• 21 Ağustos 2019 Çarşamba

Coğrafi İşaretli Kars Balının Tüketici-Üretici Denetim Dijital Uygulaması Tamamlandı

"Coğrafi İşaretli Kars Balının Tüketici-Üretici Denetim Dijital Uygulaması Tamamlandı"

KARS İLİ ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ: GELENEKSEL ÜRETİMİ TEKNOLOJİ İLE KORUYORUZ.

Coğrafi İşaretli Kars Balının Tüketici-Üretici Denetim Dijital Uygulaması Tamamlandı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

KARS İLİ ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ: GELENEKSEL ÜRETİMİ TEKNOLOJİ İLE KORUYORUZ.

Kars Balı, Kars İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nin başvurusu ile 10.08.2018 tarih 374 Tescil numarası ile Menşe olarak Coğrafi İşaret Tescilini almaya hak kazandı. Bu hakkın sürekliliğinin sağlanması için; 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Hakları Kanunu çerçevesinde, Kars Balı coğrafi İşaretinin denetimi; Birlik koordinatörlüğünde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kars Halk Sağlığı Kurumu, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve Kafkas Üniversitesinden bir uzman olmak üzere toplam 5 kişilik Komisyon tarafından gerçekleştirilecek.

Kars Balı'nın üretim, pazarlama ve satış dahil olmak üzere tüm evrelerine yönelik kontroller yılda en az 1 kez tescil belgesinde geçen aşama ve aylarda denetlenip, oluşturulacak denetim raporlarını Türk Patent Kurumu'nun ilgili denetim formları ekinde tescil sahibi tarafından gönderilmesi gerekmekte. Bundan böyle; “Kars Balı” ibaresini, logosunu ve coğrafi işaret amblemini kullanacak üretici, oluşturulan Komisyon tarafından denetlenmeye açık olacak ve üretici bilgilerini Birliğe bildirmek zorunda kalacak.

Kars Balının coğrafi işaret tescili Serhat Kalkınma Ajansının (SERKA) proje desteği ile 2013 yılında başlamış ve yaklaşık 5 yıl süren uzun bir çaba sonucunda edinilmiş bir tescildir.  Bu verilen uzun soluklu çabanın en büyük emektarı Kafkas Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mitat Şahin’dir.

Tescil sahibi Kars İli Arı Yetiştiricileri Birliğinin amacı; Kars iline katma değer ve marka değeri olarak Kars Balının;  tarafsız, doğru, temiz, adil bir denetim sistemi ile sürdürülebilir şekilde bundan sonra gelecek nesillere miras olarak aktarmaktır. Belirli bir coğrafyaya bağlı tek sınai hak türü olan coğrafi işaretlerin, asli işlevlerinin yanı sıra kırsal kalkınmayı ve yerel üretimi desteklemek, geleneksel bilgi ve kültürel değerleri korumak, turizme katkıda bulunmak, çevreyi ve biyolojik çeşitliliği korumak, kırsal istihdam yaratmak gibi önemli işlevlerinin de Kars iline katkı sağlayacağı muhakkaktır. Ayrıca; Kars balına ek fiyat oluşturmak, yörenin değerini ve üretimi artırmak, üretim zincirinde daha iyi değer dağılımı sağlamakta önem arz etmektedir.

Türkiye'de balın adı maalesef en çok hile katılan ürünler arasında geçmekte. Birlik, “Kars Balı”nın diğer ballardan farklı olarak üretildiğini, hem ulusal pazarda hem de tüketicilerde güvenilirliğini sağlamak ve korumak için resmi denetimlerin yanı sıra,  yine SERKA'nın desteklediği “KARS BALI COĞRAFİ İŞARETİNİN DENETİM SİSTEMI İLE TÜKETİCİ ÜRETİCİ BAĞININ OLUŞTURULMASI PROJESİ (TRA2/18/TDO5/0121)” kapsamında Kars Balına özgü kare kodlu (QR kode) etiket ve web tabanlı mobil uygulama çalışması oluşturuldu ve kullanıma hazır hale getirildi.

Kare kodlu etiket ve web tabanlı mobil uygulama çalışması ile öncelikle oto kontrol sağlanacak, tüketicilere ürünü akıllı telefonlardan sorgulama imkanı sağlayacak. Mobil uygulama ile tüketici ürünün; üretim tarihini, denetim tarihini, kimlerin denetlediğini, Coğrafi İşaret tescil belgesini dolayısıyla geleneksel üretim metodunu ve ürünün ayırt edici özelliklerini, üretici adını, üretici iletişim bilgilerini görebilecek ve şikayetini, memnuniyetini, önerisini sunabilecek.

Uygulamayı akıllı telefon kullanıcıları telefonlarına “Kars Balı” yazarak indirebilir, web üzerinden devam edebilir veya herhangi bir kare kod okuma programından uygulamaya erişilebilir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.221925