diyeceğim ki ‘arkadaşlarımla beraber bir eser bıraktık.’ BU yüzden bu projede görev aldım.”

Boya işleri tamamlandıktan sonra diğer malzemeler yerleştirilecek ve önümüzdeki süreçte açılışı yapılarak öğrencilerin hizmetine sunulacak.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.288701