• 18 Temmuz 2019 Perşembe

Denizli’de Gurur Günü

"Denizli’de Gurur Günü"

Engelli Bireylerimiz Yemin Ederek Asker Oldular

Denizli’de Gurur Günü

KAFKAS HABER AJANSI

Engelli Bireylerimiz Yemin Ederek Asker Oldular

Fiziksel engellerinden dolayı askerlik hizmetini yerine getiremeyen  engelli vatandaşlarımız, bir günlük temsili askerlik yaptı. 11. Komando Tugay Komutanlığında askeri üniforma içinde ellerini silah ve Türk Bayrağı’na koyan engelli vatandaşlarımız yemin edip, asker oldu.

 Tugay Komutanlığında düzenlenen törene; Valimiz Hasan Karahan, 11 'inci Komando Tugay ve Garnizon Komutanı Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, , İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı Metin Düz, askerler ve engelli bireylerin aileleri katıldı.

 'Engelliler Haftası' kapsamında sabah saatlerinde Tugay'a getirilen engelliler, ilk olarak kamuflajlı askeri elbiseleri giydi. Daha sonra yanaşık düzen ve askeri eğitim alan engelliler, Yemin Töreni için yerlerini aldı.

 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından engelli vatandaşlarımız ellerini silah ve Türk Bayrağı’na koyup yemin ettiler. Tören alanında bulunan engelli vatandaşlarımızın aileleri de duygu dolu anlar yaşadılar.

 11 'inci Komando Tugay ve Garnizon Komutanı Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk yaptığı konuşmada; “Bugün, engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak icra edilen “ TEMSİLİ ASKERLİK” yemin töreninde aramıza katılarak bizleri onurlandırdınız. Sizleri kışlamızda görmenin mutluluğu içerisindeyiz. Şahsım ve 11’inci Komando Tugay Komutanlığı personeli adına şükranlarımı sunarım.

Anayasanın 72’nci maddesinde her Türk vatandaşının hakkı ve ödevi olarak belirtilen askerlik mükellefiyeti, Asker- Millet kavramının dünyadaki yegane örneğini teşkil eden bu husus Türk Milleti için bir onur vesilesidir. Kutsal askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu ömür boyu taşımaktadır.

Silah altına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini sembolik olarak yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla, bu günü tertiplemiş bulunmaktayız.

Sevgili Mehmetçikler;

Bir kısmınız doğuştan, bir kısmınız ise hayatın belirli bir sürecinde geçirdiği rahatsızlık ile yaşamak zorunda kaldınız. Ancak şunu iyi bilmelisiniz ki, yaşama sımsıkı sarılmanız, içinizdeki umudu hiç kaybetmemeniz ve hayata tutunma adına gösterdiğiniz azim ve özveriyle hepimize örnek teşkil ediyorusunuz. Bugün burada olmanızdan dolayı hepinizi tebrik ediyorum.

Sizler bugün bir hayalinizi gerçekleştireceksiniz, diğer arkadaşlarınız gibi bir gün de olsa askerlik hizmeti yapacak, bu kutsal ocağın faaliyetlerine katılacak, havasını teneffüs edeceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin diğer bir deyişle, bulunduğu coğrafi bölgenin en güçlü, en deneyimli ordusunun birer ferdi olmanın gururunu yaşayacaksınız. Bugün yaşayacağınız bu tecrübeyi ömür boyu unutamayacağınızı düşünüyorum.

Askerlik, her Türk gencinin yapması gereken kutsal bir görevdir. Sizler bu üniforma ve az önce ettiğiniz kutsal askerlik yemini ile tam bir asker oldunuz.

Askerlik yemininiz Yüce Türk Milletine Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine, ailelerinize ve sizlere hayırlı ve uğurlu olsun.

Sevgili Mehmetçiklerimizin çok değerli aileleri;

Bugün kutsal askerlik hizmetini yerine getiren evlatlarınızın gözlerindeki parıltıyı büyük bir memnuyetle gözlemliyor ve bunun haklı gururunu yaşıyorsunuz.

Yavrularınız bugün burada vatan, millet ve bayrak sevgisinin en nadide örneklerinden birini veriyorlar.

Sizleri ayrıca ve özellikle tebrik ediyorum. Evlatlarınızın bütün engellerine rağmen, sorumlu bir birey, duyarlı bir vatandaş olmaları konusunda örnek bir davranış sergilediniz. Kendinizle ve yavrularınızla ne kadar gurur duysanız yeridir.

Bizlere, dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine bu onuru yaşama imkanı verdiğiniz ve bu anlamlı törene iştirak ettiğiniz için şükranlarımı sunuyor, değerli annelerimizin anneler gününü şimdiden kutluyor ve en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bu tören vesilesiyle Aziz Şehitlerimizi ve başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kahraman Gazilerimizi birkez daha minnet ve şükranla anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum”dedi.

Konuşmaların ardından engelli askerlerimiz yemin ettiler. Geçiş töreninin ardından silah tanıtımı ve silah eğitimi yapıldı. Bu eğitimlerin ardından engelli bireylerimiz silah atışı gerçekleştirdiler. Törenin sonunda aileler çocuklarıyla kucaklaşıp askeri araçların yanında hatıra fotoğrafı çektirdi.

(BA-BA-S) DENİZLİ (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.228335