• 17 Temmuz 2019 Çarşamba

Cheese Life Magazine Kars’ta

"Cheese Life Magazine Kars’ta"

EN ESKİ TÜRKÇE İSİMLİ KADİM BİR ŞEHİR: KARS

Cheese Life Magazine Kars’ta

KAFKAS HABER AJANSI

EN ESKİ TÜRKÇE İSİMLİ KADİM BİR ŞEHİR: KARS

Kars’a gelirken suskun, giderken çok konuşur olacaksınız…

İlk karı görmek, Japon Şair Novala Takemoto’nun dediği gibi “gecenin ortasında sessizce yağan karlarla kalbinizi tatlı bir berraklıkla doldurmak” ve eşsiz hayaller kurmak  istiyorsanız Kars’a gelin. Duyduğunuz, bildiğiniz ve hayal ettiğinizden fazlasını görün.

Yurdumuzun her bir köşesi kendi özgü ve vazgeçilmezdir. Her köşesinden bir tarih ve efsane fışkırır. Amaülkemizin bazı yerleri vardır ki, gözden ıraktır, bir zaman sonra gönülden de ırak olmaya namzettir. Ne kadar ihmal edilse de, ne kadar soğuk ve uzakta anılsa da orada her zaman kadim, köklü ve sizleri bekleyen bir uç vilayet var. Kars şehri…

Acılar, savaşlar ve çileler görmüş ama hala dimdik ayakta bir şehir…

Zirvesinde Türk bayrağının bütün görkemiyle  dalgalandığı  Kars Kalesi, 5000 yıl ötesinden haykıran Ani harabeleri,  nadir kuş türlerini ve cıvıltılarını sazlıklarında barındıran Kuyucuk Kuş Cenneti,  mimarlık sanatının büyüleyici figürlerini yansıtan Fethiye Camii, tüm uhreviyatı  ve manevi atmosferi ile insanı rahatlatan Hasan Harakani Külliyesi,  1064 yılında Anadolu’ya giren Sultan Alparslan’ın ordusunun  ayak sesleri ve daha bir çok değeri ile sizleri bekleyen bir şehir. Kafkaslara açılan bir kapı, bir kültür köprüsü ve marka kent olmaya aday bir şehir. 

Kars…

Bagratlı Krallığı’na ve Cenub-u Garbi Kafkas Hükümeti’ne başkentlik yapmış ve bu yönüyle ender bir 

Kent.

Kars kalesi  Kars’ın tüm tarih izlerini taşıyor surlarında. Hala yurdumuzun serhaddinde nöbet tutuyor gururla.

Bir Bayrak dalgalanıyor Kars Kalesinde

Karabekir Paşadan yadigar kalmış

Bir bayrak ki günün her saatinde

Hudut boylarına renk salmış

En çok Kars’ta doğanlar veya bir müddet kalıp gidenler bilir. Kars şehir ruhuna sahip, duygu dolu, hasret dolu ve muhabbet dolu bir yerdir. Kars vefalıdır. Kars bağlayıcı ve kucaklayıcıdır. Ayrı bir kültürü ve çekiciliği vardır.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.238430