• 24 Haziran 2019 Pazartesi

Çıldır Gölü’nden Kötü Haber

"Çıldır Gölü’nden Kötü Haber"

Çıldır gölü’nde “misine ağ” yasaklandı.

Çıldır Gölü’nden Kötü Haber

KAFKAS HABER AJANSI / SUAT İNCEDERE

Çıldır gölü’nde “misine ağ” yasaklandı.

Çıldır Gölü’nde “misine ağ” yasaklandı ama 10 bin kerevit kafesi hala gölün içinde bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde balıkçıların elinde bulunan misine ağlar Valilik emri ile toplandı, yine balıkçılar tarafından Çıldır Gölü’ne bırakılan yaklaşık 10 bin kerevit kafesi hala gölün içinde bunuyor.

Çıldır Gölü korunmasıyla ile ilgili en son yapılması gereken ilk önce yapıldı.

Çıldır Gölü’nün öncelikli sorunu, göl ve çevresi ıslah edilmesiyle birlikte, aşırı su tüketiminin de önüne ivedilikle geçilmediği taktirde gölün sığ kıyıları Kuyucuk Kuş Cenneti gibi kuruyacak.

Çıldır Gölü suyu ile beslenen zorlu barajı DSİ döneminde bir türübün su tüketiyorken, Zorlu HES 4 türübünle su tüketmeye başladı.

Denetimsiz aşırı su tüketimi özellikle sarı balığın üreme alanları olan sığ ve sazlık alanların yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Bu yıl yağışlı bir iklimin yaşandığı Çıldır Gölü çevresinde, bunu fırsata çeviren Zurlu HES Göldeki su seviyesinin bir metreye kadar düşmesine neden oldu.

Çıldır Gölü’nde su seviyesinin düşmesi, sazlıkların kuruması demektir. Sazlıkların kuruması, Sarı balığın üreme alanlarının yok olması demektir. Bu nedenle sarı balık soyu tükenmek üzeredir.

Tren yolu çalışmaları nedeniyle, Gölün  özelikle sarı balığın üreme alanları sazlıklar aşırı derecede kirlendi. Buna orantılı olarak ta barajın aşırı su tüketmesi ile sarı balığın hayvar bırakacağı alanlar neredeyse yok oldu.

Çıldır Gölü suyu ile entegre olan Zorlu HES geçtiğimiz yıllarda baraja akan su yatağını derinleştirmiş, daha fazla su tüketiminin de önünü açmıştı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / SUAT İNCEDERE

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.214646