• 22 Temmuz 2019 Pazartesi

Ceyhan: Trafik duyarlılığı sağlanmalı

"Ceyhan: Trafik duyarlılığı sağlanmalı"

Ceyhan: Trafik duyarlılığı sağlanmalı

DATA[

Ceyhan: Trafik duyarlılığı sağlanmalı
 
-KARAYOLLARI TRAFİK HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİK VE UYARILARLA KUTLANIYOR
 
7-12 Mayıs tarihleri arasında her yıl kutlanan Trafik Haftası bu yılda çeşitli etkinliklere sahne oluyor.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Kars Doğu Anadolu Sürücü Kursları Dernek Başkanı Azat Ceyhan, her yıl kutlanmakta olan Trafik Haftası’nın önemine değinerek, bu yıl yine İl Emniyet Müdürlüğü’nce organize edilen kutlamalara Sürücü Kursları Derneği olarak afiş, pankart ve benzeri uyarıcı tabelalarla destek verdiklerini söyledi.
 
Ceyhan şunları söyledi:
“Sürücüler kendilerinden çok kurallara inanırlarsa kendilerinden çok eğitime inanırlarsa saygı ve hoşgörüye inanırlarsa işlerinde başarılı olurlar. Çünkü trafik kurallarının A-B-C’si hoşgörü ve anlayıştır. İkincisi ise kurallara ve eğitime inanıp uygulamaktır. Bütün sürücülerimizin bunu başaracaklarına inanıyorum. Hiç de zor değil. Her sene Türkiye ve uluslararası alanda Mayıs ayının ilk haftası 06–12 Mayıs tarihleri trafik ve taşımacılık haftası olarak geçer. Türkiye’de de trafik haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta aslında kutlanmaktan ziyade sorunların ele alınıp neler yapılıp neler yapılamayacağının tartışıldığı bir haftadır. Bütün kurum ve bireyler bunu yapmalıdır. Bu manada bu kutlama il ve ilçelerde her yerde kutlanacaktır. İl trafik komisyonunun belirlediği koşullar çerçevesinde çalışmalar yapıldı. Hedef kitle olarak yeni nesil çocuklar kitle olarak seçildi. Ama asıl önemli olan ilköğretim yeni nesil çocuklarına bir şeyler verebilmek, mesaj vermek onları geleceğe hazırlamak. Bu anlamda il emniyet ve trafik komisyonluğunun yaptığı çalışmalar çerçevesinde geniş kapsamlı çalışmalar yapılacaktır. 2004 yılı trafik yılı ilan edilmiştir. Çünkü bu yıl trafik kazalarının en az olduğu ölümcül, yaralanma olaylarının en az olduğu bir yıldır. Trafik yılı boyunca gösterilen duyarlılık trafik kazalarının azaltılabileceği sonucunu gösterdi. Bu hafta da çok önemli mesajlar verilip duyarlı bir kesim oluşturulursa kazalar da azalmış olur. Bu konuda sadece hastane, karayolları, polis yada yayalar sorumlu değil herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Kim sorun yaşıyorsa yaya ya da sürücü fark etmez bunlarda sorumludur. Halkın duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum.”
 
Kursun sürücü adayları da, “Trafiğe çıkmak çok zor bir işmiş onu anladım. İnsan eleştirirken çok kolay da ehliyet alıp trafiğe çıkınca daha iyi anlıyor. Kurallara uyman gerektiğini çok iyi anlıyorsun. İnşallah sürücüler bu kurallara uyar da kazalar azalır. Sürücü olarak trafiğe çıktığım zaman emniyet kemerine dikkat ederim, çok hız yapmamaya dikkat ederim. Genelde bayanların hepsi kuralarla uyar. Çok hız yapmaktan biz bir bayan olarak çekiniyoruz. Trafikte ilk öncelikle hız yapılmamalı, hız sınırını aşmamaya daha duyarlı olmaya çalışırım. Ülkemizde hala trafik kazaları fazla olduğuna göre kurallara uyum tam anlamıyla gerçekleşmemiştir. Can çok önemli olduğu için hem yaya hem sürücü çok dikkatli olması gerekir. Kurallara uyulursa sorunlar ortadan kalkar.” şeklinde konuştular.
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – UĞUR AYDIN
 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.299591