• 24 Ağustos 2019 Cumartesi

Cenub-i Garb-i Kafkas Hükümeti Cumhurbaşkanı Cihangiroğlu İbrahim Aydın Bey’in vefatının 71. Sene-i Devriyesi

"Cenub-i Garb-i Kafkas Hükümeti Cumhurbaşkanı Cihangiroğlu İbrahim Aydın Bey’in vefatının 71. Sene-i Devriyesi"

Tarih Araştırmacısı Yazar Sultan Aydın’ın, “Cenub-i Garb-i Kafkas Hükümeti Cumhurbaşkanı Cihangiroğlu İbrahim Aydın Bey’in vefatının 71. Sene-i Devriyesi yazısı:

Cenub-i Garb-i Kafkas Hükümeti Cumhurbaşkanı Cihangiroğlu İbrahim Aydın Bey’in vefatının 71. Sene-i Devriyesi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Tarih Araştırmacısı Yazar Sultan Aydın’ın, “Cenub-i Garb-i Kafkas Hükümeti Cumhurbaşkanı Cihangiroğlu İbrahim Aydın Bey’in vefatının 71. Sene-i Devriyesi yazısı:

GAZİ KARS’IN İKİNCİ BELEDİYE BAŞKANI CİHANGİROĞLU İBRAHİM AYDIN BEY ‘İN GÖREV YAPTAĞI YILLAR (1921-1926)

Cihangiroğlu İbrahim Aydın Bey 15. yüzyılda İzmir’den Azerbaycan’a göç edip Gümrü’ye yerleşen Aydınoğlu soyundan gelmektedir.

İbrahim Aydın Beyin dedesinin adı Aziz Bey’dir. Babası Mehmet Süregel de Karakilise Köyü eşrafından Sarabani Hanımla evlenir. 5 çocuklu bu evliliğin ikinci çocuğu olarak İbrahim Aydın 1874 yılında Gümrü’de dünyaya gelir. ( Aziz, Hasan, Tükezban  ve Aydın adlarında dört kardeşleri vardı.)

Babası Mehmet Bey 1882’de Kars’a göç ederek Kayabaşı mahallesinde bir eve yerleşir. Müteahhitlikle uğraşır. Oğlu İbrahim önce Karslı Eşref Hocanın başında bulunduğu Yusuf Paşa Camiinde medreseye devam eder. Ardından üç yıl şehir mektebinde Rusça okur. Daha sonra Gümrü’de Kazak Alayının 3. bölüğüne  girer ve burada 5 yıl eğitim görür. Kazak subayı çıkmak üzereyken girdiği “Gizli İslam Cemiyeti” saptanınca, bölükten atılıp sürgün cezasına çarptırılır. Çıkan af yasasından yararlanır ve Kars’a döner.

1903’te Göle Orman Muhafaza Memurluğuna atanır. 4,5 yıl silahlı olarak görev yapar. Bu arada Azerbaycan’da kurulmuş olan Difai Partisine girer.

Bir süre Balkanlarda savaşır. Gösterdiği yararlılıktan dolayı Liyakat madalyası ile ödüllendirilir. Edirne’nin istirdadında (geri alınışında) komutan yardımcısı olarak büyük kahramanlıklar gösterir.

3 Mart 1918’de imzalanan Brest-Litowsk anlaşmasının ardından Fahri Alay Komutanı sıfatiyle Kars’a görevlendirilir. 30 Ekim 1918’de’de Mondros Mütarekesiyle Elviye-i Selase’nin boşaltılması öngörülür. Yakup Şevki Paşanın destekleriyle bölgeyi sahipsiz gelenlerini ve Rus İhtilali sonrası hapisten kurtulan aydınları alır.

Arkadaşlarıyla 5 Kasımda Kars İslam Şurasını, 14 Kasımda Birinci, 30 Kasımda İkinci Kars Kongresini toplarlar. Ocak 1919’un ilk haftasında yapılan Birinci ve İkinci Ardahan  Kongrelerini gerçekleştirirler. Ardından 17-18 Ocak 1918 tarihlerinde toplanan Kars Kongresiyle kurulan Cenubi Garbi Kafkas Hükümeti kurarlar. Cihangirzade İbrahim Bey Kurulan bu hükümetin Cumhurbaşkanı seçilir. Ancak, Hükümet kıssa ömürlü olur. Zira, parlamento 13 Nisanda basılır. Başta İbrahim Bey olmak üzere 11 arkadaşı Malta’ya sürülür. Cihangiroğlu İbrahim Bey 2 yıl Malta’da sürgün olarak yaşar. Kurtuluşunda yeniden Kars’a döner.

Sürgün hayatı 1921 yılında Mustafa Kemal Atatürk ün çabalarıyla son buldu  Kars’a dönen Cihangiroğlu İbrahim Bey Kazım Karabekir Paşa’nın isteğiyle belediye meclisi üyeliğine seçildi. Bu tarihte belediye Başkanı Mamoğlu Akif Çiçek’ti.

Ancak Akif Çiçek, Cihangiroğlu İbrahim Bey’e duyulan büyük hürmetten dolayı Belediye Başkanlığını ona devretti. Böylece Cihangiroğlu İbrahim Bey belediyenin ikinci başkanı oldu.

1921 yılı Temmuz ayında getirildiği Belediye Başkanlığında 1926 yılı sonuna kadar çok başarılı hizmetler verdi. Belediye Başkanlığı, Hükümet Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı yapan Cihangirzade İbrahim Bey 1927’den sonra bir süre yaptığı Serbest Cumhuriyet Fırkası başkanlığından sonra hak etmediği saldırılara maruz kaldı. Ancak kendisine yöneltilen iddiaların dayanıksız olduğunu kanıtlar.

İbrahim Bey, kısa süren rahatsızlığının ardından 74 yaşında 1948 yılının mayıs ayında hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Kars merkez yeni mahalle mezarlığında, Kars halkının coşku dolu ve yürekten bağlılığını gösteren bir törenin ardından toprağa verildi.

İbrahim Bey, Türkçenin yanı sıra iyi derecede Rusça ve Farsça biliyordu. Ermeniceyi konuşur ama yazamazdı.

Cihangirzade İbrahim Bey öldüğü sırada çocuklarının hepsi ve ikinci eşi Melek Hanım sağdı. Kardeşlerinden Aziz ve Aydın Beyler daha öce vefat etmiş, sadece küçük kardeşi Hasan Bey hayatta kalmıştı. Hasan Bey de bütün hayatını Kars’ta geçirdi ve Kars’ta vefat etti. Cihangirzade İbrahim Beyin ikinci evliliğinden 2’si erkek 6 çocuğu  olmuştur. Aziz Hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

CİHAZGİROĞLU İBRAHİM AYDIN BEY’İN ANIT MEZARI 2003 YILINDA KARS BELEDİYE BAŞKANI NAİF ALİBEYOĞLU TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.

KAYNAKLAR

-Prof Dr M. Fahrettin Kırzıoğlu- Cihangiroğlu İbrahim Aydın, Milli Mücadelede Kars Atatürk ile ilgili belgeler-

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ender Gökdemir Cenub-i Garbi Kafkas Hükümeti

(PROF.DR. Selçuk URAL,Hazine DOĞUALP)

Samet Ağaoğlu Babamın arkadaşları         

Vedat Akçayöz’ün arşivinden alınmıştır.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.217654