• 18 Eylül 2019 Çarşamba

Canlar Hz Ali’yi andı

"Canlar Hz Ali’yi andı"

Canlar Hz Ali’yi andı

DATA[

Canlar Hz Ali’yi andı 

Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi Başkanı Kemal Atalar: “Devletin alevisi olmak istemiyoruz”
 
Hz. Ali öldürülüşünün 1350’nci yılında tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye ve Şanlıurfa’da da düzenlenen etkinliklerle anıldı.
 
Dördüncü Hz Ali’nin ölüm yıldönümü nedeniyle Şanlıurfa’nın Kısas Beldesi’nde Alevi Kültür Dernekleri Şubesi tarafından cem töreni düzenlendi. Alevi canların çoğunlukta yaşadığı Kısas Beldesi’ndeki Cem Evi’nde yapılan ceme çok sayıda vatandaş katıldı. Zaman zaman duygulu anların yaşandığı ortamda bir konuşma yapan Alevi Kültür dernekleri Şanlıurfa Şubesi Başkanı Kemal Atalar, Hz. Ali’nin o dönemde halkın kurtuluşu adına muaviyenin ve As Oğlu Amr’ın öldürülmesi, yani katline fetva verildiğini belirterek, “Hz. Ali’nin öldürülmesinde mülcem oğlunu tay ettiler. Diğerlerine de bir başkasını tayin ettiler. Ama, ne hikmetse Hz. Ali dışındaki muaviye ve As oğlu Amr’ın öldürülme işlemleri engellenmiş hicri 661 yılının Ramazan ayının 19. Gününde yani 1350 yıl önce Şah-ı Merdan Ali evinden çıkarken arkadan, daha önceden planlanmış olduğu üzere Mülcem oğlu kılıç darbesiyle yaralanmasına ve bilahare de Ramazan ayının 21. Günü 63 yaşında o ulvi, Allah’ın Arslanı hakka yürümüştür” dedi.
 
Hz. Ali’nin öldürülmesinin niçinini ve nedenini sorgulamadıklarını vurgulayan Atalar, “1350 yıl önce cereyan eden bu vahşeti katliamı da kin ve garez duyguları ile anmıyoruz. Ama bunu yapanlara lanet çıkıyoruz” diye ifade etti.
 
O günden bugüne Alevi-Bektaşi inancına dünya görüşüne, yaşam felsefesine, ibadet biçimlerine ve ibadethanelerine çeşitli entrikalar, yakıştırmaların devam ede geldiğini sözlerine ekleyen Başkan Atalar, “Mervan ve Muaviye soyunun bugünkü uzantıları halen 1350 yıl önceki hararetleri ile bize saldırmaktadırlar. Bunlar: Allah’a inanıp birliğimizi, dirliğimizi, kardeşçe, beraber, herkesin diline dinine inancına ve dünya görüşüne ve ibadethanelerine saygı duymak, istemiyorlar mı?” diye kaydetti. 
 
“Biz Alevi-Bektaşi inancında olanlar Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin 73 millete bir nazarla bakan ve her şeyin hoşgörü ve insan sevgisine odaklandığı bir inancın kutsiyetine biat etmişiz” diyen Atalar, konuşmasını şöyle sürdürdü;
 
"Bizlerin hiç kimseye karşı kavgası ve husumeti yoktur. Bizlere karşı da kin ve husumetin olmasını istemiyoruz. Yani: Emevi zihniyeti taşıyan ve sadece ülkede devletin istediği kalıplarda insan olmak, yani; devletin Alevisi olmak olgusunu istemiyoruz. Bizler inancımızı devletin atadığı paralı ulemalar ve Ebu-Suut Efendi zihniyetli insanların yazdığı belgelerden ve Sünni İslam inancına göre hazırlattırılmış olan din kitaplarından öğrenmek istemiyoruz. Bizler cem evlerimizin ibadethane olarak kabul edilmesini ve devletin diğer ibadethanelere uyguladıkları yasal düzenlemelerin aynısının uygulanmasını istiyoruz. Bizlerin ötekileştirilmeden, asimile edilmeden diğer inanç ve dillerle birlikte karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü kuralları içerisinde haklarımıza saygılı olunmasını ve bu taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz.”
 
Alevi Kültür Dernekleri Şubesi Başkanı Kemal Atalar’ın konuşmanın ardından Alevilerin özgü ibadet şekli olan 12 hizmet yapıldı. Daha sonra ise vatandaşlara lokma ikram edildi.
(ME-BA-S) ŞANLIURFA (KHA) – MÜSLÜM ERGÜN

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.220576