KÜLTÜR - SANAT Haber Girişi : 01 Ekim 2019 00:55

Bir Zamanlar Selçuklu Sergisi Kars’ta

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi (GAKSA) işbirliğinde gerçekleştirilen "Bir Zamanlar Selçuklu" adlı gezici sergi Kars’ta mola verdi.
Bir Zamanlar Selçuklu Sergisi Kars’ta

Bir Zamanlar Selçuklu Sergisi Kars’ta

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi (GAKSA) işbirliğinde gerçekleştirilen "Bir Zamanlar Selçuklu" adlı gezici sergi Kars’ta mola verdi.

Kars Valiliği ev sahipliğinde Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından organize edilen sergi, halk arasında “Kanlı Tabya” olarak anılan Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesinde açıldı.

Serginin açılışını; Kars Valisi Türker Öksüz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ve Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat yaptı.

Açılışın ardından Işın Fırat sergiyi gezenleri adeta geçmişe taşıyarak gönül tellerine dokundu. Anadolu’da Selçuklu döneminde yaşamış sultanları, hanım sultanları, banileri, ruhanileri, alim ve bilim insanlarının kitre heykellerin sergilendiğini söyledi. Ayrıca onların yaşantılarını anlatan menkıbe tasviri yağlı boya tabloların, dönemin replika keçe başlıkları ve Konya Olgunlaşma Enstitüsünün hazırlamış olduğu Selçuklu kostümlerinin de yer aldığı sergi büyük ilgi gördü.

Bitlis ve Van’ın ardından, 30 Eylül - 4 Ekim 2019 tarihleri arasında Kars’ta gezilebilecek olan sergi turnesine devam edecek. İdil Fırat: “Sergilenen heykeller kitreden yapılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile 30 yıldan beri ‘Bir Zamanlar Selçuklu’ temalı sergi için uğraş veriyoruz. 50 adet kitre heykel, 50 adet replika şapka, 50 adet menkıbe tasviri Aynur Atayurt’un yağlı boya tabloları, Konya Olgunlaşma Enstitüsü işbirliğinde hazırlanmış 20 adet döneminin kostümlerinin yer aldığı bir sevgidir. Bu sergide heykeller kitleden yapılmıştır. Çalıştayı takribi 10 yıl kadar akademisyenler eşliğinde yapılmıştır. Kars’taki öğrencilerimize, yeni nesillere Selçuklu tarihini tanıtabilmek adını buradayız. Buradan sonra Bakanlığımızın himayesinde 15 il Anadolu turnesinde olup. Topkapı Sarayı’nda bitireceğiz. Amacımız Anadolu Selçukluyu genç nesillere tanıtabilmek,  yabancılar içinde İngilizce çevirileri var. Anadolu Selçukluyu anlatmak istiyoruz. Anadolu’da kimler yaşamış Anadolu’muza ne gibi katkılarda bulunmuşlar gibi bunları sergilemek istedik.” dedi.

Kars Valisi Türker Öksüz ise serginin Anadolu Selçuklu tarihine ışık tuttuğunu belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde Işın Fırat’a teşekkür ederek, Anadolu’nun çok zengin bir kültüre sahip olduğunu da hatırlattı.

Vali Türker Öksüz, “Bu sergide Anadolu Selçuklularının tarihine şahitlik ettik. Sergilenen eserler ile anlatılanlarla yüzyıllar öncesine gittik. O dönemlerde yaşayan devlet büyüklerini tanıma fırsatı bularak çok önemli bir anı yaşadık.  Sanki onlar canlandı beraber birlikte onlarla aynı ortamı teneffüs ettik. Onları bir kez daha burada almış olduk. Şunu ifade etmek isterim ki burada yaşayan tarihimize ışık tutan katkı sunan Anadolu Selçuklu Devleti’nin o dönemde yaşayan herkesi bir kez daha rahmetle minnetle anıyorum. Biz çok hakikaten çok zengin bir kültürün yanında çok önemli bir tarihin mirasçısıyız. Bu dünyada ender ülkeleri ender milletlere nasip olan bir şeydir. Bunun kıymetini bilelim. Geçmişimizden alacağımız bu ilhamı geleceğe ışık olarak yansıtalım.” diye konuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK