• 21 Ağustos 2019 Çarşamba

Bir şehrin hikayesi

"Bir şehrin hikayesi"

Milliyet gazetesi yazarı Ali Canip Olgunlu’nun, “Bir şehrin hikayesi” yazısı:

Bir şehrin hikayesi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Milliyet gazetesi yazarı Ali Canip Olgunlu’nun, “Bir şehrin hikayesi” yazısı:

Kars, Kafkasya’yı Anadolu’ya açan kapıdır, coğrafi konumu şehre ticari ve dini kimlikten öte ve önce stratejik askeri karakter sağlamıştır

Urartu döneminden cumhuriyete kadar tarihi boyunca başta kale ardından da tabya tipi askeri mimari yapılarının yoğunlukta olması Kars’ın asker kimliğinin göstergeleridir.

Her şeyin varlık nedeni olan kültürün yansımaları olarak gösterebileceğimiz dans, müzik ve edebiyat ürünlerinin de asker motifli olması şehrin askeri kimliğini doğrular durumdadır.

Kimi zaman bir geçiş yeri, çoğu zaman ise yarı göçebe halkların yerleşim yeri olan Kars’ta Azeri, Terekeme, yerli isimleri altında Türk boyları, Malakan olarak bilinen ve her zaman sevgiyle hatırladığımız Rus kökenli insanlar ve Kürt dostlar şehrin etnik yapısını meydana getiren renklerdir. Tüm bu alt kimlikler Kars’ta modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu mavi gözlü dev adam olan Mustafa Kemal Atatürk’ün misyon ve vizyonunu üst kimlik olarak özümsemiş durumdadırlar. Bu durumun önem arz eden tarafı şehre mutluluk, huzur ve kültürel zenginlik sağlamış olmasıdır. Alt kimlikler birbirlerini ne yok saymıştır ne de yıpratmıştır (küçük ölçekli istisnalar dışında) aksine birbirlerini renklendirmek için özellikle mizah yönlerini aktivite etmişlerdir.

40 yıl süren imar faaliyeti

1828-1829 Osmanlı - Rus Savaşı’nda kısa bir süreliğine dahi olsa Rus edebiyatının dev şairi Puşkin’i misafir eden şehir aynı yüzyıl içerisinde yeniden tekrar eden Osmanlı- Rus savaşında (1855 Kırım Savaşı) gazi unvanı alarak ünlü savunmasını tarihin her döneminde hafızalara yazabilmiştir. 1855 Kırım Savaşı’nın portresi bu defa bir şair değil General Williams’tır.

1877-1878 yıllarında meydana gelen Osmanlı - Rus Savaşı’nda yenilen Osmanlı, savaş tazminatı karşılığında Batum ve Ardahan ile birlikte Kars’ı da Çarlık Rusya’sına vermek durumunda kalmıştır. Rus askeri dış polikasında önemli bir stratejik şehir olan Kars nihayetinde ele geçirilince hemen Baltık mimarisi tarzında imar edilir. Kare ve diktörtgen şeklinde parsellenen araziler üzerine kısa zaman içerisinde dini, sivil ve özellikle de askeri mimari eserler yapılır. Ve bu kalıcı yerleşim imar faliyetleri kırk yıl devam eder; 1917 Bolşevik devrimi sonrasında ise dönemin konjonktürü neticesinde Kars ve Ardahan Kazım Karabekir Paşa vasıtasıyla Anadolu topraklarına yeniden dahil edilir. Bu yılların öne çıkan portresi ise mistik düşünür Gürciyev’dir.

Ne uykusuz ne de uzakta

Çok kültürlü yapısı ve farklı kültürlerin iç içe geçmiş mimari eserleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi uzun yıllardan beri bekleyen Kars’ın bu sessizliğini Cemal Süreya şu şekilde dile getirmişti: “Beyaz, uykusuz ve uzakta”. Ancak çocukluğumun mutlu ve özgür düşünceli şehrine kültür ve sanat gözü ile bakmaya başladığımız son 13 yıldan itibaren Kars artık ne uykusuz ne de uzaktadır. Beyaz kimliğini elbette kristal yağan kardan alan şehir tek mevsimliktir. İlbahar, yaz ve sonbahar bu şehirde kendini gösteremez. Lakin başka hiçbir şehir de Kars’ta olduğu gibi kış mevsimini bu denli hikaye haline getirememiştir. Kış her yerde soğuktur; Kars’ta ise kış mevsimini dans, müzik ve edebiyat ısıtır.

Değerli dostlar bu yazı ile birlikte dört hafta boyunca affınıza ve sabrınıza sığınarak Kars şehrini konu edeceğim. Çünkü kültür vasıtasıyla uykusundan uyanan, herkes ve her yere artık çok yakın olan şehrimiz ne yazık ki nitelikten uzak turizm ve onun figüranları tarafından yeniden çok uzun bir uykuya yatırılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kars bir kültür şehridir; kültürün tüm değerlerini özümsemiş turizmcilerle yakalamış olduğu ivmeyi koruyabilir ve sürdürebilir; kültürden bihaber kurum ve kişilerin ekonomi odaklı istek ve yatırımları şehri tüketir, ahlakını zedeler.

Bu bağlamda amacım şu an Kars’ın karşı karşıya kaldığı ve ne yazık ki Anadolu’nun da 1970’lerden itibaren içerisinde bulunduğu temel kültür sorununun turizmle bağlantılı durumunu ele almak, çözüm bulmaktır.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

////////

Kars Ticaret ve Sanayi Odası Tarafından Elektronik İhale Eğitim Semineri Düzenlenecek

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Seminer 18 Temmuz Perşembe günü sabah firma yetkililerine öğleden sonra da kamu kuruluş çalışanlarına yönelik Halk Kütüphanesi’nde iki ayrı oturum şeklinde verilecek.

Bilindiği üzere, Kamu İhale ve Mali Mevzuatlarındaki pek çok hüküm, ülke gelişmelerine ve yeni koşullara uyarlanması zorunluluğu ile sıklıkla değişmektedir. Bu durumun doğal bir sonucu olarak kamu idarelerinde değişikliklere ayak uydurulabilmesi için eğitim gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Son dönemlerde mevzuatta birçok değişiklik meydana gelmiş Kanun Hükmünde Kararnameler ve Cumhur Başkanlığı Kararnameleri ile Kamu İhale Mevzuatında yeni uygulamalar getirilmiştir.

2017 ve 2018 yılları içerisinde İhale mevzuatında köklü değişiklikler yapılmış ve uygulama yenilikleri getirilmiş, 2019 yılı içerisinde özellikle 16 Mart 2019 tarihinde Kamu İhale Mevzuatı ve ikincil mevzuatta esaslı değişiklikler yapılmış, Mal Alımları, Hizmet Alımları, Yapım İşleri ve Danışmanlık Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmelikleri ile Kamu İhale Genel Tebliği, İhalelere Yönelik Başvurular Hakkında Tebliğ ve İhalelere Yönelik Başvurular Hakkında Yönetmelik hükümleri ile ihalelere ilişkin tip sözleşme, tip şartname ve standart formlarda değişiklikler gerçekleşmiştir. Bu değişikliklerle birlikte Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğine de yenilikler getirilmiştir. Yapılan değişikliklerle birlikte Kamu İhalelerinde yeni bir dönem başlamıştır.

Bu değişiklikler ve düzenlemeler söz konusu konularda eğitim ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Bu kapsamda tarafımızca detaylı bir program hazırlanmış, söz konusu konulara ilişkin eğitim eksikliklerinin, uygulamaya yönelik bir anlatım üslubu ile giderilmesi planlanmıştır.

Seminerimize, Odamıza kayıtlı olan firma temsilcilerimiz ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarının, ihale ve satın alma süreçlerinde yer alan, harcama yetkilileri, daire başkanları, şube müdürleri, personel dairesi veya müdürlüğünde görev alanlar, ihale işlemlerinden sorumlu görevliler, gerçekleştirme görevlileri, mali hizmet uzmanları, yaklaşık maliyet veya teknik şartname hazırlayanlar, ihale komisyonlarında, kontrol teşkilatlarında, muayene ve kabul komisyonlarında görev alanlar ve diğer ilgililerin katılmaları faydalı olacaktır.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.230928