• 18 Temmuz 2019 Perşembe

Büyükelçiler Kars’ta

"Büyükelçiler Kars’ta"

İTALYA BÜYÜKELÇİSİ MASSİMO GAİANİ: TÜRKİYE’NİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖRDÜK

Büyükelçiler Kars’ta

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

İTALYA BÜYÜKELÇİSİ MASSİMO GAİANİ: TÜRKİYE’NİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖRDÜK

01 -03 Mart 2019 tarihleri arasında Kars-Sarıkamış ve Erzurum Palandöken Ejder3200 Kayak Merkezlerinde düzenlenen “kar-rafting” etkinliğine katılmak için Kars’a gelen 37 ülkenin büyükelçisi kentti gezdi.

“Büyükelçiler Arası Kar Rafting Organizasyonu” etkinliğine, Azerbaycan, Brezilya, Burundi, Danimarka, Filipinler, Fildişi Sahilleri, Gabon Cumhuriyeti, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Hırvatistan, İtalya, Japonya, Kenya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kosta Rika, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs, Küba, Letonya, Libya, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Malezya, Malta, Meksika, Moldova, Nijerya, Romanya, Sırbistan, Sri Lanka, Sudan, Tacikistan, Tanzanya, Vatikan, Vietnam ve Zambiya’dan katılan büyükelçiler, organizasyon süresi boyunca hem eğlenceli bir kar rafting faaliyeti gerçekleştirecek hem de Kars ve Erzurum’un tarihi ve turistik yerlerini gezecek.

Büyükelçiler Kars gezisinde Ani Ören Yeri, Kars Kalesi ve civarındaki tarihi doku, Ebu-l Hasan Harakani Hazretleri Türbesi, Evliya Camii’ni ziyaretin ardından Kaz Evi’nde Kars Kazı’nın leziz etinden tattılar.

Danimarka Büyükelçisi Svend Olling, “Bu benim Kars’a ilk ziyaretim. Sabah havalimanına indikten sonra hızlı bir şekilde Ani Ören Yeri’ne gittik. Kars’a özel ve ünlü olan bir de kaz yemeği yedik. Sonrasında da şehir merkezini gezdik” dedi.

İtalya Büyükelçisi Massimo Gaiani de, “Gerçekten de çok ilginç bir ziyaret oldu. Bu ziyaret bize aynı zamanda da Türkiye’nin büyüklüğü hakkında bir fikir vermiş oldu. Aynı zamanda bulunduğu konum itibariyle etrafında çevrili olan unsurlarıyla ilgili de bize fikir veriyor. Etrafında çok farklı yer, sınır ve ülke var. Gerçek ipek yolunu da görmüş olduk. İnsanların ticaret amaçlı mallarını satmak için hareket ettiği ve üzerinde Asya ile bağlantı yolu olan bu yolu da kendi gözlerimizle görmüş olduk. Genel olarak oldukça hoş ve bilgilendirici bir ziyaret oldu böylelikle bu ziyaretle gerçekten de çok güzel yerler görmüş olduk” diye konuştu.

Büyükelçiler daha sonra Sarıkamış’a hareket etti.

TARİHİ İPEK YOLU

Tarihi İpek yolu, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan bir ticaret yolu olmasının ötesinde, 2000 yıldan beri bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların da izlerini taşımakta ve olağanüstü bir tarihsel ve kültürel zenginlik sunmaktadır.

Turizm ürünleri bağlamında çok önemli bir potansiyele sahip olan özellikle Erzincan, Erzurum ve Kars illerinde turizm ürünlerinin uluslararası seviyede tanıtılması ve pazarlanması amacıyla ortaya çıkan bir yapı olarak ‘Skisilkroad’ yani “kayağın ipek yolu” markasıyla bir Destinasyon Yönetim Organizasyonu için bir pazarlama ve tanıtım çalışmalarının yürütülmesi öngörüldü.

Başkanlık 2018 yılı yatırım programına “Bölgesel Destinasyon Yönetim Organizasyonu (DAP)” projesi dâhil edildi ve bu kapsamda Bölgesel Destinasyon Yönetim Organizasyonuna ilişkin olarak teknik ekibin yer aldığı bir ofis oluşturulmuş ve faaliyetlerine başladı.

Destinasyon Yönetim Organizasyonun amacı; Erzurum, Erzincan ve Kars illerinin turizm ürünlerinin uluslararası alanda tanıtım ve pazarlanmasını sağlamak ve bu yapının sürdürülebilirliğiyle birlikte bölge aktörlerinin içerisinde yer alacağı bir yönetim yapısını oluşturmak. Bu sayede kendi kendine yetebilen ve turizmin pazarlanması noktasında stratejiler ve hedefler ortaya koyup, bunları gerçekleştirebilecek bir yapı ortaya çıkarmak amaçlanmakta.

Bölgesel Destinasyon Yönetim Organizasyonu belirtilen illerin sadece kış turizmi değil, kültür turizmi, doğa ve spor turizmi, yayla turizmi, sağlık turizmi vb. tüm turizm ürünlerinin yılın 12 ayını kapsayacak şekilde uluslararası alanda tanıtımı ve pazarlanması faaliyetlerini yürütecek.

KAR RAFTİNGİ NEDİR?

DYO kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerden birisi de ülkemizde görev yapan yabancı misyon çalışanlarının katılacağı bir ‘Kar-Rafting’ yarışmasıdır.

Kar-Rafting etkinliği özel hazırlanmış bir pistte aynı hizadan bırakılan iki botun birbirini geçmesi temeline dayanan rekreatif amaçlı bir etkinliktir. Kar- Rafting etkinliği sportif anlamda çalışmaları yapılmış, sahada denenmiş, tüm güvenlik tedbirlerinin alındığı bir aktivitedir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.232698