• 24 Ağustos 2019 Cumartesi

Çetin Nazik, seçim kuruluna itirazda bulundu

"Çetin Nazik, seçim kuruluna itirazda bulundu"

Kars’ta Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı MHP’li Çetin Nazik, seçim sonuçlarına itiraz ederek seçim kuruluna başvurdu.

Çetin Nazik, seçim kuruluna itirazda bulundu

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ta Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı MHP’li Çetin Nazik, seçim sonuçlarına itiraz ederek seçim kuruluna başvurdu. 31 Mart’ta gerçekleştirilen mahalli idareler seçiminde 324 usulsüzlük tespit ettiklerini belirterek avukatları aracılığıyla Kars Merkez İlçe Seçim Kuruluna müracaat eden Nazik, tespit edilen sandıkların yeniden sayılmasını istedi.

Nazik yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sadece bize ait oylar değil diğer siyasi partilerin oylarının da bazıları bu yöntemle HDP’ye yazılmıştır. En kötü tespitlerimiz ise oy sayım cetvelinden, sandık sonuç tutanağına geçirilirken kaydırmalar yapılarak oylarımızla oynanmıştır. Bugün burada çok önemli gelişmeler üzerine toplanmış bulunmaktayız. Öncelikler 31 Mart akşamında henüz YSK’ya veri girişi yapılmamış olmasına rağmen henüz seçim yasakları dahi yapılmadan bazı yandaş medyalar tarafından 2500 oy farkla HDP’nin kazanmış olduğuna dair haberler yapılmış ve sandık kurulu üyelerimiz ile görevlilerimizin bu spekülasyonlar sebebi ile kaybetmiş olduğumuz algısı yaratılmıştır. Bu olumsuz yönlendirme ile ne yazık ki müşahitlerimiz sandıklarını bırakmışlar ve üzüntü içinde eve dönmüşlerdir.

Henüz çoğu sandıkta oy sayma işlemi tamamlanmamış olmasına rağmen yapılan bu yönlendirmeler sonucunda ise bazı marjinal gruplar caddelerde galibiyet kutlamalarını örgüt propagandasına çevirmişlerdir. Emniyet güçlerimizin devreye girmesi ile bu süreç normale çevrilmiştir.

Yaşanan bu olumsuz durum bizlere 31 Mart’a kadar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Genel Başkanımız Bilge Lider Dr. Devlet Bahçeli’nin ülkemizdeki bekâ sorununun ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha ispatlamıştır. Sandıklarda oy kullanma ve sayım aşamasında baskı yapılmış ve zafiyet gösterilmiştir.

Gün boyunca yapmış olduğumu neredeyse tüm itirazlar sandık kurullarında baskı, korku ve tehdit sebebiyle kabul edilmemiştir. Bu durumlar tarafımızca tutulan 167 tutanak ile tespit edilmiştir ve seçimler sırasında ve oy sayım aşamasında ilçe seçim kurullarına ibraz edilmiştir. Daha sonrasında yaptığımız incelemeler sonucunda bu durumun altında bazı oynanan oyunlar tespit edilmiştir.

Çoğu yerde Milliyetçi Hareket Partisi’ne kullanılmış olan geçerli oyların haksız şekilde baskılarla geçersiz sayılmıştır. Tutanaklar detaylı incelendiği zaman ortalama olarak her sandıkta 8 ile 12 arasında geçersiz oylar çıkmakta iken seçmen yoğunluğumuzun fazla olduğu mahallelerde enteresan şekilde bu geçersiz oy sayıları sandık ortalamaları 60 ile 70 civarlarını görmektedir.

Toplam geçersiz oy sayısının 1586 olması sebebiyle bu husus bizim açımızdan önem arz etmektedir. Yine aynı şekilde yapmış olduğumuz diğer tespit ise partimize ait olan oyların HDP hanesine yazılmasıdır. Sadece bize ait olan oyların değil diğer siyasi partilerin oylarından da bazılarının bu yöntem ile HDP hanesine yazılmasıdır. Bunların yapılamadığı yerlerde ise şark kurnazlığı olarak tabir edilen klasik oy kaydırma yöntemleri yapılmıştır.

En kötü tespitlerimiz ise oy sayım cetvelinden, sandık sonuç tutanağına geçirilirken kaydırmalar yapılarak oylarımız ile oynanmıştır. Bazı yerlerde ise sandık kurulu üyesi olan HDP’liler hem kendi görevli oldukları sandıklarında oy kullanmışlar hem de kendi seçmen oldukları sandıklarda oy kullanmışlardır.

 Yapmış olduğumuz bu tespitler doğrultusunda şu anda HDP 1225 oy önde gözükmesine rağmen durumun nerede ise berabere olduğunu hatta ufak bir farkla önde olduğumuz kanaati tarafımızca oluşmuştur. 31 Mart gecesinden beri uyumayan teşkilatımız toplamda 324 tane usulsüzlük tespit etmiş ve bu durumların her biri için ayrı ayrı somut deliller ile beyanlarımızı ve itirazlarımızı içeren dilekçeler hazırlamışlardır. Hukukçu ekibimiz tarafından takipçisi olduğumuz bu süreçte itiraz hakkımızı kullanacağız.

Seçime karışan bu şaibenin yaratmış olduğu huzur bozucu bu durumun bir an önce giderilmesi için yapmış olduğumuz itirazların sonucunu bekliyor olacağız ve burada demokrasi nöbetine başlayacağız.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.241651