Başbağlar’da Madalyonun Diğer Yüzü

Başbağlar’da Madalyonun Diğer Yüzü

Volkan KARAKAYA yazdı

Başbağlar’da Madalyonun Diğer Yüzü


Başbağlar’da Madalyonun Diğer Yüzü

KAFKAS HABER AJANSI

Volkan KARAKAYA

( volkan_kara_kaya@hotmail.com)

Yirmi beş yıl üzerinden geçmesine rağmen tek tutuklusu olmayan, kanayan yara olan BAŞBAĞLAR katliamında katledilen mazlumları seneyi devriyesinde tekrar rahmetle anıyoruz. Başbağlar deyince zihnimizde kalanlar, dumanların yükseldiği, sokaklarda yanmış cesetlerin bulunduğu resimlerdir. Her yıl 5 Temmuzda anılan Başbağlar katliamını başka bir açıdan incelemek gerekir.

 Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde PKK tarafından 33 kişiyi 5 Temmuz 1993 yılında katledildi. Sivas'ta 2 Temmuz 1993'teki Madımak Oteli katliamın bir nevi intikamını almak için Erzincan'ın Kemaliye ilçesi Başbağlar köyünde, akşam ezanı sonrası camiye giden 22 kişi ve köy çevresinde bulunan tarlalarda çalışan ve köye dönen 4 kişi kurşuna dizildi. Köyde bulunan 1 cami 191 ev ve okul, içindeki insanlarla birlikte yakıldı. Katledilenlerden 1’i kadın 4 kişi yanarak şehit oldu. Toplam da ise 33 kişi şehit oldu. Bundan sonraki gelişmeler oldukça ilginçtir. Jandarma telefonla aranmış ancak Jandarma olayın üzerinde 14 saat geçmesine rağmen ancak,  sabah 10.10'da köye gelmiştir. Diğer yandan Başbağlar katliamında ölenlerin otopsisi dahi yapılmamıştır. Ayrıca basılıp, yakılan evler, ortada delil bırakmamak için iş makineleri ile dümdüz edilmiştir. Köyde bulunan 210 hanenin 191'i yanmıştır Katliam sonrasında, olay yerinde 585 adet boş kovan bulundu fakat kovanlara balistik inceleme yapılmamıştır. 585 kovanın atılması dahi saatlerde sürmüştür. 585 kovanın sesini, ne güvenlik kuvvetleri nede jandarma duymamıştır. Sabahın ilk ışıklarına kadar katliam sürmüştür. Yardım çığlıkları arşı alaya yükselmişti. Fakat bu feryat figanlar telefonla irtibat kurulan Jandarmaya ulaşmamıştır.

Olay yerinden toplanan 585 kovanın ne bir incelemesi ne de balistik çalışması yapılmadığından katliamda kullanılan silahlarda tespit edilememiştir. Katliam sonrası olay ile ilgili gözaltına alınan Gürsel Aktaş, Hasan Boztaş, Ali İhsan Akgül, Cahit Aktaş, Aleattin Boztaş, Kenan Uludağ, Hayri Uludağ, Erdal Karakoç, Şahin Karakoç, Aziz Bozoğlu'nun da bulunduğu 14 sanık suçlarını itiraf etmiştir. Fakat ne acı ki katliama karıştığı iddia edilen ve sorguda suçlarını itiraf eden kişiler, sanık yakınlarıyla ve görgü tanıkları ile yüzleştirilmedi. Dönemin hâkimlerince  "Teşhis usulsüz" denilerek tetikçiler serbest bırakıldı. Bu şahıslara bir daha ulaşılamadı. Daha sonra Erzincan Devlet Güvenlik Mahkemesinde görülen dava İzmir DGM'ye alındı. Katliamın faillerini bulmak amacı ile görülen davaların Erzincan'da 4, İzmir'de 24 duruşması yapıldı. Son olarak elde kalan iki pkk lı İtirafçı oldu. Davanın başka bir tırajı komik yanı ise, bu itirafçılarda terör örgütüne yardım ve yataklık suçunu işlediği gerekçesiyle ceza aldı. Başbağlar davasında ise, ceza alan tek sanık olmadı.

Kim ne derse desin pek çok hain ve istihbarat elamanlarınca gerçekleştirilen Madımak olaylarının intikamı Başbağlar’da kadın, çocuk, yaşlı katledilerek alındı. Başbağlar’ın faillerini doğu çalışma gruplarında, 28 Şubat darbecileri arasında aramak gerekir. Fakat zalimlerin 1000 yıl sürecek dedikleri hükümleri başlarına yıkıldı. Gerçek hüküm sahibi Allah (c.c) Müslüman Türk’ün eli ile zalimleri bu dünyada da zelil etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Başbağlar’da Madalyonun Diğer Yüzü
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Başbağlar’da Madalyonun Diğer Yüzü Sonraki Haber >>

Başbağlar’da Madalyonun Diğer Yüzü

DMCA.com Protection Status

Başbağlar’da Madalyonun Diğer Yüzü

  Yukleme: 0.279060