• 24 Ağustos 2019 Cumartesi

Böyle su sevinci görülmedi

"Böyle su sevinci görülmedi"

KAFKAS HABER AJANSI / Kars’ın Digor İlçesinin yaylalar mevkiinde karayolu altından çıkan su köylüleri sevince boğdu. Hayvan otlatan çocuklar tarafından bulunan su büyük sevince neden oldu.

Böyle su sevinci görülmedi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK / ÖZEL HABER

-KARS’TA KARAYOLUNDAN ÇIKAN SU, YAYLACILARI SEVİNCE BOĞDU

-BUZ GİBİ SUYU BAŞINDAN AŞAĞI DÖKEN VATANDAŞ SEVİNCİNİ SOSYAL MEDYADAN CANLI YAYINDA BÖYLE PAYLAŞTI

-DİGOR’UN YAYLALARINA SU GÖTÜRMEK İÇİN KÜREKLERLE KANAL AÇTILAR

-İL ÖZEL İDARESİ EKİPLERİ BÖLGEDE ETÜT ÇALIŞMASI YAPACAK

-DİGOR YAYLALARININ SU HASRETİ SONA ERİYOR

Kars’ın Digor İlçesinin yaylalar mevkiinde karayolu altından çıkan su köylüleri sevince boğdu. Hayvan otlatan çocuklar tarafından bulunan su büyük sevince neden oldu. Köylüler küreklerle kanal açarak suyu bir arada toplamaya çalıştı. Köylülerin akın ettiği bölgede bir vatandaşın buz gibi suyu başından aşağı dökerek sevincini göstermesi, sosyal medya hesaplarından canlı yayınla köylülere izletildi. İl Özel İdaresi ekiplerinin bölgede etüt çalışması yapacağı öğrenildi.

Digor’un 11 yaylasının bulunduğu bölgede hayvan otlatan Ömer Adikti ve Muhammed İsmail Adikti isimli çocuklar karayolu altından bu çıktığını gördüler. Sevinçle koşarak soluğu Düzgeçit köyü yaylasında aldılar. Uzun yıllardır 20 kilometre mesafeden eşek sırtında yaylalarına su taşıyan köylüler suyun bulunduğunu duyunca kürekleri alıp koşarak suyun bulunduğu alana gittiler. Suyun berrak ve içilebilir şekilde olduğunu gören köylüler küreklerle kanal açıp suyu kuyularda biriktirmeye başladılar.

Durumu İl Özel İdaresine bildiren köylüler, ekiplerin gelip bölgede etüt çalışması yapacaklarını öğrendiklerinde de sevinçlerine sevinç kattılar.

Düzgeçit Köyü’nden Mehmet Adikti ise alana geldiğinde suyu görünce büyük bir sevinç yaşadı. Adikti, suyun çıktığı kaynağa giderek önce kana kana su içti ardından da buz gibi suyu başından aşağı dökerek sevincini paylaştı. Adikti’nin bu hareketi sosyal medya hesapları üzerinden canlı canlı köylülere izlettirildi.

Düzgeçit Köyü Muhtarı İrfan Adikti ve Bayırbağ Köyü Muhtarı kazım Budak da alana gelerek sudan bölgedeki yaylaların da yararlanması için İl Özel İdaresi yetkililerinin kendilerine yardımcı olmalarını istediler.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.281147