• 22 Ağustos 2019 Perşembe

Ben Kültür Elçisiyim

"Ben Kültür Elçisiyim"

Ünü Türkiye sınırların aşan ve bu güne kadar ulusal ve uluslararası 278 ödül sahibi ünlü tasarımcı Cemil İpekçi, Avrupa”daki çalışmalarıyla ilgili olarak Rotterdam kentinde bir basın ve bilgilendirme toplantısı organize etti.

Ben Kültür Elçisiyim

KAFKAS HABER AJANSI / Ergun KULA  Rotterdam

Ünü Türkiye sınırların aşan ve  bu güne kadar ulusal ve  uluslararası 278 ödül sahibi ünlü tasarımcı  Cemil İpekçi,  Avrupa”daki çalışmalarıyla ilgili olarak Rotterdam kentinde bir basın ve bilgilendirme toplantısı organize etti.

Toplantıya Sanatçı Cemil İpekçi’nin yanı sıra hukuk danışmanı Tarık Saki, Sanatçının Baş  asistanı Oya Demirbag  ve Aynur Gümüşalev  ile  birlikte  Rotterdamdakı Masha Restaurantında   açıklamalar yaptı. Cemil İpekçi   açıklamalarında  Kendisini bir kültür elçisi olarak gördügünü ve bu bağlamda da yaklaşık 2 yıldır Hollanda da bazı çalışmalarda bulunduğunu anlattı. Sanatçı  Bu  baglamda  da Başta Batı Avrupa  olmak üzere Dünyanın değişik ülkelerinde  Anadolu ve Osmanlı Motiflerini tanıtmaya  çalışıyorum.

Hollandalılar Türkiye’nin  asıl yüzünü bilmiyorlar. Türkiye onların gördüğü gibi değil.  Türkiye  moda da ve yaşam  alanında Hollanda’nın yüz yıl gerisinde. Hollanda ile Türkiye arasında yüzyıllar evvel  lale ile başlayan  dostluk artarak sürüyor. Bu dostluğun gelişmesinde ve ilerlemesinde biz sanatçılara da görevler düşüyor.

Ben  bundan  iki yıl evvel arkadaşlarımla birlikte Hollanda da  bir atılım yaparak bu ülkeye geldik . Önümüzdeki  aylarda Rotterdam Kentinde  Batı Avrupa büromuzun  açılışını yapacağız. Diyen İpekçi konuşmasına devamla Geçtiğimiz günlerde Rotterdam Anakent Belediye Başkanıyla bir görüşme yaptık. Önümüzdeki aylarda Rotterdam Belediyesiyle birlikte bazı projeleri hayata  geçireceğiz. Bu bağlamda da  çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Çalışmalarımıza Hollanda makamları büyük ilgi gösteriyor. Çalışmalarımıza gösterilen ilgi bizleri oldukça mutlu ediyor. Moda Tasarımcısı olarak ulusal ve uluslararası düzeyde bir çok başarılı çalışmaya imza atmayı başardım. Bu güne kadar 278 ödül aldım. Bu bağlamda da Ülkemiz Türkiye yi en iyi biçimde tanıttım tanıtmaya devam ediyorum.  Dünyanın degişik  coğrafyalarında Osmanlı ve Anadolu motiflerini ve kıyafetlerini tanıtmaya devam ediyoruz.

Dünyada  tek bir dil vardır. O da sanattır. Biz de bu alanda adete bir kültür elçisi gibi çalışıyoruz diye açıklamalar yapan sanatçı, kendisinin  ‘kostüm tarihçisi’ diye tanımlanmasını isteyen ünlü tasarımcı Cemil İpekçi  Hollanda da olmaktan mutluyum, Bu ülkede ve Batı Avrupa’da güzel çalışmalara imza atacağız.

Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda; Cemil İpekçi, Hollanda’ya geliş sebepleri, 2 yıldır yaptığı araştırmalar hakkında bilgi veren  Cemil  İpekçi  1966 yıllarında Amsterdam’a geldiğini, o zamanlar Rotterdam’ın bir köy gibi olduğunu şimdilerde ise  son derece modern bir şehir haline dönüştüğünü, bu sebeple de Rotterdam şehrini tercih ettiğini söyledi.

Son 10/15 yıldır Hollanda’dan öğrencilerin staj için İstanbul’a  kendisine geldiğini ancak bu öğrencilerin çizmek dışında hiçbir şey bilmediklerini, belirtti.

HOLLANDALI TANINMIŞ BİR TASARIMCI YOK

İpekçi, Hollandalı bir tasarımcının dünya tarihinde yer almadığını vurguladı. “Bir ülkenin tasarımcısının kendi gömleğini bilmediği sürece başarılı olamayacağınai” vurgu yapan İpekçi, Fransız ve İtalyan dünya markalarından örnekler verdi.

 Kendisinin de iğne oyası, basma ve pazen ile ‘Cemil İpekçi’ olduğunu söyledi.

Türkiye moda’da, yaşam biçiminde Hollanda’dan yüz yıl ileride… Bu alanda Hollanda , Türkiye Mukayese bile  edilemez! Olduğunun altını çizen  Cemil  İpekçi, Türkiye ile Hollanda arasında ki dostluğun 1562’de sevgiyi simgeleyen lale ile başlamasının çok anlamlı olduğunu söyledi. “Özellikle kostüm tarihini incelediğinizde, pamuklu ceketler, dokumalar hatta saraylarına serilen halılar ve benzeri bir çok moda içerikli ürünler Hollandaya  Osmanlı’dan gelmiştir. Bunun sonucu da  böylelikle yüzyıllardır süren bir dostluk alışverişleri olmuştur.

Sanatçı, konu ile ilgili açıklamalarının devamında , İki ülke arasında var olan moda ile ilgili bu ilişkilerve işbirliklerini daha da ileriye götürmeyi hedeflediğini ve bu amaca yönelik projeler gerçekleştirmeye çalışacaklarını söyledi.

Ayrıca Rotterdam’da Bülent Türker’in kendi evinde kurduğu Çanakkale müzesinden çok etkilendiğini, tasarımlarında Çanakkalede savaşan askerlerin elbiselerinden esinleneceği adı ‘Gelibolu’ olabilecek kolleksiyonlar yapabileceklerini belirtti.

Cemil İpekçi konuşmasına devamla

 2019 yılında, Hollanda’danın  degişik kentlerinde  konusu ile ilgili dersler vermeyi, özellikle hanımlara yönelik seminerler, workshoplar ve defileler düzenlemeyi planladığını açıkladı.

Son günlerde özellikle sosyal medya’da çıkan paylaşım ve yorumlarla ilgili, kendi özel hayatının kimseyi ilgilendirmediğini, sadece yaptığı işlerle gündeme gelmek istediğini belirten Cemil İpekçi Beni belden aşagı vurmak isteyenler şunu bilsinlerki Cemil İpekçi iyi bir savaşçıdır. Beni alt etmek o kadar kolay degildir. Ben sanatımla gündemde olmak istiyorum, Özel hayatımla  değil . diyerek sözlerini noktaladı.

Daha sonra karşılıklı sohbet şeklinde süren bilgilendirme  ve basın toplantısı samimi bir ortamda sona erdi .

(BA-BA-S) MERKEZ (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.219244