ÇYDD Kars Şubesi’nin Cumhuriyet Buluşması

"ÇYDD Kars Şubesi’nin Cumhuriyet Buluşması"

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kars Şubesi tarafından Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde “Cumhuriyet” buluşması düzenlendi. ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel’in de katıldığı buluşmada “Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa” türküsü eşliğindeki halk oyunları gösterisi ilgiyle izlendi.

ÇYDD Kars Şubesi’nin Cumhuriyet Buluşması

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kars Şubesi tarafından Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde “Cumhuriyet” buluşması düzenlendi. ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel’in de katıldığı buluşmada “Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa” türküsü eşliğindeki halk oyunları gösterisi ilgiyle izlendi.

İnönü Caddesi üzerindeki bir düğün salonundaki etkinliğe; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, ÇYDD Kars Şubesi Başkanı Muzaffer Koçak, Eğitim Sen Şube Başkanı Çetin Koçyiğit, İyi Parti Başkanı Yüksel Akbaba, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Özfer Koçak, Trabzon ÇYDD Şube Başkanı Nilgün Osmanağaoğlu, Sinap ÇYDD Şube Başkanı Bilgin Bekiroğlu, ÇYDD Samsun 19 Mayıs Şube Başkanı Osman Demiröz, Kars Kuyumcular Dernek Başkanı İlhan Soylu, ÇYDD Genel Merkez Yönetim kurulundan Nihal Kızıl, Oktay Ekinci’nin ablası Olcay Ekinci, işadamları, esnaflar ve davetliler katıldı.

ÇYDD Kars Şubesi Başkanı Muzaffer Koçak yaptığı açılış konuşmasında tüm katılımcılara emek ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Koçak, Cumhuriyetin önemine vurgu yapan konuşmasında, “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, en kestirme anlatımla Atatürk ilke ve devrimlerini, cumhuriyetin kazanımlarını koruyup geliştirerek, çağdaş eğitim yoluyla; çağdaş insana ve çağdaş topluma ulaşmayı amaçlamıştır. Bu açıdan baktığımızda Kars’ın geçmişten günümüze çok renkliliğinin, çok kültürlülüğün simge kenti olarak eğitimin yükselmesinde, demokrasi kültürünün derinleşmesinde öncü ve özel bir yeri olmuştur. Kars erken Cumhuriyet döneminde; gerek Doğu Anadolu’daki gerek Türkiye’deki diğer illerle karşılaştırıldığında, özellikle eğitim göstergeleri temelinde ortalamanın oldukça üstünde yer almıştır. Aramızdan zamansız ayrılan değerli hemşehrimiz Oktay Ekinci’nin belirttiği gibi; Kars, Doğu’nun uygar kentidir. Yeniliklere açık öngörülen hedeflere ulaşılmasında engel yaratmayan ve uyumlu tavrı dikkat çekicidir:” dedi.

Koçak ayrıca, “1930’lu yıllarda üçüncü umum müfettişlerinin maarif müşaviri olan Mustafa Reşit Tarakcıoğlu, anılarında 1928 yılında gerçekleştirilen harf devriminin ardından Latin Alfabeye geçildiğini belirtir. Sonra memurların yeni harflerle işlem yapması için zorunluluk getirildiğini vurgular. Bu nedenle şehir, kaza ve köylerde kurslar açtıklarını ifade ettikten sonra bir yıl içerisinde yapılan istatistiklere göre nüfusa oranla en çok halk dershanesi mezunum Kars vilayetinden çıktığının altını çizer. Bu durum gazetelerin ilanlarıyla tüm Türkiye’ye duyulduğunu açıklar.”

CILAVUZ KÖY ENSTİTÜSÜ’NDEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN BAŞARISI ŞAŞIRTICIDIR

Koçak daha sonra şunları söyledi:

“Kasım 1920’de anavatana katılmasının ardından kısa bir sürede olağanüstü gelişmeler yaşandığı şehir merkezinde ilk olarak Numune Mektebi ardından bir de İdadi Mektebi açıldı. 1926 yılında merkez iki erkek, bir kız ilkokulu, bir ortaokul, bir anaokulu eğitime başladı. 1932 yılında ortaokul, Kars Lisesi’ne dönüştürüldü. Bu gelişmelerin ardından Kars Valiliği Maarif Vekaleti nezdinde girişimde bulunarak açılan liseye kız öğrencilerin kabul edilmesini istedi. Cumhuriyet tarihinde bu bir ilktir. Ancak bakanlık bu öneriyi erken bulup valiliğin talebini uygun görmemiştir. Bu durum o yıllarda Kars’ın kadın-erkek eşitliği temelinde öngördüğü eğitimin boyutunu göstermesi bakımından çok önemlidir. Aynı yıllarda Anadolu’da benzer bir talep ortaya çıkmamıştır. Sayın Zafer Boy ve sayın Yüksel Atakan’ın Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne kazandırdıkları bu güzel binalarda sınırlı olanağa sahip nice gencimizin yeteneklerinin keşfedileceğine olan inancımı belirtiyor, bir kez daha bu binaları bize bağışlayan değerli hayırseverlere teşekkür ediyor, yakın desteğini esirgemeyen Genel Başkanımız Sayın Prof. Dr. Aysel Çelikel’e şükranlarımı sunuyorum”

HİÇBİR ŞEY TEK BAŞINA YAPILMIYOR

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel de, cumhuriyetin değerleri ve temel ilkelerini temel alan konuşmasında, “Aydın insanların yaşadığı Kars’ta, bu özel şehir Kars’ta iki eğitim merkezini açarak orada geleceğin aydınlık gençlerini yetiştirmek, kültür ve sanat eğitimi vermek için buradayız. Tabii ki hiçbir şey tek başına yapılmıyor. Hepimizin desteği ile herkesin yüreğini ortaya koymasıyla yapılıyor. Muzaffer Koçak bey sağ olsun bu kutsal görevi yıllardır fedakarlıkla sürdürüyor. Halk tabiriyle elini taşın altına koydu. Ben şimdi Kars’ın aydın insanlarından gönüllü desteklerini bekliyorum, maddi manevi desteklerini bekliyorum. Özellikle öğretmenlerden ve bütün Karslılardan destek bekliyorum; maddi ve manevi. Bu Cumhuriyet yemeği bizim için çok büyük anlam taşıyor. Aynı zamanda bizim burada genel merkez Kars Şubesi ve Çağdaş Yaşam dostlarıyla beraber bir aradayız. Bu yemeği ve birlikteliği gerçekten çok önemsiyorum. Çünkü bu şekilde aramızda iyi bir iletişimin kurulması ve birbirimizi daha iyi anlamamızı sağlayacak bir etkinlik olacaktır. Bugünkü ve yarın ki etkinliklerimiz çok önemlidir. Biz Cumhuriyeti kutlarken aynı zamanda da iki eğitim merkezinin açılışını da kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Amaçlarının, Cumhuriyetin anlamı ve değerini konuşmak olduğunu ifade eden Çelikel, “Bugün 95 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Türk ulusuna özgürlüğünü, demokrasiyi, birey olmayı ve de insana yakışır ortamlarda yaşamanın kapılarını açtığı ve Cumhuriyeti ilan ettiği gündür. Biz cumhuriyeti sadece bir yönetim biçimi olduğu için kutlamıyoruz. Biz Cumhuriyeti; Türkiye’yi, Türkiye yapan değerleri, kadın hakları için, demokrasi için, hukuk devleti için, laik yönetim ve laik yaşam biçimi için kutluyoruz ve o bakımdan da Cumhuriyet bizim için bambaşka bir değerdir. Cumhuriyet ilan edilmeden önce nasıl bir Türkiye vardı, Mustafa kemal Atatürk ve arkadaşları nasıl bir toplum ve ülke devraldı. Okuma-yazma oranı erkeklerde bile %4 civarındaydı, kadınlarda daha da düşük. Eğitimsiz, salgın hastalıklarla mücadele eden, sanayisi, ticareti ve yetişmiş insan gücü olmayan bir toplum. Aynı zamanda da savaşlarda yanmış yıkılmış ve de ihmal edilmiş bir toplum devraldı. Cumhuriyetten sonra bu toplum her meslekten seçkin insanların yetiştiği bir toplum oldu. Her meslekten insanların var olduğu bir toplum oldu. Bu cumhuriyet bizleri ve sizleri yetiştirdi ve gençlerimizi yetiştirmeye devam ediyor. Biz kadınlar eşit ve özgür bireyler olarak toplumda yerimizi almışsak; siyasette, eğitiminde, çalışma yaşamında, ailede, mirasta, evlenmede, boşanmada, her yerde varsak işte bu ancak bir dönüşümün eseridir.” ifadelerine yer verdi.

Çelikel konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bizler Cumhuriyeti; toplum ve ülke yararına olduğu için, insan tabiatına uygun olduğu için ve toplum onuru için benimsiyoruz. Her birimizin bir sorumluğu var bu sorumluluğu; yarının, bugünden daha iyi olması sorumludur. Hepimiz yarının bugünden daha güzel olması için çaba sarf etmek zorundayız. Eğer mücadele etmezsek; şu yaşam biçimimiz, bugün burada yaptığımız bu güzel yemek, kutsal yemek ve kutlama belki de olmayacaktı.”

Cumhuriyet buluşması ve keman ve gitar dinletisiyle son buldu.

Program kapsamında bugün (28 Ekim 2018) İnönü Caddesi Yağar konaklarındaki ÇYDD Kars Şubesi ve Cafer Boy Eğitim Evi’nin açılışı yapılacak. Programa rahmetli Cafer Boy’un iki kızı ve oğlu da katılacak.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

 

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.226061